jak kupic ryby.txt

(17 KB) Pobierz
 Cenne informacje

  Jednym z celów powstania naszego Stowarzyszenia było podejmowanie działań zmierzajšcych do wzrostu konsumpcji ryb w ogóle. Może się to odbywać na wiele sposobów, poniżej spróbujemy wskazać w jaki sposób wybrać to co znajdujemy na półkach sklepowych oraz jakich gatunków warto poszukać w naszych sklepach.

   Ze względu na fakt, iż ryby, na które chcemy zwrócić uwagę konsumentów to ryby morskie, im w głównej mierze powięcone zostanš poniższe strony. Nie oznacza to bynajmniej, iż w jakikolwiek sposób chcemy dyskryminować czy pomijać ryby słodkowodne. Absolutnie nie, wydaje się jednak, iż ich walory smakowe sš o wiele lepiej znane polskim konsumentom, a ich upowszechnianie mijałoby się z celem. Kilka jednak zostanie omówionych przy czym będš to te bardziej egzotyczne.

   Zanim jednak przejdziemy do charakterystyki niektórych gatunków spróbujmy odpowiedzieć sobie na trzy zasadnicze pytania:

"Gdzie kupować ryby ?", 
"Jakie ryby kupować ?" oraz 
"Na co zwracać szczególnš uwagę ?".

   Niestety odpowied na powyższe pytania nie jest wcale oczywista. Znalezienie dobrze zaopatrzonego sklepu rybnego z fachowš obsługš jest nie lada wyzwaniem. Większoć sklepów oferujšcych produkty rybne to niestety słabo i sztampowo zaopatrzone miejsca, w których sprzedaje się z reguły "to co schodzi" czyli kilka asortymentów (wcale nie najtańszych), które nie potrafiš skłonić konsumentów do eksperymentowania przy ich przygotowywaniu oraz poznawania nowych gatunków, a co za tym idzie większego spożycia. Z rybami jest bowiem tak samo jak ze wszystkim co nas otacza - trzeba poznać żeby docenić.

   Z drugiej strony wydaje się, że nastały czasy, w których to włanie klient powinien decydować o tym co i w jakiej postaci powinno znaleć się na półkach sklepowych. Szukajmy zatem sklepów rybnych, w których jest jak największy ruch (nie tylko w czwartek czy w pištek rano), należy bowiem założyć, że to włanie w takich sklepach mamy największe szanse znaleć dobre produkty rybne.

   Kryteria wyboru ryb sš oczywicie bardzo różne, spróbujmy zwrócić uwagę nas wszystkich na możliwe sposoby wyboru ryb morskich (jako tych najbardziej pożšdanych dla naszego organizmu), zarówno mrożonych, wędzonych, solonych, marynowanych jak i kilku asortymentów sprzedawanych na naszym rynku w formie wieżej.

   Sporód ryb morskich największe znaczenie oraz poziom spożycia majš ryby pelagiczne (makrela oraz led) oraz tzw. ryby białe, do których zaliczajš się między innymi :

Dorsz bałtycki (Gadus morhua) - zasiedla wody szelfowe północnej częci Oceanu Atlantyckiego oraz Bałtyku jest jednš z najlepiej sprzedajšcych się (obok łososia bałtyckiego) ryb poławianych przez naszych rybaków. Sprzedawany zarówno w formie wieżej jak i mrożonej, dostępny w naszych sklepach pod postaciš ryby patroszonej z głowš, tusz oraz filetów ze skórš jak i bez skóry. Rzadziej (ze względu na cenę) pod postaciš polędwic czy też medalionów lub wędzonych tusz. Ma bardzo smaczne, białe, dietetyczne mięso, tkanka zwięzła i biała.
Mintaj (Theragra chalcogramma) - poławiany w wodach morza Beringa oraz morza Ochockiego. Ze względu na odległoć od miejsca połowu dociera do nas wyłšcznie w postaci zamrożonych tusz bšd filetów. Ta znakomita ryba stanowi jeden z głównych asortymentów sprzedawanych na naszym rynku.
Morszczuk (Merlucius spp.) - istnieje wiele odmian poławianych praktycznie na całym wiecie; od Kanady po Argentynę, Chile, Peru czy Namibię. Ten ostatni zwany morszczukiem Kapskim lub po prostu Kapensis zaliczany jest do najszlachetniejszych. Na naszym rynku powinien występować wyłšcznie w postaci mrożonej (tusze, filety ze skórš oraz bez skóry) stanowi obok mintaja jeden z najbardziej popularnych gatuneków dostępnych na naszym rynku.
Miruna (Macruronus spp.) - poławiana głównie w wodach okalajšcych Chile oraz Argentynę oraz wodach Nowej Zelandii. Dostępna wyłšcznie w formie mrożonych tusz, filetów ze skórš oraz bez skóry ale także w formie polędwic. Na przestrzeni ostatnich lat ronie znaczenie handlowe tego gatunku w spożyciu ryb białych. Jest to jak najbardziej uzasadnione ze względu na jej walory smakowe oraz w kontekcie zmniejszajšcych się połowów innych gatunków jak choćby mintaj czy morszczuk.
Czarniak (Dorsz atlantycki) (Pollachius virens) - poławiany w wodach morza Północnego, dostępny na naszym rynku w formie mrożonych i wędzonych tusz oraz mrożonych filetów. Handlowa nazwa tej ryby została nieformalnie zmieniona na "Dorsz atlantycki", na skutek złego kojarzenia nazwy "Czarniak"...Ze zrozumiałych względów pod tš nazwš produkty z tej ryby nie sprzedawały się najlepiej. Ryba bardzo smaczna charakteryzujšca się nieco ciemniejszš barwš mięsa od strony skórnej (stšd nazwa ryby w systematyce).
Brotula (Urophycies spp.) znana również jako Salilota - poławiana u wybrzeży Ameryki Południowej, sprzedawana jest na naszym rynku w postaci mrożonych tusz, rzadziej filetów. Większe sztuki wykorzystywane sš do produkcji steków.
Błękitek nowozelandzki (Micromesistius australis) - zwany również witlinkiem, poławiany w wodach wokół Nowej Zelandii, jest doskonałš rybš białš o bardzo smacznym mięsie, które (w odróżnieniu od jego krewniaka poławianego w wodach wokół Argentyny) nie ma żadnych pasożytów. Na naszym rynku dostępny głównie w formie mrożonych tusz.
Kergulena (Champsocephalus gunnari) - ryba poławiana w wodach wokół Antarktydy. Ciekawostkš jest, to że jest to ryba białokrwista, brak hemoglobiny sprawia, iż może znajdować się w diecie osób ze skazš białkowš. Charakteryzuje się znakomitymi walorami smakowymi. Ze względu na specyficznš budowę ciała nie nadaje się do filetowania. W handlu występuje wraz z pokrewnymi rybami antarem i nototeniš w postaci ryby całej lub tusz
Srebrzyk (Argentina silus) - żyjšcy w ławicach gatunek wód pelagicznych, występuje w północnym Atlantyku. Sprzedawany w postaci tusz o smacznym i delikatnym mięsie.
Grenadier (Coryphaenoides rupestris, Macrurus rupestris) - występuje w chłodnych i subarktycznych wodach północnego Atlantyku. Sprzedawany pod postaciš mrożonych tusz i filetów oraz wędzonych tusz. Bardzo smaczny, z powodzeniem konkurujšcy z rybami dorszowatymi.
Karmazyn (Sebastes spp.) - ryba występujšca pod postaciš wielu gatunków, z których dwa żyjš w chłodnych subarktycznych wodach północnych Atlantyku, a pozostałe w północno-wschodnim Pacyfiku. W sklepach występuje w postaci mrożonych i wędzonych tusz oraz mrożonych filetów. Ceniony za swoje smaczne, białe, doć chude mięso.
Tuńczyk (Thunnus spp.) - występuje praktycznie we wszystkich wodach oprócz arktycznych i antarktycznych. Jest jednš z najszybciej poruszajšcych się ryb. Sprowadzany do Polski głównie z Tajlandii. W naszych sklepach spotykany przede wszystkim w postaci konserw, ale i mrożonych steków i filetów. W ostatnim czasie na półkach naszych sklepów zaczynajš pojawiać się również wędzone elementy z tych ryb. Na polecenie zasługujš polędwice, które charakteryzujš się bardzo szlachetnym smakiem, mogšce konkurować z wieloma produktami mięsnymi.
Panga (Pangasius spp.) Bardzo popularna obecnie ryba pochodzšca z Azji, główne rejony występowania to Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Filipiny oraz Wietnam, skšd pochodzi ok. 70% wiatowej produkcji. Panga jest słodkowodnš rybš hodowlanš, główny rejon produkcji znajduje się w delcie Mekongu. Dorasta do rozmiarów nawet ok. 16 kg przy ok. 100 cm długoci (!). Ceniona szczególnie za smaczne białe lub różowe nieco słodkawe mięso (występuje również odmiana żółta) , dostarczana na nasz rynek prawie wyłšcznie w formie mrożonych filetów IQF. Konsumpcja tego gatunku ronie w całej Europie w ostatnich dwóch latach i wszystko wskazuje na to, iż nadal będzie wzrastała, a to za sprawš coraz większej liczby produktów wysoko przetworzonych produkowanych z tej ryby.
Łoso bałtycki (Salmo salar) - żyjšcy dziko, poławiany w bardzo ograniczonych ilociach przez naszych rybaków w wodach Bałtyku. Praktycznie w całoci sprzedawany do krajów Europy zachodniej. Symboliczne iloci sprzedawane sš na krajowym rynku w postaci wędzonych płatów. Ryba ceniona przez koneserów, zaliczana do innej kategorii produktów niż szeroko dostępny łoso norweski. Charakteryzuje się doskonałymi walorami smakowymi oraz specyficznš, żółtawš barwš tkanki mięsnej.
Łoso hodowlany (Salmo spp.) (zwany "norweskim") - najbardziej popularny i dostępny na polskim rynku. Pochodzi z farm hodowlanych rozlokowanych na całym wiecie. W Polsce dostępny zarówno w formie wieżej jak i zamrożonej, pod wszelkimi możliwymi postaciami; od ryb całych po steki czy filety. Głównym ródłem dostaw tej ryby na polskim rynku sš farmy norweskie, stšd jej nazwa funkcjonujšca w obiegu handlowym. Najbardziej popularne sš w tej chwili produkty wędzone z tej ryby co nie dziwi, gdyż jest to znakomita i dostępna cenowo przystawka na każdy stół.
Makrela (Scomber spp.) - ryba pelagiczna występujšca we wszystkich wodach Ziemi oprócz Arktyki i Antarktydy. Ta najpopularniejsza w Polsce pochodzi z łowisk akwenu północno-wschodniego Atlantyku (wraz z Morzem Północnym). Makrele trafiajšce do Polski odławiajš głównie statki holenderskie, szkockie, irlandzkie, norweskie i duńskie. Makrela jest używana głownie jako surowiec do wędzenia (tusze, kipers, a'la pizza ) i do produkcji konserw (w pomidorach, w oleju, jako sałatki), a ostatnio do smażenia i grilowania. Jest najczęciej kupowanš rybš wędzonš w Polsce.
led (Clupea harengus) - ryba pelagiczna występujšca w wielkich ławicach Morzach Barentsa, Północnego i Bałtyckiego. Importowany z Norwegii, Holandii, Szkocji, Islandii, Szetlandów, Danii, poławiany również przez rybaków bałtyckich. Jest surowcem do produkcji marynat, ryb solonych i wędzonych (m.in.pikling) oraz sałatek, przez przetwórców używany w postaci całej ryby oraz płatów i filetów.
Szprot (Sprattus sprattus) - występuje od wybrz...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin