2_ALARM_POŻAROWY W_MSD.DOC

(43 KB) Pobierz
ZATWIERDZAM

 

 

 

 

 

 

PLAN - KONSPEKT

 

 

TEMAT 2:               Alarm pożarowy w MSD i w czasie działań taktycznych

 

CEL:               Zapoznać szkolonych w posługiwaniu się sprzętem gaśniczym i zachowaniem podczas alarmu w MSD i w działaniach taktycznych.

 

CZAS:              2 x 45 min

 

MIEJSCE I FORMA ZAJĘĆ:

              Rejon zakwaterowania

              Praktyczna.

 

OKRES SZKOLENIA: szkolenie drużyny ( obsługi ), plutonu

 

ZAGADNIENIA:              1. Posługiwanie się sprzętem gaśniczym będącym na wyposażeniu JW.

2. Zachowanie się żołnierzy po ogłoszeniu alarmu p. poż.

 

              LITERATURA, ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

              Instrukcje

 

 

 

  ...............................................

(prowadzący zajęcia)

 

                 ..............................................

(podpis prowadzącego)


Zagadnienie

Czas

minut

Treść zagadnienia

Wskazówki metodyczne

i zastosowane środki

audiowizualne

1.Posługiwanie się sprzętem gaśniczym będącym na wyposażeniu JW.

 

Posługiwanie się sprzętem gaśniczym będącym na wyposażeniu JW.

-          Co  rocznie profilaktycznie prowadzone są dla całego stanu osobowego 8OSSCz pokazy, szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, także z udziałem sekcji straży pożarnej. Do sprawdzenia nadzoru ochrony przeciwpożarowej wyznaczony jest rozkazem Komendanta inspektor nieetatowy ochrony przeciwpożarowej. Wyznaczony jest również żołnierz służby zasadniczej do pełnienia służby i nadzoru przeciwpożarowego – dyżurny strażak. Ma on za zadanie dokonywanie kontroli pomieszczeń pododdziałów, sprawdzenie stanów i właściwego rozmieszczenia sprzętu przeciwpożarowego – gaśnice, koce, hydranty – oraz stan porządków w piwnicach i na strychach budynkach koszarowych.

Każde nowe wcielenie poborowych do 8OSSCz jest przeszkolone o sposobach użycia sprzęt gaśniczego jak również służby dyżurne pododdziału na codziennych instruktażach do służby dyżurnego pododdziału muszą wykazać się znajomością instrukcji przeciwpożarowych jak również znajomością lokalizacji sprzętu gaśniczego w pododdziale, oraz sposobem doboru sprzętu w przypadku wystąpienia pożaru.

W każdym pododdziale, warsztacie, magazynie, piwnicach i strychach jest odpowiednio dostosowany sprzęt gaśniczy, w zależności występującego tam sprzętu. W każdym pionie (klatce budynku) jest kilka hydrantów, oraz specjalne w przypadku pożaru udostępnienie się wyjścia ewakuacyjnego – oznakowane. W dostępnych miejscach wywieszone są instrukcje przeciwpożarowe. W każdej JW. organizowane jest okresowe sprawdzanie jakości ładunku gaśnic – tzw. legalizacja, oraz odświeżanie sprzętu gaśniczego.

Odpowiedzialne osoby funkcyjne są zobowiązane do prawidłowej eksploatacji sprzętu i urządzeń gaśniczych co jest odnotowywane w prowadzonej ewidencji.

Sposoby posługiwania się sprzętem gaśniczym, jakiego rodzaju gaśnice stosować należy w razie pożaru w oznakowaniu gdzie ujęte jest co należy gasić danym ładunkiem gaśnicy.

Rodzaje ładunków gaśnic:

-          pianowe, śniegowe, proszkowe

Waga ładunku gaśnicy, ilość gaśnic jest stosowane w zależności od rodzaju występujących w danym pomieszczeniu materiałów

 

 

Wstęp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokaz z omówieniem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zagadnienie

Czas

minut

Treść zagadnienia

Wskazówki metodyczne

i zastosowane środki

audiowizualne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Zachowanie się żołnierzy po ogłoszeniu alarmu ppoż

 

Łatwopalnych np. magazyn paliw, magazyn mundurowy lub warsztat naprawy silników spalinowych.

W celu szybkiej lokalizacji pożaru, usunięcia lup zapobiegnięcia zagrożeniu, szeroko prowadzone jest profilaktyczne szkolenie i pokazy – oraz system ochrony przez służby dyżurne JW., policję i straż pożarną.

 

Alarm przeciwpożarowy w pododdziale.

W instrukcjach służb dyżurnych pododdziałów jednostek występują instrukcje przeciwpożarowe – traktujące o zachowaniu się służb dyżurnych postępowania w razie wystąpienia zagrożenia, ewakuacji mienia oraz kolejności jego zabezpieczenia oraz wydzielenia sił i środków do ratowania życia i mienia wojskowego.

W instrukcjach opisane są sposoby ogłaszania alarmu pożarowego w pododdziale oraz kolejność wykonywania czynności.

-          Alarm p. poż. w  pododdziale – może ogłosić w ramach treningu wyższy przełożony, inspektor nadzoru p. poż. dla pododdziału. Może przez to sprawdzić znajomość zagadnienia żołnierzy, ich zachowanie oraz wyrobić nawyk przestrzegania przepisów ochrony.

-          Zarządzenia alarmu p. poż. w pododdziale.

Sprawdzenie działania służb dyżurnych zgodnie z instrukcjami. Sposoby powiadomienia przełożonych o zagrożeniu (dowódcę kompani, oficera dyżurnego, straży pożarnej)

Ewakuacja mienia wg ważności sprzętu – ratowanie życia. Wydzielanie przez służby sił i środków wg instruktażu i potrzeb.

-          Zabezpieczenie dowodów i ustalenie przyczyn pożaru

-          Zatrzymanie sprawców pożaru jeżeli występują

-          Kierowanie akcją ratowniczo – gaśniczą  do czasu przybycia osób funkcyjnych, Straży Pożarnej oraz złożenie meldunku o sytuacji ratowania mienia wojskowego.

 

Podsumowanie zajęć, pytania kontrolne i ocena postępowania działalności służby dyżurnej, grup ewakuacji mienia.

 

 

Zakończenie zajęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Omówienie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praktyczne

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin