Projekt Inzynieski dankiewicz.doc

(2902 KB) Pobierz

OŚWIADCZENIE AUTORÓW PRACY

1. Ja, niżej podpisany/a:

imię (imiona) i nazwisko: Dominika Biernacka, Katarzyna Bolek, Anna Czerwonka, Marcin Dankiewicz, Marcin Dudziak

autor pracy dyplomowej pt. Projekt ośrodka jeździeckiego o obsadzie 16 koni wraz z zapleczem hotelowym

2. Student/ka Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

3. Kierunku studiów budownictwo

Oświadczam, że ww. praca

·         Nie narusza praw autorskich w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i o prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83. z poźn. zm.) oraz dóbr osobistych chronionych prawem cywilnym,

·         Nie zawiera danych i informacji, które uzyskałem/łam w sposób niedozwolony.

 

Oświadczam również, że treść pracy zapisanej na przekazanym przeze mnie jednocześnie nośniku elektronicznym, jest zgodna z treścią zawartą w wydrukowanej wersji pracy.

 

Wrocław, dnia………………   ………roku                            …………………………………………..

(miesiąc słownie)                                          …………………………………………..

                                                                      …………………………………………..

                                                                      …………………………………………..

                                                                      …………………………………………..

                                                                                    (czytelny podpis studentów)                                         

OŚWIADCZENIE OPIEKUNA PRACY

              Oświadczam, że niniejsza praca została przygotowana pod moim kierunkiem w Instytucie …………………… i stwierdzam, że spełnia ona warunki do przedstawienia jej w postępowaniu o nadanie tytułu zawodowego.

 

…………………………..                                                        ……..……………………………………

 

…………………………..                                                        ……..……………………………………

(data)                                                                                                  (czytelny podpis opiekuna pracy)

STRESZCZENIE

Temat: „Projekt ośrodka jeździeckiego o obsadzie 16 koni wraz z zapleczem hotelowym”

Opracowanie zostało poświęcone zaprojektowaniu dwóch koncepcji projektowych ośrodka jeździeckiego dla 16 koni z zapleczem hotelowym. Pierwsza koncepcja zakłada ośrodek z końmi sportowymi. Druga koncepcja zakłada ośrodek rekreacyjny z nauką jazdy konnej i zapleczem do hipoterapii.

              Opracowanie składa się z dwóch części. Części opisowo-literaturowej i projektowo-obliczeniowej.

·         W części opisowo-literaturowej znajdują się podstawowe informacje o dobrostanie konie i ich utrzymaniu. Przykłady różnych sposobów utrzymania, wymagań stawianych tym budynkom oraz rozwiązania konstrukcyjne. Informacje o ujeżdżalniach, wymiarach, konstrukcji, elementach wyposażenia. Przykłady ujeżdżalni wykonanych w różnych technologiach. Znalazły się również informacje o hipoterapii. Ostatnim elementem części opisowo-literaturowej jest podsumowanie zawierające dane charakterystyczne dotyczące pracy (rozdział 3 i 6).

·        W części projektowo-obliczeniowej znalazły się opisy techniczne budynków wchodzących w skład ośrodków w zależności od koncepcji projektowej. Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe wiązarów z których zbudowana jest konstrukcja ujeżdżalni dla koncepcji ośrodka rekreacyjnego z nauką jazdy i zapleczem do hipoterapii. Znajdują się również plany zagospodarowania terenu, rzutów przyziemia budynków wchodzących w skład ośrodków jeździeckich (hotelu, pensjonatu, ujeżdżalni, lonżowani, karuzeli), przekroje poprzeczne tych że budynków, rzuty fundamentów, rzuty więźb dachowych, konstrukcji dachowych.

 

 

 

 

Słowa klucze: ośrodek jeździecki, stajnia, ujeżdżalnia, pensjonat, hipoterapia.

Spis treści

1. Wstęp              4

2. Cel i zakres pracy              5

3. Przegląd literatury tematycznej              6

3.1. Dobrostan zwierząt              6

3.2. Wytyczne projektowe dla budynków dla koni              8

3.2.1. Stajnie stanowiskowe              9

3.2.2. Stajnie boksowe              10

3.2.3. Biegalnie              11

3.3. Konstrukcje i wytyczne projektowe dla ujeżdżalni              12

3.3.1. Konstrukcje drewniane ujeżdżalni              17

3.3.2. Konstrukcje stalowe ujeżdżalni              19

3.4. Hipoterapia              21

4. Koncepcje projektowe ośrodka jeździeckiego              23

4.1. Koncepcja ośrodka z końmi sportowymi              23

4.2. Koncepcja ośrodka rekreacyjnego z nauka jazdy konnej i zapleczem do hipoterapii              48

5. Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe wiązarów dachowych              65

6. Podsumowanie.              71

7. Spis rysunków w opracowaniu              72

8. Spis tabel w opracowaniu              73

9. Spis załączników              74

10. Spis literatury              77

 

 

 

 

1. Wstęp

Konie to bardzo inteligentne istoty. W życiu człowieka zawsze pełniły bardzo wiele istotnych ról, występowały  prawie w każdej dziedzinie życia ludzi. W zależności od predyspozycji i możliwości koni znajdywały zastosowanie w gospodarstwach rolnych jako pomoc przy pracach fizycznych oraz jako szybki środek transportu . Dzisiaj ich przeznaczenie jest nieco inne, ale również bardzo ważne. Dla niektórych konie mają znaczenie czysto hobbistyczne i sportowe, dostarczają wiele rozrywki i dobrej zabawy. W Polsce wyróżniamy osiem konkurencji jeździeckich: ujeżdżanie, skoki, powożenie, woltyżerka, rajdy i inne. Dzięki ich łagodnej i bezproblemowej postawie są bardzo przydatne do pracy z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. Doskonale sprawdzają się podczas rehabilitacji i terapii

Można wyróżnić dwa systemy utrzymywania koni: system naturalny, w którym ingerencja człowieka w życie konia jest minimalna, dzięki czemu konie mają warunki bardzo zbliżone do warunków naturalnych. Drugi system to system kierunkowy. Właściciel w pełni kieruje życiem konia, począwszy od sposobu chowania do wydzielania im racji żywieniowych i ustalania planu dnia. W systemie kierunkowym wyróżniamy chów alkierzo-wy (stajenny), stajenno-pastwiskowy oraz bezstajenno-pastwiskowy. Do indywidualnych systemów utrzymywania koni należą systemy stanowiskowe, gdzie koń jest uwiązany na stanowisku. Ten system nie jest zalecany ze względu na potrzebę swobody konia i jego dobrostan. Powszechnie zalecanym systemem utrzymywania koni jest system boksowy, mimo że na ograniczonej powierzchni koń ma swobodę ruchu. Najlepszy ze względu na naturę konia jest system grupowy.

Współczesne technologie pozwalają na wykorzystanie praktycznie wszystkich materiałów budowlanych do stworzenia stajni, ujeżdżalni i budowli towarzyszących. Nowoczesne budownictwo pozwala na łączenie wszystkich materiałów i ich rozmaite połączenia. Jako konstrukcje nośne przy budowie ujeżdżalni mogą być stosowane konstrukcje stalowe, żelbetowe jak również konstrukcje drewniane.

              Zaprezentowano koncepcje dwóch ośrodków jeździecki o odmiennych grupach docelowych. Pierwsza koncepcja jest koncepcja dla hobbisty, który pasjonuję się końmi i chce organizować konkursy. Druga koncepcja jest dla pasjonata, który chce uczyć i szczepić miłość do jazdy konnej nowym ludziom, a także pomagać poprzez terapeutyczne właściwości koni.

 

2. Cel i zakres pracy

Celem głównym pracy było opracowanie dwóch koncepcji ośrodka jeździeckiego o obsadzie 16 koni wraz z zapleczem hotelowym są to:

·         koncepcja ośrodka z końmi sportowymi, która specjalizuje się w skokach przez przeszkody,

·         koncepcja ośrodka rekreacyjnego przystosowanego do nauki jazdy konnej z zapleczem do prowadzenia hipoterapii.

Opracowanie składa się z dwóch zasadniczych części

·         opisowo-literaturowej

·         projektowo-obliczeniowej

W pierwszej część teoretycznej przybliżone zostały problemy utrzymania koni, sposoby ich utrzymania, wymagania stawiane budynkom służącym do trzymania koni. Przykłady konstrukcji hal ujeżdżalni jak i budynków stajni. Opracowane zostały także przedstawione w tej pracy rozwiązania konstrukcyjne dla każdej z koncepcji, w tym opisy techniczne i opis technologiczny stajni w ośrodku z końmi przeznaczonymi dla sportowców. Przybliżone zostały rozwiązania w istniejących już obiektach tj. istniejącej stajni i ujeżdżalni.

W części projektowo-obliczeniowej znalazły się  miedzy innymi, plan funkcjonalno-przestrzenny, zagospodarowanie terenu, opis techniczny  technologiczny, projekty budowlane obu koncepcji wraz z rzutami i przekrojami. A także obliczenia i opis programów wykorzystanych do sporządzenia obliczeń wybranych dachów budynków.

 

 

 

 

 

 

3. Przegląd literatury tematycznej

Opracowane na podstawie Budownictwo fermowe. Wykłady i ćwiczenia, prof. dr hab. inż. E. Hutnik, dr inż. E. Mulica, systemy utrzymania koni (poradnik). Opracowanie wykonane w ramach Projektu Bliźniaczego Phare Standardy technologiczne dla gospodarstw rolnych, IMBER 2004.

3.1. Dobrostan zwierząt

Ośrodki jeździeckie to miejsca złożone z kilku lub kilkunastu budynków. W raz ze specjalnym wyposażeniem służą jako miejsce do hodowli i treningów koni (rys. 1). Sposoby utrzymania koni uzależnia się od przeznaczenia zwierząt, klimatu oraz ich rodzaju, mianowicie koni jest kilkanaście ras i każda lub grupy ras mogą wymagać czego innego. Konie czują się komfortowo i bezpiecznie w towarzystwie innych koni, co wynika z ich stadnego trybu życia. Dlatego ważne jest by o tym pamiętać i projektować budynki dla koni, które będą uwzględniać i zaspakajać ich potrzeby, na przykład potrzebę oglądania się koni nawzajem czy też ruchu.

Rys. 1.

Przykład ośrodka jeździeckiego [30]

Konie wykazują dużą zdolność do nauki i zapamiętywania rzeczy. Pomagają im w tym zmysły: wzroku, słuchu, węchu, smak oraz czucia.

 

              Podczas projektowania posadzki powinno się brać pod uwagę bezpieczeństwo koni, wytrzymałość podłoża oraz odporność na czynniki chemiczne. Posadzki przede wszystkim nie mo być śliskie oraz powinny być łatwe w czyszczeniu. Można stosować różne posadzki betonowe, asfaltowe, kamienne, piaszczyste lub z kostki dębowej. Należy pamiętać by posadzka była w stajniach sucha oraz powinna zapobiegać przesiąkaniu wody, należy więc pomyśleć o zaprojektowaniu kanałów opływowych.

              Stajnie powinny być widne. Powierzchnia okien powinna wynosić co najmniej 1/15 powierzchni podłogi. Zaleca się by okna nie były niżej niż 120 cm od poziomu podłogi. Najlepiej jest stosować świetliki w dachu. Okna umieszczone na ścianach nie powinny otwierać się do środka. Powinny być dobrze zabezpieczone przed zwierzęciem by te nie rozbiły okien, a w konsekwencji może doprowadzić okaleczenia koni. Okna w ścianach można użycia jako elementy wentylacji.

              Żłoby proste, kątowe lub obrotowe powinno montować się na frontowej przegrodzie co ułatwia zadawanie paszy bez konieczności wchodzenia do boksu. Można też montować wewnątrz boksów wtedy najlepiej jest wybrać narożnik co pozwala uzyskać dodatkowe miejsce dla zwierząt. Alternatywą dla montowanych na stałe żłobów są żłoby zawieszane nie niżej niż 90-100 cm nad posadzką. Żłoby są wykonywane z różnych materiałów drewna, plastiku, blach i kamionki.

              Konie powinny mieć stały dostęp do wody, dlatego warto zamontować poidła samoczynne. W biegalniach można stosować samoczynne lub tradycyjne (koryta). Warto pamiętać także o zabezpieczeniu instalacji wodociągowej przez zamarznięciem. Poideł nie powinno instalować się tuż przy żłobie, gdyż mo ulec zabrudzeniu paszą.

              Właściwości stajni (zamknięte obiekty), przebywające w nich konie, powoduje, że powietrze w stajniach zawiera szkodliwe gazy. Gazy powstałe w wyniku przemiany materii oraz rozkładu odchodów, zawierają dużą ilość dwutlenku węgla, amoniaku, siarkowodoru i pary wodnej. Do utrzymania mikroklimatu i zdrowia konia należy zaprojektować sprawnie działającą wentylacje pozwalającą utrzymać właściwą temperaturę (5-15 ºC), usunąć szkodliwe gazy, zaopatrzyć budynek w czyste powietrze oraz ograniczyć kontakt szkodliwych gazów (pary wodnej) z wrażliwymi elementami konstrukcji, które mogły by ulegać szybszemu zużyciu. Stosuję wentylacje naturalne – grawitacyjno-samoczynna np.: przez okna, pokrywy podsufitowe, grawitacyjne lub mechaniczne np.: tłoczące, ssące.

 

 

3.2. Wytyczne projektowe dla budynków dla koni

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin