dzień mamy.docx

(16 KB) Pobierz

Przygotowanie prezentu dla mam

 

Przed spotkaniem zaproponuj dzieciom wykonanie prezentu dla mamy. Potrzebne będą kartki z kolorowego bloku technicznego, ołówek, nożyczki, klej. dzieci rysują na kartce z bloku dwa identyczne kwiaty z płatkami (przypominające stokrotkę, możesz wcześniej dla ułatwienia przygotować szablony), dwa zielone liście, kółko będące środkiem kwiatu i wycinają je. Zaginają do środka płatki kwiatu i wywijają je. Oba kwiaty sklejają ze sobą w części środkowej tak, aby płatki układały się naprzemiennie. Kółko stanowiące środek kwiatu nacinają w „słoneczko” i wklejają do środka jako pręciki kwiatu. Od spodniej strony kwiatka przyklejają dwa wycięte liście.

 

2. Powitanie


Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagranie muzyki w rytmie walca

Powitaj wszystkich i zaproś do tańca przy muzyce w rytmie walca oraz o utworzenie par: mama i dziecko, a podczas przerwy w muzyce zachęć do wykonania poleceń:

– Zbliżcie się i uśmiechnijcie do jak największej liczby par.
– Pomachajcie lub ukłońcie się do jak największej liczby par.
– Podejdźcie i powiedzcie słowa powitania do jak największej liczby par.

3. Rozpoznaj swoje dziecko

Pomoce dydaktyczne: 4 opaski do zasłonięcia oczu

Uwaga: W zabawie mogą brać udział tylko mamy chętne do założenia opaski lub zamknięcia oczu i tylko dzieci chętne  do tego, żeby je dotykano!

Zaproś chętne mamy do zabawy w rozpoznawanie swojego dziecka. Poproś, aby założyły opaski na oczy lub po prostu zamknęły oczy, a dzieci ustawiły się np. po czworo czy pięcioro w szeregu. Zadaniem mam jest rozpoznanie swojego dziecka za pomocą dotyku.

4. Taniec z mamą – zabawa w łapki przy muzyce "Le Bastringlo"

Pomoce dydaktyczne: opis tańca "Le Bastringlo", w: "Tańce i zabawy dla grupy", Klauza, Lublin 2000, magnetofon lub odtwarzacz CD, nagranie tańca "Le Bastringlo" z programu KLANZY

Mamy i dzieci tańczą w parach. Objaśnij kolejne etapy tańca.

Opis tańca "Le Bastringlo"

Jak uczcić Dzień Matki

Można to osiągnąć poprzez bycie razem, współuczestniczenie w aktywności dziecka, angażowanie się we wspólne działanie i wspólną zabawę.     1. zabawy wstępne   A. W momencie, gdy mamy... czytaj więcej >>


Ustawienie: parami, w rozsypce

Część 1:
5 razy uderzamy dłońmi w uda – 3 razy uderzamy w dłonie partnera (powtarzamy to 4 razy).

Cześć 2:
Łapiemy partnera pod ramię (haczyk) i podskokami kręcimy się w kółko. Następnie szybko szukamy nowego partnera.

5. Czy znasz imiona koleżanek i kolegów twojego dziecka?

Pomoce dydaktyczne: kartki sztywne A5, ołówki

Uwaga: Wspólnie z mamami ustalcie, ile czasu potrzeba na wypisanie imion. Przygotuj odpowiednio dużo kartek, aby nikomu nie zabrakło.

Mamy wypisują na kartkach jak najwięcej imion koleżanek i kolegów z grupy, do której chodzi dziecko. dzieci mogą tańczyć przy spokojnej muzyce albo pomagać w przygotowaniu pomocy do wspólnego rysowania portretu. Po upływie ustalonego czasu każde dziecko podchodzi do swojej mamy, która odczytuje mu wypisane przez siebie imiona. dziecko nagradza mamę brawami, całusem lub uściskiem. Kilka chętnych mam może odczytać głośno wypisane imiona.

6. Podziękowanie za wspólną zabawę

Każde dziecko dobiera się w pary ze swoją mamą, pary ustawiają się do siebie twarzami, tworząc dwa koła – zewnętrzne (mamy) i wewnętrzne (dzieci). Podaj uczestnikom polecenia do wykonania. Po każdym wykonaniu zadania koło zewnętrzne przesuwa się o cztery osoby w prawo. Zabawę prowadzimy tak długo, aż każda mama wróci do swojego dziecka. Przykładowe zadania:

– Podziękuj za zabawę uściskiem dłoni.
– Podziękuj za zabawę, przesyłając buziaka.
– Podziękuj za zabawę pięknym ukłonem.
– Podziękuj za zabawę, przesyłając uśmiech.
– Podziękuj za zabawę, mówiąc kilka miłych słów.

7. Występy dzieci i wręczenie upominków

Poproś dzieci, aby ustawiły się w półkolu przed mamami. Zaproś mamy do wsłuchania się w słowa wierszy i piosenek przygotowanych przez dzieci z okazji ich święta. Następnie dzieci wręczają prezenty i składają życzenia. Zaproś wszystkich na słodki poczęstunek. Nie zapomnij podziękować za wspólną zabawę.

Barbara Osińska

 

Fragment scenariusza pochodzi z poradnika „Uroczystości i imprezy w przedszkolu

Nowość!


Płyta CD z piosenkami dla przedszkolaków „Przedszkolne śpiewanki”!



Zawiera wiele piosenek uspokajających, wyciszających, ale i energetycznych, pełnych życia. Można je wykorzystywać podczas uroczystości przedszkolnych (podzielone są tematycznie na utwory dotyczące rodziny, Dnia Babci i Dnia Dziadka, walentynek, Wielkanocy, Dnia Matki i Dnia Ojca, Bożego Narodzenie).
 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin