BHP.doc

(28 KB) Pobierz

 

 

BHP

                                                  

                                                     

   Zasady z wskaźnikami promieniotwórczymi :

Przy dozowaniu roztworów aktywnych , wykonywaniu wszystkich operacji, czynność i pierwiastkami promieniotwórczymi , przygotowaniu preparatów itp. osoba znajduje się w strefie promieniowania jądrowego. Napromieniowaniu ulegają przede wszystkim odkryte części ciała – twarz i ręce . Z tego powodu należy pracować w rękawicach gumowych lub igielitowych ,w okularach ochronnych ze szkła organicznego oraz stosować ekrany ochronne .

Z lotnymi substancjami można pracować jedynie pod dobrze działającym wyciągiem .Przy pracach ze sproszkowanymi preparatami związków promieniotwórczych należy oddychać przez specjalne respiratory lub wkładać na dolną część twarzy maski z gazy lub waty.

W celu uniknięcia osiadania substancji aktywnych na odzieży należy pracować w fartuchach oraz wkładać na głowę specjalną czapkę, która koniecznie winna zakrywać włosy .Wyloty rękawów fartucha powinny być dokładnie przykryte rękawicami .Przy pracy należy uważać , ażeby nie przenosić na inne przedmioty substancji aktywnych ,które osiadły na rękawicach . W tym celu ,po każdej operacji stwarzającej możliwość zanieczyszczenia substancjami aktywnymi należy dokładnie umyć. Nie wolno używać rękawiczek podartych lub dziurawych. Przy zmywaniu związków fosforu lub wapnia  nie używać mydła w celu uniknięcia powstania nie rozpuszczalnych soli .W tym przypadku stosuje się roztwór kwasu cytrynowego .Zlew , do którego usuwa się odpady powinien być okresowo sprawdzany dozownikiem.

Wszelkie operacje związane z przygotowaniem i suszeniem próbek promieniotwórczych , rozcieńczeniem roztworów wysokiej aktywności należy wykonywać pod wyciągiem .Roztwory promieniotwórcze przenosi się z miejsca  przechowywania do szafy wyciągowej wyłącznie w pojemniku .Próbkę pobiera się za pomocą specjalnego urządzenia z mikropipetą  umieszczonego za ekranem ze szkła organicznego lub ołowiowego.

Promieniowanie emitowane przez izotopy promieniotwórcze może wykazywać szkodliwe oddziaływanie na organizm ludzki .Dlatego przed przystąpieniem do pracy z substancjami promieniotwórczymi należy ustalić w jakim stopniu groźne jest to dla zdrowia i zastosować odpowiednie środki ochronne .

1.      OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM b

     Cząstki  b wykazują  stosunkowo małą zdolność przenikania  i mogą być łatwo pochło-

    nięte przez warstwę aluminium , szkła organicznego lub szkła o niewielkiej grubości.        Emitery b w postaci czystych pierwiastków , związków chemicznych lub roztworów  umieszcza się w probówkach szklanych z doszlifowanymi korkami i przechowuje się w pojemnikach aluminiowych o ściankach grubości 10 mm. Taka grubość jest wystarczająca  do całkowitego pochłonięcia promieni b emitowanych przez wszystkie najczęściej stosowane izotopy. Należy jednak pamiętać ,że procesom pochłaniania b przez ścianki pojemnika towarzyszy powstawanie promieniowania rentgenowskiego .Przy dużych aktywnościach emiterów promieniowanie rentgenowskie może się uważać niebezpieczne .

W tych przypadkach należy wzmocnić ochronę przez umieszczenie pojemnika w skrzyni żelaznej , przy pobieraniu próbek wysokiej aktywności należy stosować ekrany ochronne ze szkła organicznego lub zwykłego, okulary ochronne i szczypce

 

2.           OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM  a

Cząstki awykazują wielokrotnie większą zdolność jonizowania niż cząstki b lub kwanty g o tej samej energii. W odróżnieniu od promieniowania b i g , jonizacja cząsteczek przez cząstkę a ,są całkowicie pochłaniane przez niewielką warstwę powietrza .Jeżeli emisji a towarzyszy dodatkowo emisja b lub g to podczas pracy stosuje się ekrany ze szkła organicznego lub ołowianego .Warunki emiterów a uzależnione są od dodatkowego promieniowania . jeżeli substancja a-promieniotwórcza emituje również promieniowanie b

Przy przechowywaniu należy stosować takie same osłony jak dla odpowiednich emiterów b .

3.             OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM  g

Przy pracach z emiterami g konieczne jest stosowanie ochronnego szkła ołowiowego oraz ekranów z ołowiu , żelaza , betonu lub innych materiałów .Ekrany powinny być pokryte od strony pracownika lekkim materiałem np. szkłem organicznym grubości 5mm , w celu zmniejszenia  strumienia elektronów wtórnych wybijanych z ekranu przez kwanty g.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin