Regulatory.docx

(16 KB) Pobierz

Regulator to urządzenie techniczne, mające za zadanie wytworzenie sygnału sterującego. Służy do utrzymywania stałej temperatury w danym ośrodku. Mierzy temperaturę i gdy osiągnie ona daną wartość, którą sami możemy ustalić wyłącza się układ i pozwala na spadek temperatury do pewnego progu i znowu wznawia proces. Do mierzenia temperatury wykorzystywane są termopary.

              Obecnie wyróżniamy dwa typy regulatorów:

- Bezpośredniego działania: Regulator ten nie potrzebuje dodatkowego zasilania do działania, natomiast element pomiarowy, regulator, napęd i element wykonawczy stanowią jedną całość. Skonstruowane są zazwyczaj z bimetalu który odkształca się pod wpływam temperatury np. termostat samochodowy. Są to regulatory, które nie zapewniają takiej dokładności, jak regulatory pośrednie i mogą regulować tylko stałą wartość. Ich zaletą jest niski koszt i prosta budowa. Wartość regulowana ustawiana jest zazwyczaj mechanicznie. Ceny takich regulatorów wahają się w przedziale od 50zł do 200zł -zależnie od przeznaczenia.

- Pośredniego działania: Zasilane są dodatkowym źródłem energii, która niezbędna jest do jego poprawnego działania. Wyróżniamy Regulatory: elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne i mieszane. Ich ceny zaczynają się od 80zł kończąc się nawet na 500zł- zależnie od przeznaczenia. Bardziej złożone systemy mogą osiągać nawet większe ceny.

Podzielić je można także na regulatory:

·          działaniu ciągłym: może on przyjmować nieskończenie wiele wartości z danego zakresu, a wartość na jego wyjściu ciągle się zmienia i może przyjąć nieskończenie wiele wartości zależnie od sygnału jaki odbierze.

·          działaniu nie ciągłym: regulatory te mogą przyjąć tylko daną liczbę sygnałów. Będą one reagowały tylko na sygnały o określonych parametrach czyli z danego zakresu sygnałów jakie mogą dostać zareagują tylko dwa razy wtedy są to regulatory „dwupołożeniowe” a jak trzy razy „trójpołożeniowe”

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin