scenariusz sztuka.doc

(45 KB) Pobierz

 

Scenariusz zajęć

 

Temat: Poznajemy style architektury Częstochowy - Dom Kohna (Bata).

Grupa wiekowa: klasa II
 

Cele ogólne:

ü      poznanie pojęć architektura, architekt
Architektura- nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.
Architekt- osoba zajmująca się projektowaniem obiektów budowlanych.

ü      rozróżnianie i zrozumienie roli architektury w estetycznym planowaniu przestrzeni,

ü      rozbudzenie zainteresowań środowiskiem w aspekcie historycznym i architektonicznym.

 

Cele szczegółowe:

Dziecko:

ü      zna pojęcia architektura, architekt,

ü      rozpoznaje i rozróżnia style architektury,

ü      opisuje i porównuje budynki,

ü      swobodnie wypowiada się na określony temat.

 

Metody:

ü      oglądowa – wycieczka,

ü      rozmowa nauczająca – pogadanka,

ü      praca z ilustracjami – zdjęcia, widokówki,

ü      praca plastyczna w dowolnej technice,

 

Formy:

ü      indywidualna,

ü      grupowa,

ü      zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

ü      zdjęcia, widokówki, kartki z bloku, kredki, farby, pędzle, papier toaletowy, klej, nożyczki.

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Wprowadzenie i omówienie dzisiejszych zajęć.

2.      Rozmowa na temat bezpieczeństwa w trakcie wycieczki:

ü      przypomnienie zasad zachowania się podczas wycieczki:
- idziemy w grupie,
- przypomnienie o właściwym zachowaniu i poruszaniu się poza klasą, szkołą,
- dbanie o bezpieczeństwo własne i kolegów,
- jest się ostrożnym i nie oddala się od grupy

ü      ustalenie reguł wycieczki.

3.      Wyjście do szatni – ubierane się.

4.      Obserwowanie Domu Kohna oraz innych budynków, porównywanie ich wielkości i materiałów z jakich zostały zbudowane (drewno, cegła, beton).

5.      Powrót do szkoły.

6.      Krótka rozmowa na temat odbytej wycieczki:

ü      co widzieliśmy,

ü      omówienie historii Domu Kohna,

ü      czym charakteryzuje się Dom Kohna,

ü      czym różni się od innych budowli.

7.      Praca w grupie- podział na 4 grupy:

ü      ułożenie z puzzli zdjęcia budowli Domu Kohna i określenia jej funkcji.

8.      Indywidualna praca plastyczna w dowolnej technice na temat poznanej budowli.

9.      Omówienie prac i zawieszenie w galerii klasowej.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin