scenariusz zajęć Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie.docx

(18 KB) Pobierz

Konspekt zajęć dydaktycznych

Data: 08.01.2014

Nauczyciel prowadzący:

Grupa: 4-latki, Dobre Duszki

 

Temat: Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie

Cele:

- zapoznanie z zasadami bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie,

- kształtowanie umiejętności ustalania następstwa czasowego zdarzeń w historyjce obrazkowej,

- rozwijanie umiejętności budowania poprawnych gramatycznie wypowiedzi,

- wzbogacanie słownictwa,

- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie,

- rozwijanie umiejętności znoszenia porażek,

- doskonalenie umiejętności cięcia papieru nożyczkami,

- stosowanie różnorodnych technik plastycznych w jednej pracy,

- kończenie rozpoczętych zadań.

 

Metody: słowne, czynne.

Formy: zbiorowa, grupowa.

Pomoce dydaktyczne: list od Pani Zimy, historyjka obrazkowa „Zabawa na lodzie”, obrazki do posegregowania w kopertach, kulki ze starych gazet, ślady stóp wycięte ze starych gazet, białe kartki, nożyczki, klej, bibuła, wata, koperty ze sprzętem do zabaw zimowych dla każdej grupy, biała farba, patyczki higieniczne, pastele, mazaki, wata.

Przebieg zajęcia:

1.      Powitanie dzieci w kole i przeczytanie listu od Pani Zimy.

Kochane Dobre Duszki!

Zapewne martwi Was, że tej zimy nie ma śniegu. Nie martwcie się, to się niedługo zmieni ale najpierw chciałam się upewnić, że potraficie bezpiecznie bawić się na śniegu i lodzie. Wasze Panie obiecały mi pomóc i to sprawdzić.

Życzę Wam miłej zabawy i obiecuję, że niedługo z nieba sypnę białym puchem.

                        Pozdrawiam serdecznie. Pani Zima

2.      Rozmowa na podstawie historyjki obrazkowej Zabawa na lodzie”.

Nauczyciel rozkłada w dowolnej kolejności obrazki i prosi dzieci, aby ułożyły je według kolejności zdarzeń. Dzieci układają ilustracje i przyglądają się im uważnie. Następnie mają za zadanie opowiedzieć, co przydarzyło się chłopcu podczas jazdy na łyżwach oraz ocenić postępowanie bohaterów historyjki.

3.      Zabawa „Zgadnij, co jest potrzebne, żeby było bezpiecznie na?”

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że za chwilę muszą dobrać rzeczy potrzebne np. do jazdy na nartach do ilustracji zaśnieżonej górki, itd. Następnie dzieli dzieci na grupy i każdej z nich wręcza kopertę. Dzieci segregują obrazki, a potem wyjaśniają dlaczego tak to ułożyły.

4.      Jak się bawimy na śniegu i lodzie? – zabawa dydaktyczna.

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że kiedy wymieni zabawę, która jest bezpieczna, dzieci wstają a kiedy ta zabawa nie jest bezpieczna dzieci kucają.

- jazda na lodowisku w kasku,

- zjeżdżanie na nartach poza stokiem narciarskim w górach,

- jazda na snowboardzie bez kasku,

- rzucanie mocno zbitymi śnieżkami,

- jazda na łyżwach po stawie,

- zjeżdżanie na sankach na ulicę,

- lepienie bałwana,

- przyczepianie sanek za samochodem,

- kulig.

5.      Zabawa ruchowa „Uciekaj przed śnieżką”.

Nauczyciel przypomina dzieciom, że zabawa ze śnieżkami jest wesoła ale pod warunkiem, że się na to wszyscy zgadzają, nikt nie lepi zbitych mocno kulek                        i nie wolno trafiać w głowę.

Dzieci poruszają się, żeby nie zostać trafione a wybrane dziecko ma trzy szanse trafienia kulkami z gazety.

6.      Chodzimy po śladach.

Nauczyciel rozkłada na dywanie wycięte ze starych czasopism ślady stóp                a dzieci mają za zadanie przejść po tych śladach.

7.      Praca plastyczna – „Bezpieczne zabawy zimą.

Podzielona etapy:

·         Nauczyciel rozdaje dzieciom białe kartki i nożyczki. Mają je pociąć na paseczki a te paseczki na małe prostokąty, które wrzucą do miseczki.

·         Następnie dzieci otrzymują po jednej niebieskiej kartce papieru dla całej grupy i przyklejają pocięte białe prostokąty na kartce, na której jest narysowana bezpieczna górka lub lodowisko.

·         Dzieci wykańczają rysunek naklejając różne elementy z bibuły, kolorowego papieru, dorysowując je pastelami lub mazakami                            i umieszczając siebie zjeżdżającego na nartach, sankach lub jeżdżącego na łyżwach,

·         wyklejają chmury watą i robią padający śnieg patyczkami do uszu umoczonymi w białej farbie. 

Prace po wyschnięciu farby zawisną w naszej galerii, żeby przypominać nam           o zasadach bezpiecznej zabawy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin