Współpraca wojska z wybranymi organizacjami.doc

(61 KB) Pobierz
ZATWIERDZAM

                      ZATWIERDZAM                                                                                    Dziwnów, dnia …………..

                            dowódca JW.

                             /stanowisko/

 

    ......................................................                                       

                 /stopień imię i nazwisko/                                                                                 

                                          

PLAN - KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z kształcenia obywatelskiego z kompanią techniczną

w dniu ….06.2012r.

 

I. TEMAT:               Współpraca wojska z wybranymi organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi współpracującymi z wojskiem

II. CELE ZAJĘĆ:              

                                                 - Zapoznać:

    zapoznać szkolonych z wybranymi organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi  

                                                  współpracującymi z wojskiem;

                                                              - Uczyć:  

                                                    szkolonych na temat wybranych organizacji współpracujących z wojskiem;

III. FORMA:                            zajęcia teoretyczne

IV. CZAS:              45 min.

V. MIEJSCE:              sala wykładowa

VI. ZAGADNIENIA:             

                                               Współpraca wojska z innymi organizacjami

 

VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

                                                        ZABRANIAM

-          Wykonywać inne czynności niż nakazane przez instruktora;

-          Samowolnie oddalać się z miejsca ćwiczenia;

NAKAZUJĘ

-          Zachować wysoką dyscyplinę szkoleniową;

-          Wykonywać wszystkie polecenia instruktora

 

 

 

 

 

 

VIII. LITERATURA:

1. „Proces kształcenia i wychowania w kulturze fizycznej” Stanisław Strzyżewski Warszawa 1996r.

 

IX. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:

              X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ: (w formie graficznej)

-          Zajęcia w jednej grupie szkoleniowej

 

 

 

XI. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

-          Kategorycznie zabraniam oddalania się z miejsca zajęć

-          Wszystkie czynności wykonywane są na komendę bądź za zgodą prowadzącego zajęcia             

XII. INNE (DODATKOWE):

XIII. WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

Czas

Czynności organizacyjno-porządkowe

1

2

 

min

5

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Przyjęcie meldunku

Sprawdzenie obecności

Sprawdzenie wyglądu zewnętrznego

Podanie tematu oraz celu zajęć.

 

Min

30

 

Stowarzyszenie jest organizacją środowiskową, zrzeszającą - byłych i obecnych żołnierzy oraz pracowników wojska, służących w formacjach Wojska Polskiego, a także ich sympatyków. Stowarzyszenie liczy aktualnie 201 członków zwyczajnych (31.05.2010 r.).

Geneza i działania Stowarzyszenia Chemików Wojskowych RP:

W związku z wejściem Polski do NATO nastąpiła głęboka restrukturyzacja Sił Zbrojnych RP. Fakt ten spowodował diametralnie nową sytuację w środowisku żołnierzy zawodowych w tym istotne zmiany dyslokacji i struktur organizacyjnych oddziałów i pododdziałów wojsk chemicznych. Znacząco zmniejszył się stan osobowy tego rodzaju wojsk. W wielu "chemicznych" garnizonach opustoszały koszary i place ćwiczeń.

W tych warunkach wielu żołnierzy zawodowych jak również pracowników cywilnych wojska w poszukiwaniu pracy zmieniało garnizony lub przeszło do wymuszonej rezerwy.

Znaczna część pracowników cywilnych wojska "zasiliło" grupę bezrobotnych. Zerwaniu uległy budowane przez lata więzi koleżeńskie oraz więzi z macierzystą jednostką wojskową,

która sprawowała opiekę nad byłymi żołnierzami zawodowymi.

1.     W zapomnienie przeszły historie i tradycje, tworzone przez wiele pokoleń żołnierzy

chemików. Można powiedzieć, że powstała próżnia.
Każdy, kto przesłużył w wojsku kilkadziesiąt lub nawet kilkanaście lat, po odejściu do rezerwy nadal czuje się żołnierzem. Na co dzień identyfikuje się z tym środowiskiem. Są to trwałe więzi, których nie można zerwać. Zdarzają się przypadki, że po odejściu do rezerwy, zrywa się kontakty. Są to jednak sytuacje sporadyczne. Żołnierzy rezerwy z taką filozofią, własną wizją na dalsze życie, nie namawiamy do podtrzymywania kontaktów z kolegami i macierzystymi jednostkami wojskowymi.
Podczas indywidualnych spotkań w większym lub mniejszym gronie zaczęto dyskutować, co robić dalej. Pustkę, która wytworzyła się, należało czymś wypełnić. W luźnych dyskusjach koledzy artykułowali taką potrzebę.

W zaistniałej sytuacji z inicjatywą powołania takiej organizacji wystąpiła grupa aktywnych kolegów chemików z Wrocławia, którzy wiosną 2003 roku spotkali się w Wyższej Oficerskiej Szkole Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki, kształcącej chemików dla potrzeb Sił Zbrojnych po rozwiązaniu Szkoły w Krakowie. W pierwszym spotkaniu w auli Szkoły uczestniczyło około 30 osób. Podczas spotkania omówiono możliwe warianty organizacyjne. Dyskutowano nad kształtem mającej powstać organizacji, jej strukturą celami i zadaniami. Postawiono na jakość działania. Powstająca organizacja poprzez ciekawe i atrakcyjne formy działania ma zachęcać swych członków do aktywnego uczestnictwa. Ostatecznie zdecydowano o wyborze formuły stowarzyszenia, w oparciu o Ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 roku: "Prawo o Stowarzyszeniach". Ustawa ta stwarza pełne warunki wolności zrzeszania się i stanowi prawo czynnego uczestniczenia w życiu publicznym, realizacji indywidualnych zainteresowań, a także uwzględnia tradycje i dorobek ludzi zainteresowanych określoną dziedziną życia społecznego i zawodowego.
Powołano Komitet Założycielski Stowarzyszenia, który rozpoczął pracę nad przygotowaniem niezbędnych, zgodnie z ustawą „Prawo o Stowarzyszeniach”, dokumentów, głównie Statutu.

W wyniku toczących się dyskusji i sporów, w których aktywnie, a nade wszystko konstruktywnie, uczestniczyli koledzy z Wrocławia, osiągnięto konsensus i w czerwcu 2003r, po akceptacji przez Zebranie, całość dokumentacji złożono w Sądzie z wnioskiem o zarejestrowanie podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z dniem 28.11.2003r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Min

10

organizacja pod nazwą: „Stowarzyszenie Chemików Wojskowych Rzeczpospolitej Polskiej” została zarejestrowana pod numerem 0000249787. Siedzibą Stowarzyszenia jest Wrocław. Stowarzyszenie jest organizacją środowiskową, zrzeszającą chemików – byłych i obecnych żołnierzy oraz pracowników wojska służących w formacjach Wojska Polskiego, także ich sympatyków. Skład osobowy członków jest wielopokoleniowy, są podchorążowie WOSWLąd, emeryci i renciści, żołnierze będący aktualnie w służbie zawodowej, żołnierze rezerwy i służby zasadniczej, pracownicy cywilni wojska oraz sympatycy rodziny wojskowej oraz byłych jednostek i instytucji wojskowych.

Obecnie nasze Stowarzyszenie liczy ponad 190 członków zrzeszonych w pięciu Kołach: w Krakowie, w Zgorzelcu, we Wrocławiu, w Brodnicy i w Tarnowskich Górach.
Od chwili powstania zalążków Stowarzyszenia, Zarząd Stowarzyszenia oraz Zarządy Kół zorganizowały kilkadziesiąt imprez towarzyskich dla swoich członków. Spotkania rekreacyjne miały charakter rodzinny z udziałem współmałżonków, dzieci, wnuków, znajomych i naszych sympatyków. Najważniejszym przedsięwzięciem zorganizowanym przez Zarząd Stowarzyszenia Chemików Wojskowych RP wspólnie z Szefostwem Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia był Zjazd Absolwentów Wojskowych Uczelni i Szkół Chemicznych połączony z odsłonięciem tablicy pamiątkowej na budynku Szkoły przy ul. Montelupich w Krakowie oraz spotkaniew ychowanków, kadry dydaktycznej i pracowników krakowskiej szkoły chemicznej, który odbył się w dniu 9 czerwca 2007 r. w Krakowie. W przedsięwzięciu tym udział wzięło ponad 230 uczestników.Zarząd Stowarzyszenia wydaje biuletyn „CHEMIK”, który jest miejscem publikacji historii wojsk chemicznych, wspomnień, opinii – poglądów – polemik, biografii ciekawych osób, twórczości naszych kolegów jak i innych artykułów osób mających chęć publicznego wypowiedzenia się.

Do tej pory wydaliśmy trzy egzemplarze Biuletynu, w tym wydanie specjalne niemal w całości poświęcone Zjazdowi Absolwentów Wojskowych Uczelni i Szkół Chemicznych. Uruchomiliśmy też portal internetowy Stowarzyszenia: www.schwrp.pl, którego rolą jest informowanie członków Stowarzyszenia

o przedsięwzięciach organizowanych przez Zarząd, jak również zapewnienie szybkiego,

bezpośredniego kontaktu Członków z Zarządem i pomiędzy sobą. W naszej ocenie

 

Stowarzyszenie Chemików Wojskowych RP z należytą odpowiedzialnością, aktywnością i ambicjami właściwie wypełnia statutową misję wobec środowiska żołnierzy chemików. Dążymy do tego, aby oferta programowa i organizacyjna Stowarzyszenia była bogata i ciekawa.

Apelujemy do tych kolegów, którzy jeszcze wahają się, by wstępowali do naszej organizacji. Widzimy potencjalne możliwości stworzenia Kół w takich miejscowościach jak Warszawa, Biskupiec, Grudziądz, Bydgoszcz, Gdynia, Poznań, Szczecin czy Żagań. Apel ten to nie sugestia wskazująca, że zależy nam na dużej liczbie członków. Z zadowoleniem przyjmiemy wiadomość, że nasze szeregi sukcesywnie się powiększają, że następuje integracja środowisk chemików wojskowych. Każdy z kolegów dokonując osobistych przemyśleń, musi sam podjąć decyzję. Zarząd Stowarzyszenia udzieli wszelkich niezbędnych informacji i pomocy organizacyjnej. Oczekujemy od naszych członków aktywności, inicjatywy i pasji społecznika. Jeżeli każdy z nas lub chociaż większość będzie reprezentować taką wizję bycia w Stowarzyszeniu, to widzimy sens istnienia i działania tej organizacji.

Obecnie Stowarzyszeniem kieruje 11-osobowy Zarząd wybrany w głosowaniu tajnym podczas IV Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego, które odbyło się w dniu 23.06.2007r we Wrocławiu. Koledzy nam zaufali z myślą, że sprostamy pokładanym w nas oczekiwaniom.

W realizacji statutowych obowiązków będziemy korzystać z wiedzy i doświadczenia wszystkich członków naszej organizacji i osób nam życzliwych.

Zarząd Stowarzyszenia Chemików Wojskowych RP.

                                                                                                                              OPRACOWAŁ

 

                                                                                                               

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin