01 - konspekt_STRES.pdf

(481 KB) Pobierz
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
DEPARTAMENT WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNOCI
S T R E S
W YCIU CODZIENNYM
I SUBIE WOJSKOWEJ
WYBRANE ZAGADNIENIA
profilaktyczno-edukacyjny
do prowadzenia zaj
Materia
z
o
nierzami
WARSZAWA 2007
WARSZAWA 2006
1397153117.001.png
 
PLAN – KONSPEKT
do przeprowadzenia zaj profilaktyczno-edukacyjnych
z problematyki stresu
TEMAT:
STRES W YCIU CODZIENNYM I SUBIE WOJSKOWEJ.
WYBRANE ZAGADNIENIA.
CELE :
1. Przedstawienie stresu jako zjawiska normalnego w codziennym
yciu cz
owieka.
2. Zapoznanie z czynnikami wywo
uj
cymi stres i objawami pozwalaj
cymi go
.
3. Zapoznanie z mo
rozpoznawa
liwymi skutkami stresu w
yciu codziennym
bie wojskowej.
4. Przedstawienie wybranych sposobów zapobiegania stresowi
i przeciwdzia
i s
u
ania jego skutkom.
CZAS:
2 x 45’
METODY:
Wyk
ad, prezentacja graficzna, dyskusja.
MATERIAY I RODKI DYDAKTYCZNE:
Foliogramy, rzutnik
wiat
a dziennego lub projektor multimedialny.
MIEJSCE:
wietlica, sala wyk
adowa.
ZAGADNIENIA:
1. Stres a frustracja. Poj
cia definicyjne.
2. Czynniki wywo
ce stres.
3. Rozpoznawanie objawów stresu - fizycznych, fizjologicznych, psychicznych.
4. Przeciwdzia
uj
anie stresowi.
5. Stres a s
ba wojskowa.
6. Stres, kryzys psychiczny, trauma psychiczna.
7. Zako
u
czenie.
3
WYKORZYSTANA LITERATURA:
1. M. Cenin, S. Chepa – Psychologia wojskowa, Wyd. MON, Warszawa, 1998 r.
2. B. Rychlik – Zarz
dzanie stresem w wojsku. Program profilaktyki antystresowej.
Warszawa, 2006 r.
3. D. Merecz – Jak zwi
kszy
swój potencja
, by lepiej radzi
sobie ze stresem.
Instytut Medycyny Pracy, ód, 2005 r.
4. M. Lis-Turlejska – Stres traumatyczny, Wydawnictwo Akademickie „ak”,
Warszawa, 2002 r.
5. I.Heszen-Niejodek, Z. Ratajczak (red.) – Cz
owiek w sytuacji stresu ,
Wyd. U.., Katowice, 1996 r.
6. A. Florkowski, W. Gruszczyski (red.) – Zdrowie psychiczne
o
nierzy,
, 2000 r.
7. W. Szlagura, M. Madejski – Interwencja kryzysowa, podej
ód
cie profesjonalne.
Niepublikowane materiay szkoleniowe, „ARCAN”, Bielsko-Biaa 2000-2002 r.
4
PRZEBIEG ZAJ:
UWAGI
WSKAZÓWKI
TRE ZAGADNIENIA
CZAS
CZ WSTPNA
Przedstawienie tematu i celu zaj oraz spraw
organizacyjnych.
5 min
CZ ZASADNICZA
ZAGADNIENIE 1 (patrz szerzej str. 11)
15 min
Folia 1
1.
S TRES A F RUSTRACJA .P OJCIA DEFINICYJNE .
Frustracja – reakcja organizmu na przeszkod
,
przykre emocje jako wynik niemo
no
ci
osi
gni
cia celu.
Reakcje cz
owieka na sytuacje frustracyjne:
uchaczy
o ewentualne przyk
Pytania do s
dzia
ania w celu pokonania przeszkody (1),
ady z
ycia
obej
cie przeszkody (2),
wyznaczenie i osi
gni
cie celu zast
pczego (3),
uporczywe, bezskuteczne atakowanie
przeszkody, agresja (4),
rezygnacja, ucieczka (5, 5a).
STRES – sytuacja trudna, która prowadzi do zaburze
zachowania i dzia
ania wskutek przeci
enia
systemu nerwowego.
Folia 2
Fazy stresu biologicznego:
alarmowa – na sygna
aniu czynnika
szkodliwego (stresora) organizm mobilizuje si
o zadzia
Pytania, podawanie przyk
adów,
np. brak pokarmu, brak wody...
,
pocz
tkowo odporno
organizmu maleje ale
potem wzrasta.
odpornoci – mechanizmy adaptacyjne
przeciwdzia
aj
stresowi, odporno
organizmu
wzrasta ponad sta
y poziom i pozwala zwalczy
zagro
enie.
wyczerpania –je
li stresor, szkodliwy bodziec
dzia
ugo, organizm wyczerpuje zasoby
i traci odporno
a zbyt d
.
Fazy stresu psychologicznego:
mobilizacja – po zadzia
aniu szkodliwego
bod
ca wzrasta ogólna zdolno
organizmu do
dzia
ania, mobilizowane s
procesy psychiczne
i energetyczne,
rozstrojenie – je
li stresory dzia
aj
zbyt d
ugo
lub zbyt silnie pogarszaj
si
procesy orientacji
i kontroli, spada sprawno
dzia
ania,
Np. trema - rodzaj stresu,
mobilizuje
destrukcja – wci
silne i dzia
aj
ce d
ugo
stresory uniemo
anie, brak
realnej oceny sytuacji, spada motywacja do
dzia
liwiaj
sprawne dzia
ania, rezygnacja z walki.
5
1397153117.002.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin