Rachunkowość finansowa wykład 5 i 6.doc

(117 KB) Pobierz
OBRÓT MATERIAŁOWY

WYKŁAD 5 (28.10.2013r.)

 

OBRÓT MATERIAŁOWY

 

MATERIAŁY – to składniki nabyte w celu zużycia na własne potrzeby w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeśli trwa on dłużej niż 12 miesięcy (UoR art.3 ust.1 pkt18)

 

ZAPASY (Wg. MSR 2) – Uznaje za materialny składnik aktywów zużywany w procesie produkcyjnym lub w trakcie świadczenia usług.

 

Materiały zużywane są głównie w podstawowej działalności operacyjnej, a więc w produkcji wyrobów i przy okazji świadczenia usług (bezpośrednio w procesach produkcyjno-wytwórczych), ich wykorzystanie jest związane również z koniecznością utrzymania ruchu maszyn i urządzeń, przeprowadzanymi remontami, jak również prowadzonymi pracami o charakterze administracyjnym.

 

Cechą charakterystyczną materiałów jest jednorazowe ich zużywanie oraz przekazywanie w całości swojej wartości produktom, do których wytworzenia zostały zużyte bądź odniesienie jej do wyniku finansowego.

 

 

KLASYFIKACJA MATERIAŁÓW

              CEL ZUŻYCIA:

•  Materiały podstawowe – przekazują wyrobom swoją istotę, nadają im zasadnicze cechy,               stanowią część składową produktu lub opakowanie podstawowe                                                                       (np. puszka groszku) (zawsze na koncie produkcja podstawowa)

•  Materiały pomocnicze – nadają wyrobom pewne cechy lub ułatwiają i przyspieszają proces               produkcji; służą do konserwacji maszyn i urządzeń. (utrzymywania czystości, materiały               biurowe), np. kolor lakieru (odnoszone na koszty wydziałowe)

Paliwo - wykorzystywane na cele technologiczne, energetyczne, gospodarcze.(paliwa               muszą być przechowywane w jednostce gospodarczej (paliwa, węgiel na zwałach, gaz,               sprężone powietrze, para wodna) (koszty bezpośrednie lub koszty pośrednie)

•  Części zapasowe maszyn i urządzeń – przeznaczone na wymianę zużytych części w               czasie               konserwacji i remontów środków trwałych

•  Opakowania – wykorzystywane do „ochrony” wyrobów gotowych w związku z ich wysyłką do               odbiorcy (np. kartony, palety, kontenery)

•  Odpadki -  materiały niepełnowartościowe, resztki powstające w trakcie produkcji.

 

              CELOWOŚĆ UTRZYMANIA:

Zapasy normatywne – normatywny zapas materiałów oznacza taki ich poziom, który               zapewni               prawidłowe funkcjonowanie procesów prowadzonych przez jednostkę.

Najlepszym rozwiązaniem w zakresie kontroli stanu zapasów jest wykorzystanie metody zakupu               (Just On time – nabycie wprost przez zużyciem)

• Zapasy ponadnormatywne – obejmują:

-zapasy rezerwowe, nabywane na wypadek sytuacji trudnych do przewidzenia(np. klęski                             żywiołowe, wybuch wojny)

-zapasy sezonowe związane z cyklem ich wytwarzania (np. płody rolne)

• Materiały zbędne mogą składać się z materiałów pełnowartościowych, których ilość               znacznie               przekracza potrzeby jednostki oraz materiałów niepełnowartościowych, czyli takich,               które na skutek zdarzeń utraciły swoje wartości.

 

              MIEJSCE SKŁADOWANIA

•  Materiały w drodze –jednostka gospodarcza otrzyma i zaakceptuje fakturę za materiały,               natomiast nie dysponuje jeszcze samą dostawą.

•  Materiały na składzie – zapasy przyjęte do magazynu, będące własnością jednostki, bądź               będące w jej czasowej dyspozycji zapasy obce.

Materiały w przerobie – reprezentują wartość tych składników majątkowych, które wydane z               magazynu lub wprost z zakupu znajdują się w tracie przystosowania ich do użytkowania.

 

              RODZAJ (wg polskiej klasyfikacji wyrobów i usług)

 

 

WYCENA MATERIAŁÓW

OGÓLNE ZASADY WYCENY

 

Cena zakupu – kwota należna sprzedającemu, w  przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym, a pomniejszona o zmniejszania ceny (opusty, rabaty)
 

Cena nabycia cena zakupu powiększona o koszty zakupu bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do użytkowania.
 

Wg UoR

Materiały wykazuje się w księgach rachunkowych według rzeczywistych cen nabycia. Oznacza to, że koszty zakupu zwiększają wartość materiałów.

 

 

WYCENA BILANSOWA MATERIAŁÓW:
              * Cena nabycia
              -koszty zakupu zwiększają wartość materiałów
              * Cena zakupu
              -o ile nie zniekształca to stanu aktywów i wyniku finansowego
              koszty zakupu w całości rozliczane w momencie poniesienia

 

 

 

 









1. Wycena materiałów wg CENY NABYCIA
Ad.1
Rozr. z dostawcami                                               Materiały                                                   Koszty zarządu











                   2000                                          2300                 1150                                                    1150





                     300
                                                                      2300                  1150

                                                                                        1150 SK

 

 

 

 

 

2. Wycena materiałów wg CEN NABYCIA z wykorzystaniem „rozliczenia międzyokresowego kosztów”
Ad.2

 

Rozr.z dostawcami                                                 Materiały                                               Koszty zarządu













                  2000                                                           2000                     1000                                  1000





 

                                                                 Rozliczenia m/o kosztów









                     300                                               300                       150                                     150                                                                                                                             

 

 

 

 

 

(koszty zakupu ujmowane są jako RMK 300, z mat wyksięgujemy wart zuż mat i przenosimy na k zarządu1000, z rmk wyksięgujemy koszty zakupu wykorzystane na zużycie materiałów 150)

 

 

 

 

 

 

 

3. Wycena materiałów wg CENY ZAKUPU
Ad.3

 

Rozr. z dostawcami                                          Materiały                                          Koszty zarządu

















                  2000                                                        3000              1000                                          1000

 

 

                                                                                                                              Koszty zakupu





                   300                                                                                                                  300



 

 

 

(mat przyjmujemy do mag wg ceny zakupu 2000, 300-k zakupu przenosimy z rozr z dost na „k. zakupu”, kiedy jednostka wydaje materiały wtedy wyks z mat 1000 i dajemy na k zarządu)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIEŻĄCA WYCENA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW MATERIAŁÓW

Wycena rozchodu materiałów wg cen rzeczywistych

 

Przykład.
W związku z procesem zakupu i zużycia materiałów w jednostce gosp nastąpiły następujące operacje gospodarcze:
15.04 przyjęcie mat do mag wg cen rzeczywistych 200kg x 11,00
23.04 przyj mat do mag 100kg x 12,80
27.04 wydanie mat do zużycia 140kg
 

METODA FIFO

data

przychód

rozchód

zapas

15.04

200 x 11

--

2200

23.04

100 x 12,8

--

2200
1280

27.04

--

140 x11=1540

60 x 11=660
100 x 12,8=1280


Metoda LIFO –metoda ta nie jest dopuszczona przez MSR nr2. (zaburza to obraz..)

data

przychód

rozchód

zapas

15.04

200 X 11

--

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin