konspekt niepełnosprawni 2.docx

(15 KB) Pobierz

KONSPEKT Z LEKCJI PŁYWANIA

 

PROWADZĄCY: Marta Szczepaniak                                          gr. Iżmb                                    rok II fizjoterapia

 

TEMAT: Adaptacja do środowiska wodnego. Nauczanie leżenia na plecach. Doskonalenie czynności oddechowych w wodzie.

CELE Z ZAKRESU:

Motoryczności: nauka leżenia na plecach, doskonalenie podstawowych czynności ruchowych w wodzie oraz oddychania, wzmacnianie gorsetu mięśniowego.

Umiejętności: grupa niepływająca

Wady: upośledzenie umysłowe

Miejsce: woda płytka

Ilość osób: 2

Wiek: 23 i 35 lat

Czas trwania: 45min

Przybory dydaktyczne:piłeczki ping-pongowe, deski, baniaki

TOK LEKCYJNY

Rodzaj ćwiczeń i zadań

OPIS ZADAŃ I ĆWICZEŃ

DOZOWANIE- czas (ilość powtórzeń)

Formy organizacyjne ćwiczeń

Uwagi organizacyjno- metodyczne

Część wstępna

 

Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe

 

 

 

 

 

 

Rozgrzewka

Ćwiczenia:

- RR

- T

- G

- NN

 

 

Podanie zadań lekcji, sprawdzenie gotowości do zajęć, umotywowanie.

Oddychanie pod prysznicem.

 

 

 

 

 

 

Pw: stanie w rozkroku, ramiona w bok.

Ruch: krążenie ramion w tył i przód

Pw: stanie w rozkroku, opad tułowia

Ruch: skrętoskłony tułowia w prawą i lewą stronę z równoczesnym skrętem głowy za ręką wiodącą

Pw: stanie w rozkroku, dłonie oparte na biodrach

Ruch: krążenia bioder w prawą i lewą stronę

Pw: siad podparty na brzegu basenu, nogi w wodzie

Ruch: wykonywanie nożyc pionowych;

 

Wejście do wody.

 

 

3’

 

 

 

 

 

 

 

 

x6

 

x6

 

 

 

x6

 

 

x6

 

 

Uczniowie idą pod prysznic, gdzie zwracamy uwagę na ich zachowanie podczas kąpieli- czy wchodzą cali pod strumień czy tylko poszczególne części ciała moczą.

 

 

                X     X

 

                     P

 

Przy tych ćwiczeniach zwracamy uwagę, by każde dziecko miało odpowiednią ilość miejsca do ćwiczeń.

Zwracamy uwagę by ćwiczący weszli do wody a nie wskoczyli.

 

Część główna

 

Zabawa ożywiająca

„Baraszkujące niedźwiadki”

 

 

Zabawa „Ile palców widzisz?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci uderzają rękami w wodę wzajemnie się ochlapują.

 

 

 

 

Uczniowie stoją naprzeciwko siebie. Jeden z uczniów zanurza się pod wodę, a drugi zanurzoną ręką pokazuje dowolną ilość palców, którą partner musi odczytać.

 

 

 

 

 

 

Ćwiczący spokojnie przechodzi z pozycji niskiej do leżenia na plechach. Baniak między NN, ręce wzdłuż tułowia, głowa spoczywa na barku instruktora.

 

 

 

 

Ćwiczący wykonują podskoki z zanurzeniem i wydechem do wody.

 

 

Ćwiczący powoli przechodzi z pozycji niskiej do leżenia na plecach. Deska „przyklejona” do tułowia, baniak między NN.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczący w marszu, co kilka kroków, wykonują głęboki wdech i długi wydech nosem do wody.

 

 

 

 

 

Leżenie na plecach z baniakiem między NN. Ćwiczący stara się jak najdłużej wytrzymać w tej pozycji, spokojnie oddychając.

 

 

 

 

 

 

Ćwiczący między sobą dmuchają piłeczkę ping-pongową, tak by trafiła dokładnie do współćwiczącego.

 

 

Ćwiczący wykonują leżenie na plecach. Makaron ułożony za plecami, pod pachami. Po ułożeniu się na wodzie wykonują naprzemienne ruchy nóg.

 

 

3’

 

 

 

 

 

3’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4’

 

 

 

 

 

 

 

2’

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2’

 

 

 

 

 

 

 

5’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2’

 

 

 

 

4’

 

 

Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo.

 

 

 

 

Należy zwrócić uwagę na sposób oddychania przed uczniów. Przypominamy o wypuszczaniu powietrza nosem.

 

 

 

 

 

 

Zwracamy uwagę na wypchnięcie bioder do góry oraz na spokojnie oddychanie.

 

 

 

 

Zwracamy uwagę na poprawne oddychanie.

 

 

Pomagamy w przejściu z pozycji niskiej do leżenia i powrotu do pozycji wyjściowej, cały czas asekurując.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwracamy uwagę na poprawne oddychanie.

 

 

 

 

 

 

Zwracamy uwagę na ułożenie głowy i bioder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwracamy uwagę na prawidłową pracę nóg oraz na ułożenie bioder.

 

Część końcowa

 

 

 

Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe

Swobodne podskoki w wodzie z nurkowaniem i prawidłowym oddychaniem.

 

Wyjście z wody.

Zbiórka, odliczenie, podsumowanie lekcji i pożegnanie.

5’

Podziękowanie za zajęcia i pochwalenie za dobrze wykonane zadania i za zaangażowanie.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin