1. Definicja i obszar badań fizjografii
Fizjografia- w geografii fizycznej jest to pojęcie określające w przeszłości (do 1939) ogólną charakterystykę warunków przyrodniczych wybranego obszaru (budowę geologiczną, rzeźbę, stosunki wodne, klimat, gleby, roślinność, świat zwierzęcy), a niekiedy, zwłaszcza poza Polską, utożsamiane tylko z charakterystyką eomorfologiczną. Od 1945 zaczęto stosować pojęcie fizjografia urbanistyczna, rozumiane jako ogólna ocena przyrodniczych uwarunkowań odbudowy i rozbudowy miast i osiedli; tym pojęciem określano opracowania na potrzeby planowania przestrzennego i budownictwa, a niekiedy także wszelkie prace z zakresu geografii fizycznej stosowanej. Współczesna Geografia fizyczna wykracza swoimi badaniami poza opis warunków przyrodniczych, toteż pojęcia fizjografia i fizjografia urbanistyczna nie są obecnie stosowane. W skład fizjografii wchodzą obecnie:
- geologia;
-opis rzeźby = geomorfologia;
-hydrografia i hydrogeologia;
- klimatologia;
-Geografia gleb;
-geografia roślin i zoogeografia.
Nurt fizjograficzny w naukach geograficznych
-badanie powłoki Ziemi- litosfera+hydrosfera+atmosfera+biosfera; czyli środowiska geograficznego łącznie z elementami antropogenicznymi.
Fizjografia jest to ogólnie mówiąc dostarczanie informacji ogólno przyrodniczych o danym obszarze, jest to część geografii fizycznej.
Ekofizjografia- kwalifikowanie na podstawie aktualnych i spodziewanych zmian (pod wpływem gospodarczej działalności człowieka).
Fizjografia à diagnoza à ocena à prognoza à wskazania
mroczka_92