Ewelina Owczarek Diagnoza.docx

(21 KB) Pobierz

Przedmiot: Diagnoza Pedagogiczna Dziecka

Praca zaliczeniowa: Przeprowadzenie diagnozy pedagogicznej i stworzenie na jej podstawie charakterystyki dziecka

 

Opinia o uczniu

Imię dziecka: Hania

Wiek dziecka: 6 lat 11 miesięcy

Data badania: 08-09.04.2016

 

Opinia została sporządzona na podstawie obserwacji dziecka w trakcie pracy, analizy wytworów i wywiadu przeprowadzonego z rodzicami. W trakcie diagnozy wykorzystano również następujące narzędzia:

·         J. Tomczak, R. Ziętara, Kwestionariusz diagnozy i narzędzia badawcze w terapii pedagogicznej, IMPULS, Kraków 2014

 

I.       Charakterystyka ucznia

Hania wychowuje się w rodzinie pełnej. Mieszka razem z rodzicami i babcią w domku na przedmieściach miasta. Ma starszego o 6 lat brata Szymona. Uczęszcza do I klasy. Lubi dużo czasu spędzać z innymi dziećmi na świeżym powietrzu.

Hania jest dzieckiem wesołym, pilnym, lubiącym konkurencję. Bierze udziały w konkursach organizowanych przez szkołę. Lubi wypożyczać książki z biblioteki i powoli w domu je czytać.

W trakcie zajęć na świetlicy bardzo chętnie bawi się z innymi dziećmi.

Podczas odrabiania lekcji jest bardzo skupiona na dokładnym wykonaniu zadania.

Potrafi odnaleźć się w grupie.

 

II.    Charakterystyka czynności komunikowania się

Komunikacja dziewczynki przebiega prawidłowo. Formułowane przez nią zdania nie sprawia jej trudności. Hania bierze aktywny udział w rozmowach z osobami, które już poznała, zaś z osobami obcymi dla niej nie utrzymuje kontaktu. Wie, w jaki sposób, z kim powinna się witać i żegnać. Hania używa prostych słów i szybko uczy się nowego słownictwa. Wszystkie zadane polecenia i pytania są przez Nią zrozumiałe. Potrafi odpowiedzieć i wykonywać wskazane zadania.

 

III. Słuch fonematyczny

Dziewczynka nie ma problemów z wymawianiem samogłosek i spółgłosek. Jeśli coś źle powie sama potrafi się poprawić lub nie zwróci uwagi, że popełniła błąd i mówi dalej. Jest w stanie powtarzać wyrazy proste.

Analiza wyrazowa zdania przebiega poprawnie. Hania ma małe problemy z dzieleniem dłuższych wyrazów na sylaby, zatrzymuje się, zastanawia i próbuję przy pomocy osoby dorosłej prawidłowo sylabować wyraz. W podziale wyrazu na głoski nie widać większych trudności, czasami potrzebuje więcej czasu, aby moa się zastanowić. Synteza sylabowa i głoskowa nie sprawia jej większej trudności.

 

IV. Czytanie

Dziewczynka zna wszystkie litery i nie ma problemu z ich odczytaniem. Hania układa wyrazy z sylab, czyta je szeptem a potem mówi na głos. Zdarzają się zdania, że potrzebuje więcej czasu, aby ułożyć w logiczne zdanie.

W trakcie czytanie koncentruje się na wykonaniu jednej czynności. Nie rozprasza się, jest skoncentrowana na tekście.

Hania czyta w miarę płynnie, zdarzają się wyrazy, które sylabizuje. W trakcie czytania są miejsca gdzie robi dłuższe przerwy oraz takie, w których płynnie przechodzi z jednego wyrazu na drugi. Nie sprawia jej trudności tekst, w którym zamiast słów są wstawione obrazki. Potrzebuje chwilę czasu do namysłu, aby powiedzieć, co przedstawia dany obrazek.

Czytany tekst jest zrozumiały dla dziewczynki. Potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania zadane do tekstu.

 

V.    Pisanie

Hania stara się dokładnie zapisywać literki. Skupia całą swoją uwagę na pisaniu.

Czasami trzeba zmotywować do pisania i wtedy wykonuje tę czynność. Narzędzie do pisania trzyma w prawej dłoni prawidłowo. W trakcie pisania siedzi prosto i trzyma lewą rękę na kartce, macha delikatnie prawą stopą. Tempo jej pracy jest w normie, zdarza się, że poprosi o powtórzenie słowa. Forma graficzna pisma jest wielkościowo mieszana. Kształty liter okrągłe, połączenia prawidłowe. Stara się nie przekraczać linijek, ale zdarza się jej napisać literki, które wychodzą poza linię. Pismo jest czytelne. Estetyka średnia.

Popełnia błędy ortograficzne z pisownią ó/u, ż/rz, łączną i rozłączną. Inne błędy nie występują. Odwzorowuje pojedyncze litery, sylaby, wyrazy kilkusylabowe. Ma niewielki problem ze zdaniami kilkuwyrazowymi oraz dłuższymi tekstami. Problem stanowią dla niej zdania i teksty. Wykazuję zainteresowanie podczas pisania z pamięci chodź sprawia jej to problem. Nie lubi zapisywać własnych wypowiedzi woli je powiedzieć.

VI. Sfera ruchowa

Hania bez większego problemu radzi sobie z rysowaniem. Jej ruchy są płynne energiczne i sprawne. Bardzo dobrze radzi sobie z narzędziami do rysowania. Rysuje na takiej ilości kartki, jaka jest jej potrzebna. Podczas kolorowania kolorowanki skupia się, aby nie wychodzić po za kontur i robi to starannie. Rysowanie po śladzie nie sprawia jej trudności, gdy robi to wolniej jest staranie a gdy się śpieszy wyjeżdża ze śladu.

Wycinanie nie sprawia jej żadnego problemu robi to szybko i sprawnie zaś trochę więcej czasu potrzebuje na wyklejanie i naklejanie różnych materiałów na płaską powierzchnię.

Wiązanie obuwia sprawia jej trudność.

Lateralizacja prawostronna.

 

VII.                      Percepcja wzrokowa

Rysunki dziewczynkikolorowe, z dużą ilością elementów i geometrycznie rozplanowane. Zna podstawowe kolory i wie, w jaki sposób one powstają. Rozpoznaje podstawowe figury geometryczne i wie jak je nazwać ( koło kwadrat trójkąt i prostokąt). Wie, że kwadrat jest prostokątem. Potrafi ułożyć puzzle z elementami nieprzekraczającymi 40 ( powyżej pierw się zniechęca a następnie prosi o pomoc). Potrafi zapamiętać pojedyncze elementy układanki. Różnic między elementami nie zawsze dostrzega chyba, że są to wyraziste. Bez problemu potrafi znaleźć podobieństwa, kiedy są one ewidentnie zauważalne.

W niektórych przypadkach potrafi opisać i podać szczegóły różnic.

 

VIII.                   Orientacja

Umie wskazać elementy po swojej prawej lub lewej stronie, rozumie pojęcia takie jak: dalej, bliżej, obok, nad, pod, na, przed, za, w rogu, pod, z boku, na górze czy na dole. Rozumie takie pojęcia jak: niski-wysoki, chudy-gruby, starszy-młodszy, mniejszy-większy, krótszy-dłuższy, mniej-więcej.

Nie ma problemu, aby poprawnie nazywać części ciała. Hania wie i bez problemu umie powiedzieć, jaki mamy dzień, potrafi w kolejności wymienić dni tygodnia i pory roku. Ma problemy z prawidłową kolejnością miesięcy.

Ma małe problemy z określeniem kierunków myli wschód i zachód oraz północ z południem.

IX. Procesy myślowe

Potrafi ułożyć historyjkę obrazkową składającą się z 4 elementów oraz bez problemu opowiada ją. Bez problemu potrafi ułożyć obrazek z 5 elementów zaś przy 6 elementach ma małe problemy i potrzebuje czasu. Jednak po krótkiej chwili udaje się i opowiada historyjkę. Hania potrafi posegregować na grupy karteczki z obrazkami i każdej powstałej grupie nadać nazwę.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin