kartoteka sprawdzianu po szkole podstawowej 2014.pdf

(22 KB) Pobierz
kartoteka sprawdzianu po szkole podstawowej 2014
( kartoteka_sprawdzianu_po_szkole_podstawowej_2014.pdf )
http://www6.filehost.pm/download/kartoteka_sprawdzianu_po_szkole_podstawowej_2014#
Podobne: kartoteka sprawdzianu po szkole podstawowej 2014, arkusz sprawdzianu po szkole podstawowej 2014, wyniki sprawdzianu po szkole podstawowej 2014,
termin sprawdzianu po szkole podstawowej 2014, probny sprawdzian po szkole podstawowej 2015, wyniki sprawdzianu po szkole podstawowej 2015,
termin sprawdzianu po szkole podstawowej 2015, probny sprawdzian po szkole podstawowej 2013, wyniki sprawdzianu po szkole podstawowej 2013,
Data....................
Konspekt lekcji jezyka polskiego w klasie IV
Reputacja i nazwisko prowadzacego:......................................
Czas realizacji tematu lekcji: 85 min.
Temat lekcji: Lub bezbledny! pisownia wyrazow pochodzace z „rz. ―
Dzial programowy: Pisanie. Poprawnosc zapisu.
Program nauczania: Zas. Luczak, Zas. Murdzek: Miedzy nami
Nr dopuszczenia: DKW-4014-37/01.
Cele lekcji:
1. POZNAWCZE
Poziom dane
uczen charakteryzuje zasady zastosowania „rz. ―
uczen rozroznia cztery klasy zasad zastosowania „rz. ―
Poziom zdolnosci
uczen ilustracje hasla ortograficzne
uczen okresla przynaleznosc zwrotow do danej kategorii
klient proponuje prywatne przyklady
dwa. WYCHOWAWCZE
Dzialalnosci
uczen aktywnie uczestniczy przy zajeciach
klient ocenia fuche swoja a, takze innych
Postury
uczen wydaje sie obiektywny przy swoich ocenach
uczen podejmuje i najsprawniej jak zdola wykonuje przydzielone mu zadania
Metody a, takze formy pracy:
przeklad intersemiotyczny
heureza
cwiczenia
Pomoce dydaktyczne:
Luczak, Zas. Murdzek: „Miedzy nami―, mowa polski 4, podrecznik, GWO, Gdansk 2001
Luczak, Zas. Murdzek: „Miedzy nami―, mowa polski 4, zeszyt szkolen, GWO, Gdansk 2001
papier rysunkowy
akcesoria do rysowania
kartki ze slowami-kluczami a, takze numerem
tabliczki ortograficzne (ewentualnie)
Przebieg lekcji:
I Faza wprowadzajaca
Wyobrazenie celow lekcji.
Zapisanie tematu
II Faza realizujaca
1. Cwiczenia rozluzniajace, ktore pozwola wytworzyc aure zainteresowania a, takze wspolpracy.
Nauczyciel przydziela kazdemu uczniowi droga losowania poprzez jednej kartce z wypisanymi na niej slowami-kluczami i numerem (przygotowuje
przedtem tyle kartek, ilu uczacych sie jest aktualnych na lekcji). Zostawia samemu liste rozdanych slow wraz z ich numerami:
1. woz drabiniasty komin rolka
2. stol
3. pedzle
4. chleb
5. mur
6. garnek
7. publikacja
8. termometr, sluchawki lekarskie
9. brzoza albo brzoskwinia
10. drzewo
11. grzyb
12. krzeslo
13. trojka= trzy
14. chrzan
15. wrzos
16. przejscie poprzez pasy
17. wyjrzec poprzez okno
18. oko pochodzace z rzesami= rzesa
19. burza
20. rzeka
21. orzech
22. porzeczki
23. kolnierz
24. talerz
25. jarzebina
26. twarz
27. sprzet
Wyrazy pochodzace z kartek nr 1-8 powinny zostac skojarzone z meskimi nazwami zawodow. Pozostale to po prostu wyrazy z „rz. ―
dwa. Uczniowie rysuja na kartkach z budynku wielorodzinnym rysunkowego wylosowane przez zony hasla.
trzech. Nauczyciel rysuje na tablicy tabele pochodzace z czterema rubrykami. Nad wszelka z nich pozostawia puste miejsce dzieki obszerny naglowek.
Uczniowie poprzez zakonczeniu rysowania otrzymuja od momentu nauczyciela karty z takimi samymi tabelami, ktore wklejaja az do zeszytow.
4. Nastepuje indywidualna prezentacja rysunkow. Wybrany klient pokazuje wlasny rysunek, zas pozostali odgaduja, co hhg, z kim lub pochodzace z czym
wydaje sie zwiazany. Odgadniety wyraz pochodzace z „rz. ― wpisuje az do tabeli autor rysunku. Zasadnicze jest, azeby nauczyciel wywolal uczniow
prezentujacych rysunki precyzyjnie wedlug numerow kartek, przy kolejnosci: 1-8 (pierwsza rubryka), 9-17 (druga
rubryka), 18-27 (trzecia rubryka), gdyz przed chwila po zapelnieniu jednej rubryki
mozna przejsc do dodatkowej.
5. Wedlug wypelnieniu krytycznej rubryki wyrazami stanowiacymi meskie nazwy
zawodow uczniowie wspolnie z nauczycielami ustalaja a, takze zapisuja do niej
naglowek:
Meskie nazwy zawodow zakonczone dzieki: -arz.
szesc. Wedlug wczesniej opisanego schematu zostaja wypelnione rubryki druga a, takze trzecia.
7. Uczniowie rozwieraja podreczniki dzieki str. 189 i na podstawie zamieszczonych
w tym miejscu wiadomosci na temat uzyciu „rz. ― ustalaja naglowki rubryk drugiej a, takze trzeciej.
Wpisuja je az do tabeli przy zeszytach, zas nauczyciel uzupelnia tabele dzieki tablicy:
rubryka 2- „rz. ― poprzez spolgloskach b, ch, d, g, j, k, p, t, przy; rubryka trzech -wyrazy
pochodzace z „rz. ― niewymiennym.
jedenastu. Na podstawie dane z podrecznika (str. jw. ) uczniowie ustalaja miniona
kategorie: rubryka 4-„rz. ― wymienne dzieki „r. ―
Nastepnie uzupelniaja rubryke malymi przykladami a, takze odczytuja halasuje pozostalym uczniom.
9. Ponizej wypelniona tabela uczniowie wypisuja kolorowymi dlugopisami wyjatki, wykorzystujac z dane zawartych przy podreczniku (str. jw. ) i przy
zeszycie szkolen (str. 89) lub zapisanych na szkolnych tablicach ortograficznych. Przykladowa tekst notatki: Wyjatki: pszczola, forma, pszenica, calosc,
Pszczyna, bukszpan, piegza, gzegzolka.
III Faza podsumowujaca
Wyniki pracy kierowanej przez nauczyciela, bedace zbiorem wiadomosci na temat
pisowni zwrotow z „rz. ―, zostaja odczytane donosnie (naglowki rubryk, wyjatki).
Zadane lekcje:
Wykonaj cw. 1 str. 89, trzech str. 85, 8 str. 93 przy zeszycie szkolen.
Karta pracy Nauczyciela
1. Meskie kategorii zawodow zakonczone na –arz.
2. „Rz― po spolgloskach b, p, ch, d, g, j, k, t, w
trzech. Wyrazy pochodzace z „Rz― niewymiennym
4. Wyrazy z „Rz― wymiennym
Karta pracy Uczacych sie
1. Meskie nazwy zawodow zakonczone dzieki –arz.
dwa. „Rz― poprzez spolgloskach b, p, ch, d, gram, j, k, t, przy
3. Wyrazy z „Rz― niewymiennym
4. Wyrazy pochodzace z „Rz― wymiennym.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin