1. Jakie są 3 prawa tarcia.
Pierwsze tarcie. Siła tarcia ślizgowego miedzy dwoma ciałami jest proporcjonalna do składowej normalnej siły utrzymującej ciała w zetknięciu, co wyraża wzór:
T = μN
N – sila dociskajaca powierzchnie trace, prostopadla do powierzchni styku cial
μ — wspolczynnik tarcia.
2 prawo tarcia: Sila tarcia slizgowego nie zalezy od wielkosci powierzchni zetkniecia cial.
3 prawo tarcia: Z chwila wprowadzenia ciala w ruch, sila tarcia nie zalezy od predkosci
2. Jak liczony jest moment siły względem osi.
Okresla się takze moment sily wzgledem osi, jest on rowny rzutowi wektora momentu sily na te prosta. Wspolrzedne Mx, My i Mz wektora M0 nazywaja sie momentami sily wzgledem odpowiednich osi x, y i z. Jednostka momentu sily jest Nm (niutonometr). Jednostka ta jest zdefiniowana analogicznie jak dzul, czyli jednostka energii.
3. Na czym polega zasada oswobodzenia z więzów. Jakie najczęściej są stosowane więzy?
Kazde cialo nieswobodne mozna myslowo oswobodzic z wiezow, zastepujac ich dzialanie reakcjami, a nastepnie rozwazac jako cialo swobodne znajdujace sie pod dzialaniem sil czynnych i biernych (reakcji wiezow).
Rodzaje wiezow: lekka wiotka lina; lekki pret, sily przylozone do jego koncow; stykajce sie gladkie powierzchnie; podpora przegubowa przesuwna; utwierdzenie
4. Jakie są zależności między drogą, prędkością i przyśpieszeniem w ruchu prostoliniowym punktu?
5. Jak obliczyć przyśpieszenie bezwzględne punktu w ruchu złożonym?
Przyspieszenie bezwzgledne obliczamy nastepujaco: p = pw + pu + pc gdzie pw jest przyspieszeniem w ruchu wzglednym, pu - przyspieszeniem w ruchu unoszenia, pc - przyspieszeniem Coriolisa
6. Podać zasadę ruchu środka masy układu materialnego.
Zasada ruchu srodka masy: -zalezy od tego, gdzie sa przylozone sily zewnetrzne, -zalezy od tego jakie sa to sily, -nie zalezy od sil wewnetrznych, poniewaz sa rowne zero, -pozwala wyznaczyc zmiane pedu ogolnego ukladu za pomoca pedu jednego tylko punktu, w ktorym jest skupiona calkowita masa.
7. Sformułować zasadę zachowania pędy dla punktu materialnego.
Ped zmienia sie w wyniku dzialania na cialo sily przez pewien czas. Iloczyn sily i czasu jej dzialania nazywany jest popedem sily (I). Jezeli w ukladzie inercjalnym na cialo (uklad cial) nie dziala sila zewnetrzna, lub dzialajace sily zewnetrzne rownowaza sie to calkowity ped ciala (układu cial) nie zmienia sie.
8. Jakie jest dynamiczne równanie ruchu ciała sztywnego w ruchu obrotowym? (równanie, opis symboli, jednostki)
Podstawowym prawem opisujacym ruch bryly sztywnej jest druga zasada dynamiki ruchu obrotowego: M (strzalka nad) = dL (strzalka nad) / dt gdzie M = r * F (tu nad kazdym strzalka) gdzie M jest momentem sily wzgledem obranego punktu odniesienia, a L - kretem (momentem pedu) wzgledem tego samego punktu odniesienia.
9. W łódce o ciężarze G i długości l na jej środku znajduje się dwóch ludzi. W którą stronę i na jaką odległość musi przejść człowiek o ciężarze P, aby łódka pozostała w spoczynku, jeżeli człowiek o ciężarze Q (Q<P) przeszedł na prawy koniec łódki?
Pr2= Qr2 2Pr2 = Ql r2 = Ql2P
P12l = Qr2 2Pl= Qr2
10. Na końcach nierozciągliwej liny owiniętej wokół krążka zawieszono ciało o ciężarach Q przy czym Q<G. Traktując krążek i linę jako nieważkie, a tarcie jako pomijalnie małe, obliczyć naciągi niej oraz przyśpieszenie ciał.
a = m * g mG = Gρ QG = m * g = Gρ*g = G
mQ = Gρ QQ = Gρ*g = Q s1 = G – Q s2 = Q – G
stopień swobody to możliwość wykonywania przez ciało ruchu niezależnego od innych;
(1 stopień) punkt po okręgu (przód, tył)
(2 stopień) punkt na płaszczyźnie (wzdłuż osi OX i OY)
(3 stopień) punkt w przestrzeni (wzdłuż osi OX, OY i OZ)
(3 stopień) bryła sztywna na płaszczyźnie (2 przestrzennie+obrót)
(6 stopień) bryła sztywna w przestrzeni;
madmanpl