DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Scenariusz zajęć w grupie 3,4-latków
Temat: Miś - mój mały przyjaciel.
Cele ogólne:
- poznanie historii powstania pluszowego misia;
- zapoznanie z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi;
- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą;
- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek;
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna historię powstania pluszowego misia;
- zna podstawowe wiadomości o życiu niedźwiedzi;
- interesuje się literaturą dziecięcą;
- wie, o konieczności poszanowania zabawek;
Metody:
- słowna (pogadanka, opowiadanie, piosenka, wiersz);
- oglądowa ( ilustracje, bajka );
- aktywizująca (zabawy ruchowe)
- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)
Środki dydaktyczne:
· misiowe wiersze: Z. Bronikowska „Miś idzie do przedszkola”, Cz. Janczarski „Naprawimy misia”, J. Brzechwa „Niedźwiedź”, Ł. Dębskiego i A. Kaszuby-Dębskiej ,,Miś”,
· piosenki „Dwa malutkie misie”, „Stary niedźwiedź”, „Pokochaj pluszowego misia”, „Jadą, jadą misie”, „O kochaniu misia”, „Misie szare”, „Sto lat misiu”,
· nagrania z czołówek bajek
· książki i czasopisma treściowo związane z misiami
· misie przyniesione przez dzieci,
· napisy i plansze, maski misiów
· ilustracje i zdjęcia misiów
· gadżety związane z misiem
· opowiadanie „Niedźwiadek niejadek”, M. Kownacka „Stary zielony miś”
· kolorowanki
Przebieg imprezy:
1. Powitanie dzieci przed wejściem do pomieszczenia, w którym przygotowano zajęcia:
Witam bardzo serdecznie wszystkie dzieci. Zapraszam was na wyjątkowe spotkanie w Krainie Misiów.
Czy wiecie jaki dziś dzień? Dziś obchodzimy światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci mają swój dzień 1 czerwca, mamy i tatusiowie też maj swój dzień, więc i pluszowe misie, najwięksi przyjaciele dzieci mają swoje święto. Misie towarzyszą dzieciom w chwilach radości i smutku. Są powiernikami tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.
Pragnę wam przybliżyć bohaterów literackich i filmowych, zapoznać ze zwyczajami tych prawdziwych, pięknych i niebezpiecznych zwierząt oraz uczcić 111. urodziny Pluszowego Misia.
2. Zabawy z Kubusiem Puchatkiem
Powiedzcie jak nazywa się najsłynniejszy miś na świecie? Oczywiście „Kubuś Puchatek. Pozwólcie że wam go przedstawię.
(Wchodzi Kubuś wraz z Krzysiem, kłaniają się, witają z dziećmi)
„Niedźwiedź”
Proszę Państwa, oto miś. Miś jest bardzo grzeczny dziś, Chętnie Państwu łapę poda. Nie chce podać? A to szkoda.
Znacie ten wierszyk, zapraszam do wspólnej recytacji.
3. Przedstawienie historii powstania pluszowego misia- wykorzystanie ilustracji obrazującej wydarzenie sprzed 100 lat oraz mapy świata
Historia pluszowego misia zaczyna się aż 111 lat temu. Prezydent USA Teodor (Tedy) Roosevelt był na polowaniu, i nie pozwolił zabić małego misia. Świadkiem tego zdarzenia był pan, który uwiecznił tę sytuację na rysunku. Obrazek ten zobaczył twórca zabawek, który uszył pluszową maskotkę i nazwał ją „Teddys bear”. I tak od ponad stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
4. „Oto mój miś” – prezentacja misiów z wystawy oraz misiów przyniesionych przez dzieci. Miś to mój mały przyjaciel – nawiązanie do tematu zajęć.
Spójrzcie jak dużo misiów zawitało dzisiaj do nas. Spójrzcie jak dużo misiów zawitało dzisiaj do nas. Posłuchajcie:
Jak miło misia wziąć do rękiJest taki ciepły, taki miękkiMiś lubi wszystko co i my:Śmieszne mruczani, bajki, gry- ,,A z kim wieczorem zasypiacie?”Z misiem, bo to jest nasz przyjaciel!
Proszę teraz chętne dzieci by opowiedziały nam historię swojego misia.
5. Zagadki muzyczne – piosenki z bajek o misiach
Miś Uszatek, Niedźwiedź w dużym niebieskim domu, Gumisie, Kubuś Puchatek, Miś Rupert, Miś Benjamin, Troskliwe misie, Miś Krzyś, Miś Paddington.
6. Misie w literaturze i filmie – pogadanka z dziećmi na temat misiów występujących w książkach dla dzieci, bajkach telewizyjnych (prezentacja książek i czasopisma)
Znacie jeszcze jakieś inne misie? (Miś Balou, Kung Fu Panda, Miś i Margolcia, Miś Jogi i Bubu, Mój brat niedźwiedź, Sposób na misia, Mśs Kudłatek)
7. Szanujemy zabawki
Nasze przytulani zawsze dbają o nasze dobre samopoczucie. A czy dzieci dbają o swoje zabawki? Posłuchajcie.
„Naprawiamy misia”
Kto misiowi urwał ucho?No, kto - pytam. Cicho, głucho...Nikt się jakoś nie przyznaje.Może jechał miś tramwajem?Może upadł biegnąc z górki?Może go dziobały kurki?Może Azor go tarmosił,urwał ucho, nie przeprosił
Igła, nitka rączek paraNaprawimy misia zaraz.
O już sterczą uszka obaTeraz nam się miś podoba.
8. Misiowa parada
Zabawa przy piosence „Pokochaj pluszowego misia”
Weście swoje misie i zapraszam do wspólnej zabawy.
Pluszowy miś, z wystawy miś na spacer chciał, do dzieci iść a że był zuch, ten dzielny miś zastukał do, przedszkolnych drzwi
Ref. Pokochaj pluszowego misia on przyjacielem dzieci jest Dorotka, Adaś i Justysia wesoło wszyscy bawmy się
Pluszowy miś, figlarny miś już tańczy z nim, Ola i Krzyś zaśpiewaj nam, zawołał Zbyś i z dziećmi wnet, zaśpiewał miś
Ref. Pokochaj
9. „Misie w przyrodzie” informacje o niedźwiedziach
Posłuchajcie kilku informacji o prawdziwych, dzikich niedźwiedziach. Słuchajcie uważnie bo później będą misiowe zagadki
Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy. Bardzo dużo jedzą i szykują sobie legowisko – gawrę. Nie opuszczają jej aż do wiosny. Kiedy się budzą są lżejsze prawie o 200 kg i baaardzo głodne! Małe misie rodzą się w zimie. Wiosną, pod opieką mamy – niedźwiedzicy, wybierają się na pierwszy spacer po okolicy.
Niedźwiedź brunatny jest wszystkożercą - lubi owoce, roślin, grzyby, żołędzie oraz ryby i mięso. Mają doskonały węch, mocne pazury do wspinania i grzebania w ziemi, świetnie Oczy mają małe i słabo widzą, ale świetnie słyszą.
Niedźwiedzie polarne mają grube futro, to jedne z największych niedźwiedzi. Są znakomitymi pływakami. Nurkują z otwartymi oczami. Dzikie niedźwiedzie polarne w przeciwieństwie do innych niedźwiedzi nie boją się ludzi.
Misie koala tak naprawdę nie są niedźwiedziami. Większość swego życia spędza na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych. Jest zwierzęciem aktywnym nocą. Koala schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo.
Panda to niedźwiedź żyjący w Chinach. Zwierzę to odżywia się prawie wyłącznie pędami bambusa. Jest pod ścisłą ochroną
10. Zabawy ruchowe przy piosence. Hasło do zabawy: „Dziś w przedszkolu jest wesoło, misie z nami tańczą w koło”.
Zapraszam dzieci i misie do zabawy przy piosenkach o misiu.
„Jadą, jadą misie”
Jadą, jadą misie, tra la la la la,Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,Przyjechały do lasu, narobiły hałasu,Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
„Dwa malutkie misie”.
Dwa malutkie misie
Chcą potańczyć dzisiaj
Hopsa, hopsa dana dana
Tańczą misie dziś od rana
Dwa malutkie misie tańczą z nami tak
„Ja jestem niedźwiadek
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (pokazuja na siebie)
jedna nóżka druga nóżka (Pokazują prawa, lewą nogę)
a to jest mój zadek. (klepią się po pupie)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką, drugą łapką Podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo piję rurką.(naśladują picie rurką)
11. Bajka „Niedźwiadek niejadek”
Posłuchajcie pilnie bajki o niedźwiadkumałym i chudziutkim niedźwiadku niejadkuMiał niedźwiadek duży, malutkiego synkakłopot miała z misiem calutka rodzinkaMama, tata, babcia, wujek, ciotka, dziadekbo syneczek misio był straszny niejadekChodź ze mną po miodek prosiła go mamaniedźwiadek się schował mama poszła samaWnusiu ukochany babcia za nim wołaja cię zaprowadzę rano do przedszkolaChoć misiowi w brzuszku od głodu burczałośniadanie w przedszkolu na stole zostałoOd rana po wieczór calutka rodzinkachuchała dmuchała na chudego synkaA były okropne z misiów łakomczuszkinieraz z przejedzenia bolały ich brzuszkiGdy sobie pojadły całą zimę spałybo zapasy tłuszczu przez lato zbierałyTylko nasz Niejadek wciąż wielka chudzinaz ledwością biedaczek na łapach się trzymaAle będzie heca ale będzie gratkagdy figlarny wietrzyk przewróci Niejadka
12. Piosenka „O kochaniu misia”
Miś ma w oczachszklane kulki,po to misiem jest,żeby było kogo tulićkiedy pada deszcz.Miś ma uszy do targania,po to misiem jest,żeby mieć coś do kochaniai wytarcia łez./bisMiś ma łapy bardzo miękkie,po to misiem jest,żeby trzymać go za rękę,kiedy tylko chcesz.
Miś ma uszy...
Miś ma wszystko czego trzeba,żeby misiem być,by do łóżka go zabierać,żeby o nim śnić.
13. Usypianie misia Kołysanka z Misia Uszatka oraz zabawa „Stary niedźwiedź”
14. Konkurs „Co wiem o misiach?”
„Miś”
Każde z dzieci wie to dziśCo to jest takiego MIŚWyjaśnijcie może z namiJak to jest z tymi misiami?Kiedy ja zadam pytanieOdpowiedzcie szybko na nieCzy miś skrzydła ma i rogi?Czy sto nóg jak u stonogi?Czy miś lubi grać na flecie?Wstaje zimą a śpi w lecie?Czy ma miś w uszach dzwonki?Czy poluje na biedronki?Czy się może drażnić lubi?Czy jak wąż ubranie gubi?Czy chce w zoo żyć lub w cyrku?Czy śpi w domu na swym wyrku?Macie dzieci dużo racji I o misiu informacjiAż się z ciekawości kręcęKto wie coś o misiu więcejCzy ma futro zamiast skóry?Duże zęby i pazury?Lubi się do uli skradać?Lubi pstrągi z rzeki zajadać?Czy zapada w sen zimowy?A czy większy jest od sowy?Gdy tak patrzę w błękit niebaPrzyznam, bo to przyznać trzebaChociaż bardzo lubię jeżeMIŚ – to całkiem fajne zwierzę
· Jakiego koloru jest sierść niedźwiedzia polarnego?
· Jak nazywa się legowisko niedźwiedzia?
...
ewa-pioro