BHP K-407C(1).doc

(34 KB) Pobierz
PRZEPISY BHP PODCZAS EKSPLOATACJI

PRZEPISY BHP PODCZAS EKSPLOATACJI

KOPARKI HYDRAULICZNEJ SAMOCHODOWEJ K-407C

 

 

 

1.        Obsługa koparki może być powierzona tylko pracownikowi przeszkolonemu w obsłudze koparki K-407C i posiadającemu odpowiednie uprawnienia.

2.        Koparka powinna być wyposażona w podręczną apteczkę, zaś operator powinien posiadać umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Apteczka powinna być okresowo kontrolowana i w miarę potrzeby uzupełniana.

3.        Przed rozpoczęciem pracy operator jest zobowiązany dokonać przeglądu technicznego koparki, a w szczególności mechanizmów sterowania, hamulców, sygnałów, oświetlenia itp.

4.        Przestrzeganie przepisów bhp i ppoż. jest jednym z podstawowych obowiązków operatora koparki i osób zatrudnionych w czasie obsługiwania technicznego.

5.        Ścisłe stosowanie przepisów bhp i ppoż. w czasie eksploatacji eliminuje nieszczęśliwe wypadki, powodujące uszkodzenia ciała ludzkiego, kalectwo i wypadki śmiertelne.

6.        Przed ruszeniem z miejsca operator koparki powinien dać ostrzeżenie w celu zwrócenia uwagi innym żołnierzom.

7.        Układ paliwowy silnika powinien być szczelny, nieszczelności będące przyczyną przecieków należy natychmiast usuwać.

8.        Wskakiwanie na koparkę w czasie ruchu, zeskakiwanie z niej oraz stawanie w miejscach do tego nie przeznaczonych jest zabronione.

9.        ubranie robocze operatora powinno być wygodne, spięte przy dłoniach.

10.    Opuszczając koparkę operator obowiązany jest należycie zabezpieczyć ją przed wstępem osób niepowołanych.

11.    Przewożenie ludzi koparką dopuszczalne jest tylko w kabinie samochodu.

12.    Podnoszenie ludzi w naczyniu roboczym koparki jest surowo wzbronione.

13.    Przed przystąpieniem do wymiany osprzętów ustawić koparkę w miejscu utwardzonym i oświetlonym. Do wymiany łyżki należy używać urządzenia dźwigowego o udźwigu min. 40 kN. Po wymianie osprzętów wykonać konieczne smarowanie i przeprowadzić próbę pracy nowym osprzętem.

14.    Przed przystąpieniem do smarowania koparkę należy postawić na poziomym i twardym podłożu. Smarowanie maszyny można rozpocząć dopiero po opuszczeniu naczynia roboczego do podłoża i zatrzymaniu silnika głównego. Oczyścić podesty, dojścia i punkty smarowe. Gdy z silnika jest spuszczony olej lub woda z chłodnicy silnik taki należy dokładnie oznakować, a w kabinie powiesić tabliczkę „Koparka w naprawie”.

15.    Odkręcanie przewodów hydraulicznych przy pracującym silniku jest niedopuszczalne. Zabrania się odkręcania przewodów lub korków w instalacji hydraulicznej, jeżeli w układzie istnieje nadciśnienie oleju. W celu usunięcia oleju osprzęt należy oprzeć o podłoże, zatrzymać silnik spalinowy a następnie kilkakrotnie poruszyć dźwigniami sterowniczymi.

16.    Przed przystąpieniem do przeglądów i obsługiwań koparki, sprawdzić stan czystości elementów, po których porusza się operator (schodki, pomosty) oraz stan czystości całej maszyny. Do obsługiwań koparki należy używać narzędzi i przyrządów pełnosprawnych.

17.    Przy wykonywaniu prac ziemnych koparką należy wyznaczyć strefę niebezpieczną.

18.    Koparek winna być ustawiona przynajmniej 0,6m poza klinem odłamu dla danej kategorii gruntu.

19.    Przy pracach koparką przedsiębierną nie wolno dopuszczać do tworzenia się zwisów.

20.    niedozwolone jest przebywanie osób między ścianą wykopu a koparką nawet podczas jej postoju.

21.    Włączanie mechanizmu obrotowego koparki przed zakończeniem napełniania łyżki jest zabronione.

22.    Wyładowanie urobku z łyżki koparki nad skrzynią środka transportowego powinno nastąpić po zatrzymaniu ruchu obrotowego koparki i na wysokości nie większej niż:

 

·        0,5m nad dnem skrzyni samochodu w przypadku ładowania materiałów sypkich;

·        0,25m nad dnem skrzyni przy materiałach kamiennych.

23.    Przy wjeżdżaniu na wzniesienia, oś napędowa powinna znajdować się z tyłu, a przy zjeżdżaniu ze wzniesienia z przodu koparki.

24.    W czasie przejazdu koparki wysięgnik powinien znajdować się w położeniu zgodnym z kierunkiem jazdy, a łyżka koparki powinna być opuszczona do wysokości 1m nad terenem.

25.    W czasie przerwy i po zakończeniu pracy, łyżkę należy opuścić nad ziemią, podwozie zablokować i silnik zatrzymać.

26.    Zabronione jest szczególnie podczas pracy przebywanie osób postronnych w kabinie koparki lub w bliskiej odległości.

27.    W czasie obsługiwania technicznego lub naprawy instalacji elektrycznej należy odłączać akumulator.

28.    Zabrania się dokonywania napraw i obsługiwań technicznych przy pracującym silniku, chyba, że jego uruchomienie jest konieczne do ustalenia rodzaju usterki.

29.    Zabrania się pracy koparką z usterkami.

30.    W razie stwierdzenia w czasie pracy uszkodzenia koparki należy ją bezzwłocznie zatrzymać i wyłączyć napęd. Wznawianie pracy koparki bez usunięcia uszkodzenia jest zabronione.

31.    Nie wolno zatrudniać żołnierza na danym stanowisku pracy w razie przeciwwskazań lekarskich oraz bez wstępnego przeszkolenia w zakresie bhp. Przepis ten dotyczy pomocników operatorów i osób współpracujących.

32.    Jeżeli światło dzienne jest nie wystarczające oraz o zmroku i w nocy, należy miejsce pracy oświetlić światłem sztucznym zapewniającym dostateczną widoczność.

33.    Zabronione jest urządzanie stanowisk pracy maszyn bezpośrednio pod liniami wysokiego napięcia lub w odległości poziomej bliższej niż 15 m licząc od skrajnych przewodów.

34.    Odtłuszczanie i czyszczenie koparki benzyną etylizowaną jest zabronione.

35.    Używanie i posługiwanie się narzędziami powinno być zgodne z instrukcją producenta. Nie wolno używać narzędzi uszkodzonych oraz nie odpowiadających normom i warunkom technicznym.

36.    Rozmiar kluczy do śrub i nakrętek należy dostosować ściśle do wymiaru śrub i nakrętek. Przedłużanie kluczy rurą lub innym narzędziem jest zabronione.

37.    W razie ujawnienia w czasie wykonywania robót ziemnych niewypałów lub przedmiotów trudnych do zidentyfikowania oraz przedmiotów o znaczeniu archeologicznym należy pracę przerwać. Miejsce takie należy ogrodzić i oznakować napisami ostrzegawczymi i bezzwłocznie zawiadomić o znaleziskach przełożonych.

38.    Zabrania się wlewania zimnego płynu chłodzącego do przegrzanego silnika.

39.    Zabrania się napełniania zbiorników paliwem przy pracującym silniku oraz zbliżaniu się z otwartym ogniem podczas nalewania lub sprawdzania stanu paliwa.

40.    Płyny przeciwmroźne, używane do chłodzenia silnika, są truciznami – nie wolno zasysać ich ustami.

41.    Przy rozruchu silnika podczas chłodów nie wolno podgrzewać go otwartym ogniem, tj. pochodnią, lampą benzynową itp.

42.    Operator jest zobowiązany ściśle stosować się do zaleceń kierownictwa służby bhp i inspekcji pracy.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin