neurofizjologia kompensacja.docx

(161 KB) Pobierz

Pytania podejście nr 1

Charakterystyka autonomicznego UN

Autonomiczny układ nerw - jest częścią podziąłu czynnościowego układu nerwowego , gdzie nerwy unerwiają narządy wewnetrzne .Wszystkie unerwiane narzady wew są w jednoczesnie unerwione , ich dzialanie jest rozniace dzialaja wzgledem siebie antagonistycznie . Uklad ten dziala niezaleznie od naszej woli , dziala na drodze odruchowej . np wydzielanie soku zoladkowego Podzial ukladu na wspolczulne (sympatyczne) ktore odpowiada procesowi przyspieszania , pobudzania i wzmacniania oraz na przywspolczulne (parasympatyczne) ktore cechuja proces hamowania , oslabiania zwalniania. Autonomiczny ukl nerw sklada sie na zespol osrodkow nerwowych oraz drog nerwowych dosrodkowych i odsrodkowych . Czynnosciowy uklad nerw pelni glowna role regulatora procesow wegetatywnych dotyczacych z awrunkow wewn, ktore deyduje o funkcjonowaniu calego ciala a nie kontrolowaniu na ogol z poziomu swiadomosci . funkcje jakie pelni np zwezanie i rozszerzanie zrenic , wydzielanie badz hamowanie produkcji sliny , przys/ hamowanie procesu czynnos serca.

Charakterystyka odruch prioproreceptywny

Czyli odruch własny mięśnia Odruch proprioceptywny (czucie głebokie) .Zmysłorientacji ułozenia częsci wlasnego ciala . proprioreceptory umieszczone sa w miesniach i w sciegnach . dzieki temu zmyslowi wiemy jak ulozone sa nasze konczyny bez patrzenia .przyklady odruchu kolanowy i sciegna achillesa

Zjawisko sumowania bodźców w przestrzeni

Postsynaptyczny potencjał pobudzający (EPSP) zależy od liczby cząsteczek wydzielanych na poszczególnych synapsach oraz od liczby synaps, na których jednocześnie wydziela się transmiter. Im więcej synaps jest pobudzonych jednocześnie, tym wyższy jest potencjał pobudzający. Wzrastanie postsynaptycznego potencjału pobudzającego (EPSP) w miarę zwiększania się liczby synaps przekazujących pobudzanie wskazuje na zjawisko sumowania się przestrzennego impulsacji w obrębie neuronu. Neuron i otaczające go synapsy zajmują trójwymiarową przestrzeń i dlatego ten typ sumowania impulsów nosi nazwę sumowania przestrzennego.

Opisac wybrane schodzenie ukł nerwowego ch. parkinsona - choroba os ukladu nerwowego przejawiajaca sie spowolnieniem ruchowym drzeniem konczyn i sztywnoscia miesniowa, czesciej zapadaja mezczyzni ,wiek zachorowalnosci 58 lat . przyczyna obumieranie komorek nerwowych znajdujace sie w czesci mozgu ( czarna istota) objawy pojawiaja sie dopiero gdy umiera 85% komorek wytwarzajacych dopamine ( odp za pamiec , koncentracje , uczenie sie itp) , zmeczenie oslanienie,latwo sie meczy , spowolnione ruchy , zaburzenie rownowagi trudnosc wykonywania prostych czynnosci , leczenie podawanie prekursora z ktorego powstaje dopamina L-DOPA wraz z inhibilatormi

Gr2

Charakterystyka somatycznego UN

Somatyczny układ nerwowy - układ odpowiedzialny za kontakt ze środowiskiem zewnętrznym oraz szybkie reagowanie w przypadku zachodzących w nim zmian. Układ somatyczny unerwia mięśnie szkieletowe i kieruje ich pracą oraz pracą gruczołów skórnych i komórek barwnikowych skóry. Działanie tego układu w dużym stopniu podlega kontroli świadomości. Wraz z układem autonomicznym tworzy obwodowy układ nerwowy

Odruch rdzeniowy

Odruch rdzeniowy- inaczej bezwarunkowy- to reakcja wrodzona, zachodząca przez pobudzenie odpowiednich receptorów, zakończeń nerwowych nerwów czuciowych oraz pobudzenie organów efektorowych (głównie mięśni) poprzez nerwy ruchowe lub autonomiczne. Reakcja odruchowa przebiega bez uświadomienia, to znaczy, że nerwy wywołują odruch (pobudzają mięśnie) przed powiadomieniem mózgu.

Przykłady:

- odruch krztuśmy,

- odruch ścięgna Achillesa

- odruch rzepkowy

- odruch źreniczny

- odruch wymiotny

Odruch ten dzielimy na:

- Odruchy monosynaptyczne - Są przykładem odruchów bezwarunkowych, których realizacja odbywa się na poziomie rdzenia kręgowego, z wykorzystaniem tylko dwóch neuronów. Np. rozciąganie mięśni

- Odruch polisynaptyczny - Jest to odruch, którego szlak przebiega przez wiele neuronów przełącznikowych. Jego tor ulega rozgałęzieniu, a na jego przebieg i efekt końcowy mogą mieć wpływ różne ośrodki mózgowia i rdzenia kręgowego. Np. odruch ucieczki/ obronny

- Odruchy u noworodków – np. odruch płaczy, szukania, ssania

 

Zjawisko sumowania się bodźców w czasie

Impulsy nerwowe przewodzone przez synapsy w odstępach krótszych od 5 ms trafiają na resztki depolaryzacji wywołanej poprzednim impulsem. Kolejne, występujące po sobie postsynaptyczne potencjały pobudzające (EPSP) częściowo nakładają się na siebie i coraz bardziej depolaryzują błonę komórkową. W ten sposób w obrębie neuronu dochodzi do sumowania się impulsów występujących w krótkich odstępach czasu, czyli do sumowania w czasie.

Neuropatia- stan chorobowy dotyczący nerwów- struktur przekazujących impulsy do róznych części organizmu poza mózgiem i rdzeniem kręgowym. Uszkodzenie lub stan zapalny zaburza przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych i oprócz bólu wywołuje takie objawy jak drętwienie, mrowienie, palenie kończyn, wrażenie osłabienia kończyn.

Niezbyt nasilone objawy uszkodzenia nerwów obwodowych mogą wystąpić u osób pracujących w tej samej pozycji np. w kucki lub na kolanach. Natomiast uraz nerwu w czasie wypadku, zabiegu chirurgicznego, choroby zakaźne, alkoholizm, zatrucie ołowiem mogą prowadzić do trudnej do leczenia neuropatii. Czestą przyczyną rozwinięcia neuropatii w obrębie dłoni i stóp bywa cukrzyca.

Gr3

Ukł postsynaptyczny

Potencjały postsynaptyczne • Nie działają według zasady „wszystko albo nic” • są lokalne, depolaryzacja rozprzestrzeniają się z ubytkiem, • Nie powstają w wyniku jednostkowego pobudzenia, zwykle są efektem sumowania przestrzennego lub czasowego W zależności od rodzaju zmian elektrycznej błony postsynaptycznej wyróżniamy: Postsynaptyczny potencjał pobudzający Postsynaptyczny potencjał hamujący Neutrotransmitery dzieli się na: pobudzające – depolaryzujące błonę postsynaptyczną, np. acetylocholina, dpamina, noradrenalina,, histamina, kwas glutaminowy hamujące – powodujące hiperpolaryzację błony p

 

Odruch eksteroreceptywny???

odbieranie bodzcow ze srodowiska zewnetrznego (temperatura, dotyk, uszkodzenie)

odruchy Odruchy proste są to przede wszystkim odruchy rdzeniowe. Łuki odruchowe tych odruchów składają się z dwóch lub trzech komórek nerwowych. Jest to łuk odruchowy odruchu monosynaptycznego.

Część neuronów czuciowych ma wypustki, które otaczają synapsami neurony pośredniczące znajdujące się w istocie szarej rdzenia kręgowego. W takim łuku odruchowym występują trzy neurony i dwie synapsy pomiędzy nimi. Jest to łuk odruchowy odruchu polisynaptycznego.

 

Reobaza - minimalna sila bodzca wywolujaca pobudzeie (wartosc progowa bodzca) Chronaksja - Cza wystapienia reakcji komorki po zadzialaniu bodzca o sile dwoch dwoch reobaz (to latencja dwoch reobaz) Latencja - czas utajonego pobudzenia okres pomiedzy zadzialaniem bodzca a wystapieniem reakcji.zalezy od sily i jego czestotloiwoscibodzca

Pobudzenie i bodziec

Bodziec- Komórki tworzące w organizmie narządy odbiorcze, czyli receptory, odbierają w warunkach fizjologicznych bodźce fizyczne w postaci:

n       fal świetlnych,

n       fal akustycznych (energii mechanicznej),

n       energii cieplnej,

n       energii mechanicznej (jako ucisk lub rozciąganie itp.).

Bodźce fizjologiczne są to takie bodźce, które nie uszkadzają komórki i wywołują całkowicie odwracalne procesy.

Bodźce swoiste są to takie bodźce, które działając na konkretne receptory wyzwalają konkretną reakcje. Do jej wywołania wystarcz minimalna siła bodźca.

Bodźce niefizjologiczne (często nieswoiste)najczęściej bodźcami uszkadzającymi.

 

Pobudzenie - zmiana własciwosci blony komorkowej lub metabolizmu komorkowego pod wplywem bodzcow o sile co najmniej progowej. Pobudliwosc - cecha , zdolnosc do reagowania na bodziec o sile co najmniej progowej. do tych pobudliwych zaliczy sie tkanki ktore zareaguja na bodziec . tkanki zbudowane z kom . nerw i i ch wypustek oraz kom miesniowe ( poprzecznie prazkowana , gladkie i serca)

Chronaksja jest czasem wystąpienia reakcji komórki po zadziałaniu bodźca o sile dwóch reobaz.

 

Następstwa urazów  kręgosłupa  i  rdzenia  kręgowego.

Porażenie to całkowite  wyłączenie  czynności rdzenia  kręgowego ze  zniesieniem:
 - ruchów  czynnych
 - wszystkich  rodzajów  czucia poniżej  poziomu  uszkodzenia

Zależnie od poziomu uszkodzenia rdzenia wyróżniamy:
a) porażenie czterokończynowe
b) porażenie kończyn dolnych i tułowia
c) porażenie kończyn dolnych (wiotkie lub spastyczne)

Przebieg kliniczny i objawy uszkodzenia rdzenia kręgowego

1) Szok rdzeniowy
2) Okres regeneracji, adaptacji i kompensacji - pierwsze 3 miesiące po ustąpieniu szoku rdzeniowego
3) Okres stabilizacji - 2 do 3 lat od wypadku

Szok rdzeniowy- pierwsze 3-6 tygodni od urazu

Polega na przejściowym wypadnięciu funkcji ośrodków rdzeniowych poniżej ogniska uszkodzenia (zablokowanie łuku odruchowego)
Wywołany jest przez zablokowanie połączeń z wyższymi ośrodkami mózgowymi przez ognisko uszkodzenia

 Objawy

 - wiotkie porażenie ruchowe
 - zniesienie wszystkich rodzajów czucia
 - zahamowanie perystaltyki jelit
 - zaburzenia czynności zwieraczy
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin