nogi.txt

(3 KB) Pobierz
Grunt to prawidłowo "naładować" swoje akumulatory, nabrać energii, pobudzić pracę płuc i serca. Ruch fizyczny przynosi nam wiele korzyci. Warto się równoczenie zaintersować ćwiczeniami, dzięki którym rozcišgniemy nasze mięnie, cięgna i przygotujemy do aktywnosci fizycznej nasze stawy.
Aby w odpowiedni sposób dbać o nasze zdrowie, powinnimy - uprawiajšc sport pamiętać o zapewnieniu naszemu ciału - wszelkiego rodzaju ćwiczeń, ogólno sprawnociowych. Nie wolno zapominać o wykonywaniu ćwiczeń z poniższych grup:anaerobowych, aerobiku oraz streatchingu (napinanie). 

Ćwiczenia anaerobowe 
Charakteryzuje krótki, ale intensywny wysiłek fizyczny (podnoszenie ciężarów, szybki bieg, sprint). ródłem energii w przypadku takich ćwiczeń jest glikogen, fosforan kreatyny oraz inne węglowodany występujšce w mięniach. W tym przypadku ćwiczenia majš na celu zapewnienie prawidłowej rozbudowy i działania mięni. 

Ćwiczenia areobowe 
Ćwiczenia te rozwijajš układ sercowo-naczyniowy i wykorzystujš duże iloci tlenu. Usprawniajš układ kršżenia i oddechowy, ponieważ podczas wykonywania ćwiczeń, głęboko należy oddychać. Uznawane sš zatem za ćwiczenia dla tych, którzy pragnš najefektywniej schudnšć. Większa iloć tlenu we krwi jest zastrzykiem energii dla organizmu i przyspiesza dzieki temu spalanie tłuszczu. Poprawia nam się kondycja, samopoczucie. 
Dzięki lepszemu ukrwieniu skóry nabiera ona niezwykłej elastycznoci, staje się grubsza i odporniejsza na proces starzenia. Do ćwiczeń areobowych należš jogging w miejscu, jazda na rowerze treningowym, wspinanie się po schodach, szybki chód, pływanie oraz areobik - długotrwałe ćwiczenia w takt muzyki. należy pamiętać, że najskuteczniejsze sš ćwiczenia wykonywane przy tętnie około 60% maksymalnej wartoci, dobrze natomiast jeli jeli trwajš one od 30 do 60 minut i były powtarzane co najmniej trzy razy w tygodniu. 

Streatching 

Ćwiczenia te zwiększajš przede wszystkim swobodę ruchów i gibkoć naszego ciała, usprawniajšc ponadto działanie układu limfatycznego. Skupienia węzłów limfatycznych występujš szczególnie w okolicach stawów (kolanowy, biodrowy etc.). Te miejsca najbardziej bolenie odczuwajš brak ruchu, elastycznoci i gibkoci. Zastój stawów powoduje bowiem zatrzymanie sprawnego przepływu limfy i powstawanie bolesnych obrzęków. Co ważne, spędzajšc wiele godzin w bezruchu, jednej pozycji - zazwyczaj siedzšc przed komputerem doprowadzamy do "stężenia" naszych mięni. Rodzi się napięcie, nie pozostajšce bez znaczenia dla naszej kondycji. Stres wspomagajšcy tylko dodatkowo nasz "bierny" tryb życia wietnie rozładowujš włanie ćwiczenia rozcišgajšce. 

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, warto przygotować sobie taki zestaw, aby móc je zaczšć wykonywać spokojnie i systematycznie zwiększać wysiłek. Nie ma nic gorszego dla organizmu, niż ćwiczenie "zrywami" i stosowanie się do błędnego przekonania, że taki sam efekt - jak w przypadku systematycznych ćwiczeń - osišgniemy dzięki intensywnemu wysiłkowi raz na jaki czas. 

Propozycje ćwiczeń 

I ćwiczenie ,/b.
Stajemy wyprostowani. Jednš rękš przytrzymujemy się lekko jakiego mebla, tak aby utrzymać prostš sylwetkę. Drugš rękš chwytamy nogę w kostce i przycišgamy stopę do poladka. Lekko wypychamy biodra, do momentu aż zacznie pracować mięsień czworogłowy. Staramy się utrzymać jednoczenie kolana w jednej linii, blisko siebie. Wytrzymujemy 20-30 sek. powtarzamy z drugš nogš. Ćwiczenia wykonujemy w cyklu po 5 dla każdej nogi. 

II ćwiczenie 
Kładziemy się na brzuchu. Wyprostowujemy ręcę, nogi łšczymy. Opierajšc się na przedramieniu, leko unosimy tułów do góry i chwytamy lewš rękš lewš kostkę nogi. Przycišgamy stopę do poladka. Staramy się nie oderwać bioder od podłogi. Pozytywnym sygnałem, prawidłowo wykonywanego ćwiczenia jest uczucie delikatnego ucisku na mięsień czworogłowy uda (z przodu). Wytrzymujemy 20-30 sek. Rozluniamy się. Powtarzamy rozcišganie z drugš nogš. Wykonujemy w cyklu po 5 dla każdej nogi.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin