PYT 7.docx

(103 KB) Pobierz

Krzywa podaży Lucasa w krótkim okresie czasu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         Gdyby przedsiębiorstwa dysponowały pełną informacją krzywa Lucas byłaby pionowa, co by oznaczało, że poziom cen rósłby proporcjonalnie do wzrostu podaży pieniądza.

·         Gdy przedsiębiorstwa nie dysponują pełną informacją, wzrost popytu powoduje mniejszy wzrost cen niż wzrost podaży pieniądza (usztywnienie cen).

 

W długim okresie czasu przedsiębiorstwa uzyskują informacje o tym co dzieje się na innych rynkach i ich ocena cen jest zgodna z ich rzeczywistym poziomem – krzywa podaży przesuwa się w górę o tyle co podaż pieniądza.

 

 

 

 

 

 

Krzywa podaży Lucasa w długim okresie czasu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występuje nieskończenie wiele stanów ustalonych różniących się zasobami kapitału fizycznego i ludzkiego. Gospodarka dąży do jednego z nich w zależności od położenia początkowego. Gospodarki, które startują z początkowego punktu o niskim zasobie kapitału osiągają równowagę długookresową w punkcie z niskim poziomem kapitału. Gospodarki początkowo bogatsze dązą do stanów ustalonych charakteryzujących się wyższym poziomem kapitałów niż stan ustalony. W każdym ze stanów tempo wzrostu jest takie samo. Róznice w poziomach dochodów między krajami nie znikają i kraje biedne pozostają biedne zas bogate caly czas sa bogate

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin