Kasperskizaliczenie.docx

(687 KB) Pobierz
Kasperski zaliczenie.docx

1Zaliczenie u Kasperskiego pytania i odpowiedzi:

1. Wymienić przykłady sposobów przysłaniania wewnętrznego i zewnętrznego przed promieniowaniem słonecznym (po 4 przykłady). - Marzena Kusz

Wewnętrzne

       żaluzja wewnętrzna pionowa

       żaluzja wewnętrzna pozioma

       żaluzja wewnętrzna pozioma w przestrzeni międzyszybowej

       szyba z warstwami tlekowymi lub nadrukiem

       zasłona tkaninowa

       roleta tkaninowa

       roleta rzymska

Zewnętrzne

       okiennice dwuskrzydłowe otwierane

       okiennice przesuwane

       markiza tkaninowa

       roleta tkaninowa

       roleta segmentowa

       żaluzje poziome w płaszczyźnie pionowej

       wysunięty element poziomy budynku (balkon/przesłona)

       wysunięty element pionowy budynku

       lamele poziome w płaszczyźnie poziomej

       żebra poionowe

       żebra pionowe skośne

       żebra pionowe obracane

       wnęka zacieniająca

       nachylenie elewacji

       pnącza

       krzewy i drzewa

2. Czym są zyski promieniowania słonecznego i od jakich parametrów zależą - Hanna Krzywobłocka

image1.JPG

 

3. Metody pomiarowe promieniowania słonecznego? (urządzenia stosowane) -  Alicja Kloczkowska

Pyrheliometr (aktynometr) - przyrząd do pomiarów bezwzględnych bezpośredniego promieniowania słonecznego przy jego padaniu na powierzchnię prostopadłą do kierunku propagacji promieniowania.

Pyranometr (solarymetr) – przyrząd do pomiaru natężenia promieniowania krótkofalowego z obszaru kąta bryłowego 2π (całej półsfery) na powierzchnią poziomą. Umożliwia pomiar promieniowania całkowitego oraz rozproszonego.

 

4. Rodzaje gruntowych powietrznych wymienników ciepła (GWPC) opisać jeden. - Daniel Dzikowicz

 

-Wymiennik przeponowy (rurowy)

-Wymiennik bezprzeponowy (żwirowy)

-Wymiennik płytowy

 

Wymiennik rurowy (opis)

Wymiennik przeponowy to najczęściej rura o dużej średnicy zakopana w ziemi. Zaczyna się od tak zwanej czerpni, czyli pionowego odcinka z wlotem umieszczonym co najmniej 0,5 m nad ziemią (by nie zasypał go śnieg), zabezpieczonym daszkiem. Czerpnia jest połączona z odcinkiem poziomym (a dokładniej ułożonym ze spadkiem około 2%, by nie gromadziła się w nim woda).Dobry efekt ogrzewania powietrza zimą i chłodzenia latem osiąga się, umieszczając go 1,2-1,5 m pod powierzchnią terenu, czyli nieco poniżej strefy przemarzania gruntu. Dla domu jednorodzinnego, do którego wentylacji potrzeba 150-250 m3/h powietrza, wykonuje się go z rury o średnicy 180-200 mm.Pojedyncza rura powinna mieć długość 30-50 m, można też ułożyć równolegle dwie rury, a nawet więcej (w układzie Tiechelmanna), wówczas mogą być krótsze, a ich średnica mniejsza (dobiera się ją tak, by prędkość przepływu powietrza w rurach wynosiła około 2 m/s).Do budowy wymiennika często używa się cienkościennych rur kanalizacyjnych z PCW – wystarczająco wytrzymałych na obciążenie, szczelnych i całkowicie odpornych na korozję. Na pewno lepsze (ale droższe) są specjalne rury do budowy wymienników gruntowych – polipropylenowe i polietylenowe, sztywne albo elastyczne, z wewnętrzną warstwą antybakteryjną (z cząsteczkami srebra).

5. Cechy charakterystyczne budynków pasywnych. Wymienić 6. - Karolina Żegiestowska

         zwarta, nie rozczłonkowana bryła;

         orientacja większości okien od strony południowej;

         bierne zyski słoneczne pokrywają 40% zapotrzebowania na ciepło;

         wentylacja mechaniczna, z odzyskiem ciepła (rekuperator);

         brak konwencjonalnego oddzielnego systemu ogrzewania, ogrzewanie realizowane przez nadmuch ciepłego powietrza połączony z wentylacją mechaniczną;

         przegrody zewnętrzne szczelne i o dobrych parametrach ciepłochronnych; (U<0,15 W/m2K)

         opcjonalnie pozyskiwanie ciepła z gruntu, powietrze zewnętrzne nawiewane do budynku ogrzewane jest wstępnie w gruntowym wymienniku ciepła;

         opcjonalnie pozyskiwanie i magazynowanie ciepła z promieniowania słonecznego (kolektory słoneczne);

         opcjonalnie pozyskiwanie ciepła utajonego z powietrza wentylacyjnego (pompa ciepła powietrze-powietrze).

         płaski dach lub lekko nachylony

 

6. Sposoby zapobiegania zawilgacania budynku na etapie budowy. - Przemysław Wojciechowski

1.                 Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej na fundamentach budynku - gdy brakuje takiej izolacji zachodzi zjawisko kapilarnego podciągania wody do ścian budynków

2.                 Wykonanie odpowiedniej wentylacji budynku, uwzględniającej ilość osób, rodzaj pracy i rolę tego pomieszczenia (np. suszarnia, kuchnia, łazienka)

3.                 Dopilnowanie ciągłości izolacji zewnętrznej ścian i dachu - osadzanie wilgoci na przegrodach o niższej temperaturze

4.                 Wokoło domów zbudowanych na gruntach nieprzepuszczających wody zaleca się wykonanie drenażu opaskowego

5.                 Zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej dachu. Dach domu powinien się składać z:

a.       Wstęne krycie - zabezpiecza przed przeciekami z zewnątrz

b.      ocieplenie

c.       Paraizolacja - ograniczająca dostęp wilgoci z wnętrza budynku

 

7. Nowoczesne izolacje cieplne (wymień i opisz jedną z nich)- Katarzyna Piejko

       płyty z konopi- są to wykonane z włókien konopi (popularne w USA, w polsce nie ;PP chociaż to sa inne konopie)

Konopne maty termoizolacyjne, to materiał przyjazny dla osób cierpiących na alergię. Nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia, nie podrażnia skóry ani dróg oddechowych. Wyklucza się także negatywny wpływ na zdrowie podczas produkcji oraz przy montażu izolacji. Maty izolacyjne z konopi są odporne na działanie szkodników takich jak mole i inne owady. Nie atakują go także myszy – nie zawiera bowiem żadnych białek. Są jednak podatne na wilgoć (producenci twierdzą że nie jest to problem bo materiał oddycha), łatwo się je tnie i dopasowuje do krzywizny budynku. Płyty wzmacniane sa dodatkowymi włóknami sztucznymi lub naturalnymi np.lnem (jednak jest to droższe). Nadają się do izolacji przestrzeni pomiędzy elementami konstrukcyjnymi dachów, stropów, podłóg, do ścian wewnętrznych i zewnętrznych. To idealny materiał do domów z bali i do budynków drewnianych. Materiał charakteryzuje się niską przewodnością cieplną [ 0,038 W/(m*k)] i bardzo wysoką zdolnością akumulacji ciepła.

       płyty z wełny drzewnej

Wytwarzane są z odpadów drewnianych łączonych spoiwami poprawiającymi trwałość wyrobu. Mogą być stosowane jako izolacje miękkie-do wypełnienia przestrzeni w konstrukcjach szkieletowych oraz jako płyty twarde. Aby zabezpieczyć przed spaleniem pokrywa się je płytami KG (kartonowo-gipsowymi).

Od producenta: Płyta z wełny drzewnej (WW) wiązanej magnezytem. Elastyczna, wytrzymała na ściskanie i zginanie płyta z wełny drzewnej z usztywnioną krawędzią podłużną, odporna na gryzonie i grzyby. Płyta Heraklith® zapewnia izolacyjność cieplną i akustyczną, akumuluje ciepło, jest płytą dźwiękochłonną, umożliwia dyfuzję pary wodnej, niezapalana.

       szkło piankowe

Wyróżnia sie dwie odmiany:

-szkło piankowe białe (nie nadaje się do gruntu)

-szklo piankowe czarne

Jest to materiał pochodzenia mineralnego posiadający bardzo dobre właściwości termoiolacyjne, akustyczne oraz w przypadku czarnego-hydroizolacyjne. Otrzymywany z roztopionego szkła przez dodanie domieszek pianotwórczych. Jest nieprzeźroczyste, odporne na korozję biologiczną i chemiczną, niepalne. Szkło czarne posiada lepsze parametry izolacyjne i mniejszą nasiąkliwość niż białe, które z kolei cechuje większa wytrzymałość na obciążenia mechaniczne. Zastosowanie szkła piankowego: izolacja fundamentów, ścian, stropów i stropodachów, czasem jako samodzielną ścianę działową lub jako przegrodę ogniową.

       izolacje transparentne

Są to izolacje pozwalające na dostęp energii promieniowania słonecznego. Umieszcza się je na ścianach zewnętrznych po stronie południowej (max 20-30% powierzchni ściany). Promieniowanie słoneczne przechodzi przez nie i jest pochłaniane przez absorber, wskutek tego ściana nagrzewa się i przekazuje część pochłoniętej energii przez przewodzenie do wnętrza, część natomiast jest wypromieniowywana ze ściany na zewnątrz w postaci promieniowania cieplnego (długofalowego).

Saąodporne na UV, wykonane najczęściej z poliwęglanu (niestety jest drogi)

       Aerożele

Obecnie najlżejsza substancja stała o gęstości 1,9-150 mg/cm3, a zatem nie wiele większej od powietrza (1,2). Mają najniższy współczynnik przewodzenia ciepła dla ciał stałych.

Powietrze jest ograniczone krzemionkowym szkieletem w taki sposób że powstaje duża ilość porów. Sa one na tyle małe że minimalizuja wpływ konwekcji i promieniowania. Szkielet krzemionkowy jest słabym przewodnikiem ciepła.

Sprzedaje sie maty o grubosci 5 lub 10 mm. Wygodne w stosowaniu np do izolacji okien.

 

 

       Izolacje próżniowe- panele próżniowe VIP

Składają się z dwóch elementow: rdzenia wykonanego z silikonu pigogenicznego (może też być włókno szklane, otwartokomórkowa pianka poliuretanowa, otwartokomórkowa pianka polistyrenowa, nanoże) oraz szczelnej membrany próżniowej zwanej folią. Wielowarstwowa folia pokrywająca rdzeń składa się zazwyczaj z trzech warstw: zewnętrznej warstwy ochronnej (np. politereftalanu etylenowego), środkowej warstwy ­zaporowej (np. folii aluminiowej) oraz wewnętrznej warstwy uszczelniającej (np. polietylenu). Wewnątrz panelu jest niewielka próźnia, jednak jest ona wystarczająca.

Dodatkowe info: Ponadto wewnątrz rdzenia umieszcza się osuszacze/pochłaniacze, żeby wydłużyć okres użytkowania próżniowych paneli izolacyjnych przez ciągłą absorpcję pary wodnej (osuszacz) i gazów (pochłaniacz), które pozostały w rdzeniu bądź przedostały się do niego ze środowiska zewnętrznego.W wypadku rdzenia krzemionkowego on sam działa jako osuszacz, a w wypadku innego materiału wymagany jest dodatek osuszacza w postaci małej ilości żelu krzemionkowego .

Współczynnik przewodzenia ciepła  0,007-0,008 W/mK

       Izolacje ONDUTERM - to już są produkty ale opowiadał o nich i dawał do rączki;p

Jest to wielowarstwowa mata izolacyjna, cienka i elastyczna o wysokiej izolacji cieplnej.

Można przeczytać o tym tutaj (myślę że nie trzeba w ogóle o tym wspominać)

http://pl.onduline.com/onduterm

 

 

 

 

 

8. Typowe miejsca nieszczelności w budynkach - wymienić - B. Hofman

Link do folderu z tym wykładem (sorry za jakość, ale mój aparat jest po prostu kiepski):

https://onedrive.live.com/redir?resid=DBED3E9D4F072503!1937&authkey=!AIy1DZW9YnzzxHI&ithint=folder%2cjpg

9. Chłodzenie słoneczne - wymienić podstawowe technologie - B. Hofman

Link do folderu z tym wykładem(sorry za jakość, ale mój aparat jest po prostu kiepski):

https://onedrive.live.com/redir?resid=DBED3E9D4F072503!1894&authkey=!AI3R6DCegksG6Kc&ithint=folder%2cjpg

10. Czym jest LCA dla budynku oraz podać, gdzie można szukać oszczędności (ogólnie chodzi o następujący slajd wraz z opisem: https://onedrive.live.com/redir?resid=DBED3E9D4F072503!1956&authkey=!AHOnX_vaLIvL61k&v=3&ithint=photo%2cjpg) Kasperski mówił, żeby to dodać jako ostatnie 10 pytanie).

 

Pytania w takiej formie już zostały wysłane do Kasperskiego.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin