hodowla 2 pow 1 - Niko.doc

(36 KB) Pobierz
Kształtowanie drzewostanów o zróżnicowanej stukturze: naturalne i łączone odnowienie lasu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie drzewostanów o zróżnicowanej strukturze: naturalne i łączone odnowienie lasu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Wykonał:

              Nikonowicz Łukasz gr. III

 

Powierzchnia 1

 

Założenia

              Nadleśnictwo Zwoleń wchodzi w skład RDLP w Radomiu, położone jest w VI Krainie Przyrodniczo-Leśnej – Małopolskiej, Dzielnicy Radomsko-Iłżeckiej

 

ü      Siedlisko: BMśw

ü      Pokrywa: czernicowa

ü      Powierzchnia: 23.72 ha, zajmuje cały oddział o kształcie nieregularnym

ü      Wystawa: NE

ü      Pochylenie terenu: 20%

ü      Opis drzewostanu: 5Jd 4Św 1Md, 90 lat, zmieszanie kępowe i drobnokępowe, zadrzewienie 0.8, jakość bardzo dobra

ü      Inne dane: droga gruntowa wewnątrz oddziału

 

 

Cechy drzewostanu docelowego

ü      GTD – Jd - So

ü      Skład gatunkowy: 6So 3Jd 1Św

ü      Struktura przestrzenna: So – tło uprawy, Jd – zmieszanie drobnokępowe,

Św - zmieszanie drobnokępowe

ü      Budowa pionowa: 2 piętrowa

 

Rębnia

              Zadaniem moim będzie zmniejszenie udziału jodły i świerka na rzecz wprowadzenia sosny, przy jednoczesnym usunięciu modrzewia ze składu gatunkowego. Jodłę będę odnawiał naturalnie cieciami brzegowymi, świerka również naturalnie na gniazdach poprzez cięcia częściowe. Sosnę natomiast wprowadzam sztucznie na powierzchni międzygniazdowej. Rębnie określam jako modyfikację rębni III b.

 

Okres odnowienia

              Okres odnowienia naturalnego dla jodły wynosi ok. 40 lat, a dla świerka ok. 20 lat. Sosny okresu odnowienia nie biorę pod uwagę, gdyż wprowadzam ją sztucznie. Drzewostan ma 90 lat i bardzo dobrą jakość, więc jego wiek rębności wyniesie min. 120 lat. W moim przypadku odnowienie naturalne rozpocznie się natychmiast z racji długiego okresu odnowienia jodły. Całkowity czas odnowienia wyniesie ok. 40 lat.

 

Wyznaczenie kierunku cięć i układu szlaków technologicznych

              Cięcia rozpocznę od wschodu na zachód. Wewnątrz oddziału przebiega droga gruntowa którą, w miarę możliwości, wykorzystam jako drogę wywozową, do której będą dochodziły szlaki zrywkowe. Szlaki zrywkowe należy tak projektować, aby podczas zrywki nie uszkadzać powstającego naturalnego odnowienia.

 

Charakterystyka poszczególnych cieć

              Jodłę odnawiam na całej powierzchni cieciami brzegowymi ze względu na to, ze najlepiej rośnie, gdy występuje w zróżnicowanej wysokości. Należy starannie regulować dostęp światła do odnowienia jodłowego, gdyż jest to istotne dla jej dobrego wzrostu. Całą powierzchnię podzieliłem na dwie strefy ok. 150 m szerokości, o powierzchni ok. 11 ha każda (zgodnie z ZHL). Świerka odnawiam cięciami częściowymi na gniazdach. Nie stosuje cięcia przygotowawczego, a jako pierwsze stosuję cięcie obsiewne w roku urodzaju nasion. Następnymi cięciami będą cięcia odsłaniające, których wykonuje się 3-5, co 3-4 lata. Przy zadrzewieniu 0,8 pokrywa czernicowa nie jest zbyt silnie rozwinięta, jednak w miejscach jej występowania glebę należy przygotować np. broną tależową, co stworzy dogodne warunki dla inicjacji odnowienia. Z czasem odsłaniamy młode pokolenie, dbając o to, by warunki świetlne gwarantowały jego bardzo dobry wzrost. Gdy odnowienie na gniazdach (po okresie ok. 5 lat) będzie odpowiednie, wówczas usuwam drzewa z powierzchni międzygniazdowej z pozostawieniem otuliny przy gniazdach jodłowych, w celu zapewnienia odpowiedniego ocienienia i wprowadzam sztucznie sosnę.

 

Kryteria rozpoczęcia

              Odnowienie naturalne jodły, należy rozpocząć bezzwłocznie, ze względu na długi okres odnowienia tego gatunku. Jak wspomniałem cięć przygotowawczych dla świerka nie wykonuje. Jako pierwsze wykonam cięcie obsiewne w roku urodzaju. Kolejnym cięciem będzie cięcie odsłaniające, które należy wykonać w czasie zimy podczas zalegania pokrywy śnieżnej, następne przeprowadzamy również zimą, przy temperaturze zbliżonej do zera, co zmniejszy uszkodzenia spowodowane obalaniem i zrywką.

 

 

Nawroty cięć

              Zgodnie z zasadami, ciecia na strefie następnej, mogą być wykonywane wówczas, gdy odnowienie na strefie poprzedniej jest odpowiednie. Określenie jakości hodowlanej odnowienia odbywa po cięciu uprzątającym. Zastosuję 4 letni nawrót cięć.

 

Charakterystyka powierzchni

              Powierzchnia, którą odnawiam zajmuje cały oddział o kształcie nieregularnym. Teren ma 20% pochylenie i NE wystawę.

 

Charakterystyka zabiegów pielęgnacyjnych

              Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym przeprowadzanym w odnowieniu naturalnym, jest przerzedzanie samosiewów, w razie zbyt gęstego ich występowania. Kolejnym zabiegiem jest uzupełnianie luk, w których brak jest odnowienia. Wykaszanie chwastów jest zabiegiem wykonywanym w razie potrzeby. Ostatnim zabiegiem w pierwszej fazie wzrostu są czyszczenia wczesne.

 

Charakterystyka uzupełnień

              Uzupełnienia wykonujemy w miejscach, gdzie nie zaistniało samoistnie odnowienie naturalne, bądź wystąpiły wypady w odnowieniu sztucznym. W tym przypadku wykorzystam jawor i lipę, w zmieszanie jednostkowym lub grupowym i w więźbie 1.5x1.33. Przygotowanie gleby wykonuję punktowo, jesienią roku poprzedzającego sadzenie. Sadzenie w jamkę wykonywane ręcznie szpadlem. Stosuję sadzonki I klasy jakości, o symbolu produkcyjnym 2/1.

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin