autorytet dowódcy.DOC

(48 KB) Pobierz
ZATWIERDZAM

                      ZATWIERDZAM                                                                                    Dziwnów, dnia …………..

                            dowódca JW.

                             /stanowisko/

 

    ......................................................                                       

                 /stopień imię i nazwisko/                                                                                 

                                          

PLAN - KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z kształcenia obywatelskiego z kompanią techniczną

w dniu ….10.2012r.

 

I. TEMAT:               Autorytet dowódcy, kultura w dowodzeniu i kierowaniu podwładnymi. Koedukacyjna armia - zagadnienia równości płci w armii. Ochrona praw człowieka w SZ na podstawie „zaleceń” Komitetu Ministrów Rady Europy dla państw członkowskich.

II. CELE ZAJĘĆ:              

- Uwrażliwić żołnierzy na przestrzeganie podstawowych norm i zasad kultury osobistej

III. FORMA:                            zajęcia teoretyczne

IV. CZAS:              45 min.

V. MIEJSCE:              sala wykładowa

VI. ZAGADNIENIA:             

                                               - Sylwetka kulturalna żołnierza

 

VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

                                                        ZABRANIAM

-          Wykonywać inne czynności niż nakazane przez instruktora;

-          Samowolnie oddalać się z miejsca ćwiczenia;

NAKAZUJĘ

-          Zachować wysoką dyscyplinę szkoleniową;

-          Wykonywać wszystkie polecenia instruktora

 

 

 

 

 

 

VIII. LITERATURA:

- “ Wychowanie estetyczne. Kultura życia codziennego”

-„Ceremoniał wojskowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” Dep. Wych. 12/2009

 

IX. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:

              X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ: (w formie graficznej)

-          Zajęcia w jednej grupie szkoleniowej

 

 

 

XI. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

-          Kategorycznie zabraniam oddalania się z miejsca zajęć

-          Wszystkie czynności wykonywane są na komendę bądź za zgodą prowadzącego zajęcia             

XII. INNE (DODATKOWE):

XIII. WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

Czas

Czynności organizacyjno-porządkowe

1

2

 

min

5

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Przyjęcie meldunku

Sprawdzenie obecności

Sprawdzenie wyglądu zewnętrznego

Podanie tematu oraz celu zajęć.

 

Min

30

CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

  Sylwetka kulturalna żołnierza.

Żołnierz powinien legitymować się następującymi cechami kultury osobistej:

-          gotowość do wysiłku i poświęceń w imię wyższych celów i wspólnego dobra, wiązanie własnej pomyślności z sukcesem zespołu, rzetelność i dokładność w służbie.

-          zdolność do harmonijnego współżycia w grupie, koleżeństwo i poczucie żołnierskiej wspólnoty w stosunkach starszy – młodszy, w tym starszy – młodszy rocznik.

-          znajomość i przestrzeganie zasad oraz dobrych zwyczajów obowiązujących w kontaktach między ludźmi, życzliwość, uprzejmość, poprawny i kulturalny sposób wyrażania się.

-          zamiłowanie do porządku i czystości, starannego ubioru i schludnego wyglądu.

-          uczynność, zwłaszcza wobec osób wymagających pomocy, w stosunku do kobiet, dzieci, starszych.

-          umiejętność pożytecznego spędzania czasu wolnego, wyboru odpowiednich form wypoczynku i rozrywki.

-     zdolność do samodzielnego rozwiązywania osobistych problemów, w szczególności     związanych z założeniem rodziny oraz wyborem zawodu.

 

Na kulturę człowieka składa się wiele elementów, m.in. sposób w jaki on wyraża – w mowie lub piśmie – swoje myśli, sposób w jaki posługuje się językiem. W tym znaczeniu mówimy często o kulturze bycia, kulturze osobistej, czy wreszcie o kulturze języka danego człowieka.

Trudno byłoby krótko i wyczerpująco zdefiniować pojęcie “kultura języka”, jednakże należy sobie wyjaśnić ten termin, a może lepiej zastanowić się nad tym od czego zależy kultura języka jednostki, czy społeczności. Zenon Klemensiewicz zagadnienie kultury języka lapidarnie ujął w takiej formie: “Kultura – to unikanie błędu, błąd to odchylenie od normy, norma – to przymus społeczny, wymagający sankcji za odstępstwo, sankcją zaś w sprawach języka jest śmieszność, która jednak musi być wywołana odpowiednią postawą całego społeczeństwa”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Min

10

CZĘŚĆ KOŃCOWA

1.       Pytania kontrolne.

2.       Omówienie zajęć.

3.       Zakończenie zajęć.

                                                                                                                              OPRACOWAŁ

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin