Sauna Maciek.docx

(1937 KB) Pobierz

Maciej Lendzion gr. 3

Temat: Sauna Infrared

Promieniowanie podczerwone (IR – ang. Infrared radiation) określane także cieplnym, obejmuje zakres długości fali 0,75-1000 µm widma promieniowania elektromagnetycznego (PEM), co zawiera się między światłem widzialnym a mikrofalami. Termiczne działanie wyjaśnia zjawisko konwersji – po absorpcji promieniowania przez tkanki przemienia się ono w energię cieplną. Doprowadzić ciepło do ustroju ludzkiego można na drodze: przewodzenia (np. parafina), konwekcji (przenoszenie np. sauna rzymska i fińska) i promieniowania (sauna IR), które polega na rozchodzeniu się ciepła w postaci fali elekromagnetycznej [4].

W medycynie fizykalnej wykorzystywany jest zakres IR w paśmie 0,78-15µ, które w największej mierze oddziałuje na ustrój człowieka. Dzieli się je na trzy rodzaje: krótkofalowe (IR-A o dł. fali 780-1500nm), średniofalowe (IR-B o dł. fali 1500-4000) i  długofalowe (IR-C o dł. fali 400015000nm). W saunie infrared wykorzystywane jest promieniowanie długofalowe, tzw. dalekie (FIR – ang. Far infrared) o dł. fali 12000nm w zakresie IR-C. Ten rodzaj promieniowania zgodnie z zasadami ma mniejszy stopień odbicia (mniej niż 5-10%) i płytko wnika w skórę (w przedziale 0,53mm – warstwa rogowa i rozrodcza skóry) [4].

 

Zasady i prawa

·         Prawo Stefana Boltzmana – źródłem PEM jest każde ciało o temp. wyższej od zera bezwzględnego, a ilość emitowanego PEM jest wprost proporcjonalna do czwartej potęgi jego temperatury w skali Kelvina [4].

·         Natężenie PEM jest odwrotnie proporcjonalne do kwadratu odległości od źródła promieniowania [4].

·         Prawo Wiena – dł. fali prom emitowanego przez ciało zależy od temp tego ciała; maksymalna energia dł. fali jest odwrotnie proporcjonalna do temp. danego ciała w skali Kelvina.

·         Prawo Grotthusa-Drapera - przemiany fotochemiczne układu regulującego wywołuje promieniowanie pochłonięte; na przebieg reakcji fotochemicznych nie ma wpływu promieniowanie odbite, przepuszczone lub rozproszone.

 

 

 

 

 

 

 

 

Widmo promieniowania elektromagnetycznego [8]



 

 

 

 

 

FIR 4000-15000nm

 

 

Budowa i wyposażenie kabiny sauny IR



Wielkość sauny IR jest różna w zależności od liczby osób, od jednoosobowych (1m2) do pięcioosobowych (3-4m2). Konstrukcja kabiny zbudowana jest z surowych materiałów drewnianych (np. cydr kanadyjski, świerk skandynawski), odpornych na sinienie, odkształcenia i wycieki żywicy, z pełną izolacją higrotermiczną. Ściany są zwykle wykonane z osiki skandynawskiej, karata podłogowa z drewna olchowego (ochrona antybakteryjna), a ławki znajdujące się wewnątrz z drewna abachi, które nie ulega nadmiernemu nagrzaniu. Drzwi w całości wykonane z żaroodpornego szkła hartowanego, dymnego, z wysokiej wytrzymałości okuciem, nie podatnym na temperatury sauny oraz zamkiem rolkowym. Kabina wyposażona jest w lampkę, termometr, miernik wilgotności oraz szyber wentylacyjny. Na zewnątrz pomieszczenia znajduje się panel sterujący w wersji analogowej lub cyfrowej do regulowania temperatury oraz czasu z odtwarzaczem płyt CD.

Przykładowy promiennik podczerwieni wraz z osłoną, emitujący fale zakresu FIR [4]

W zależności od wielkości sauny w ścianach wbudowane są promienniki emitujące promieniowanie IR: średnio 6-10 sztuk w rozdziale przednim, tylnym i dolnym, zabezpieczone drewnianymi kratkami przed bezpośrednim kontaktem z nimi. Wyróżnia się kilka rodzajów promienników IR: kwarcowe lub ceramiczne z żarnikiem i nowszego typu promienniki magnesowe wypełnione metalami szlachetnymi. Trzon promiennika stanowi metalowy pręt podłączony do źródła prądu elektrycznego. Temperatura ich rozgrzania sięga do 700°C, a emitowana fala w przedziale 70012000nm. Maksymalna temperatura wewnątrz sauny wynosi ok. 70°, a średni czas nagrzewania waha się w granicach 15-20min, co zmniejsza koszty użytkowania [4].

 





 

 

 

 

 

Przykładowy zewnętrzny elektroniczny panel sterujący wraz z odtwarzaczem CD [4]

 

Kabina emitująca FIR [7]

 

 

Efekty biologiczne

Sauna Infrared ma wpływ termiczny dzięki, któremu podnosi temperaturę ciała, a także mniej poznany nietermiczny. Kąpiel w kabinie sauny IR jest zabiegiem hipertemalnym o charakterze ogólnoustrojowego  oddziaływania. Wartość temp. na powierzchni skóry (warstwie korowej) wzrasta o 2,6°C w 40°C; 6,8°C w 55°C; 9,1°C w 70°C. Natomiast w warstwie rdzennej rośnie nawet o 1.0-1,1°C. Promieniowanie IR charakteryzuje się bardzo dobrym absorbowaniem przez organizm ludzki, ponieważ składa się on w dużej części z wody.

Każda materia emituje PEM, a im jest w tym lepsza tym ma większą zdolność do absorpcji promieniowania. Promieniowanie IR-C pochłaniane jest przez powierzchowne warstwy naskórka - pozbawione unaczynienia i zakończeń nerwowych. Głębsze przegrzanie uzyskiwane na drodze kondukcji (przewodzenia) do głębiej położonych warstw naskórka i naczyń krwionośnych. Temperatura osiągana w naskórku jest znacznie wyższa niż w efekcie nagrzania promieniowaniem o krótszej fali, dlatego też rumień utrzymuje się dłużej.  W zależności od długości fali będą się różnić głębokością wnikania promieniowania, co wiąże się z efektami biologicznymi. Promieniowanie IR-C wnika płytko, nie daje zatem efektu fotochemicznego, a jedynie termiczny [4][1].

Podwyższenie temperatury ciała uruchamia mechanizmy termoregulacji:

·         Przesączenie krwi w skórze do naczyń włosowatych, żeby oddać ciepło do otoczenia,

·         Pocenie się, odparowanie potu,

·         Naczynia krwionośne części korowej (powierzchownej) ciała rozszerzają się,

·         Zwiększenie temperatury wydychanego powietrza [3].

 

Układ krążenia

Leczniczy wpływ sauny IR bazuje na działaniu termicznym podczerwieni. Podstawową odpowiedzią organizmu człowieka na zabiegi tego typu jest odczyn ze strony naczyń krwionośnych (mikrokążenia) i obwodowego układu krążenia (makrokrążenia).

Zgodnie z prawem Dastre-Morata bodźce termiczne działające na duże powierzchnie skóry powodują rozszerzenie łożyska naczyniowego skóry, wywołując jednocześnie zwężenie światła dużych naczyń klatki piersiowej i jamy brzusznej; z wyjątkiem naczyń krwionośnych nerek, śledziony, mózgu i naczyń wieńcowych [4].

Zmiany zachodzące w układzie sercowo-naczyniowym pod wpływem sauny IR to:

·         rozszerzenie mięśniówki gładkiej,

·         wzrost przepływu naczyniowego w niedokrwionych kończynach,

·         zwiększenie liczby kapilarów,

·         pobudzenie angiogenezy,

·         wzrost przepływu włośniczkowego,

·         przyśpieszenie akcji serca o ok. 50% (średnio o 14-58 uderzeń/min),

·         wzrost pojemności minutowej o 70-80%,

·         wzrost zawartości tlenu we krwi żylnej kosztem tętniczej,

·         zwiększenie liczby uderzeń tętna wprost proporcjonalnie do wzrostu ciepłoty ciała (1°C20 uderzeń),

·         obniżenie lub nagły wzrostu ciśnienia systolicznego krwi (zmniejszenie oporów naczyniowych), a także jej lepkości, [4]

·         poprawa funkcji śródbłonka naczyniowego,

·         obniżenie wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi,

·         zmniejszenie liczby skurczów dodatkowych u chorych z ponad 200 skurczami dodatkowymi komorowymi,

·         zmniejszenie przepływu krwi w mięśniach, przez trzewny obszar naczyniowy i nerki. [1]

Zmiany w badaniu krwi

·         zwiększenie stężenia syntazy azotu (eNOS) – zwiększenie stężenia NO w naczyniach,

·         zmniejszenie stężenia mediatorów prozapalnych,

·         zmniejszenie stężenia markera stresu oksydacyjnego,

·         zmniejszenie stężenia cukru,

·         nieistotne statystycznie zmniejszenie stężenia cholesterolu i trój glicerydów,

·         zmniejszenie stężenia białka C-reaktywnego (do 4h po naświetlaniu),

·         zwiększenie stężenia greliny (hormon regulujący apetyt),

·         poprawa regeneracji włókien kolagenowych,

·         zwiększenie liczby fibroblastów. [1]

Układ oddechowy

·         przyśpieszenie oddechu i zwiększenie jego częstości,

·         uwydatnienie mechanizmów respiracyjnych,

·         wzrost pojemności życiowej płuc,

·         usprawnienie procesu wentylacji, [4]

·         poprawa parametrów spirometrycznych,

·         mniejsza skłonność do infekcji przy regularnym stosowaniu [1].

Układ moczowy

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin