ZESTAW ZABAW RUCHOWYCH konspekt.doc

(31 KB) Pobierz
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI 3- LETNICH

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI 3- LETNICH

 

PROWADZĄCA: Katarzyna Rakowska

DATA: 02.02.2012r

GRUPA: 3 – latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA:

TEMAT: Zestaw zabaw ruchowych nr 12

CELE OGÓLNE:

-          uczestniczenie w zabawach ruchowych organizowanych przez nauczyciela;

-              naśladowanie sposobu poruszania się wybranych zwierząt.

CELE EDUKACYJNE :

Dziecko:

-     porusza się prawidłowo, zachowując równowagę w czasie chodzenia;

-     zatrzymuje się na sygnał słuchowy;

-     porusza się na czworakach, wspierając się na całych dłoniach i palcach stóp;

-               porusza się podskokami do przodu.

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

      -      przestrzega określonych reguł w zabawach ruchowych;

      -      postępuje zgodnie z oczekiwaniami dorosłych.

METODY:

-          zadań stawianych do wykonania

FORMY:

-          grupowa (praca z całą grupą)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

tamburyno

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.      Zabawa orientacyjno porządkowa „Figurki”- dzieci maszerują, na sygnał dźwiękowy zatrzymują się i przyjmują dowolną pozycję. Nauczyciel szuka najciekawszej figurki.

2.      Ćwiczenie dużych grup mięśniowych- dzieci za pomocą obydwóch rąk pokazują wymieniane przez nauczycielkę części ciała, np. „Pokażcie mi obydwiema rękami stopy, głowę, kolana, ramiona, ziemię, chmury, itp.

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

Nauczyciel zaprasza dzieci na spacer marszem po toruńskim lesie/ parku w celu poszukiwania różnych zwierząt. Podczas spaceru naśladują sposób poruszania wybranych zwierząt.

1.      Ćwiczenie z elementem równowagi „Bociany”- dzieci naśladują sposób poruszania się bociana podnosząc wysoko kolana, rękoma naśladując klekotanie bocianów.

2.      Ćwiczenie z elementem czworakowania „Kotki”- dzieci poruszają się na czworakach, wspierając się na całych dłoniach i palcach stóp. W przerwach kotki zasypiają- dzieci siadają na piętach, ręce na ziemi, głowa oparta na rękach; oraz prostują (ćwiczenie wyprostne)- dzieci wstają i prostują się.

3.      Zabawa z elementem podskoku „Koniki”- dzieci doskonalą umiejętność poruszania się podskokami do przodu

 

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA

1.      Zabawa o nieznacznym ruchu „Motylki”- dzieci naśladują sposób poruszania się motylków.

2.      Marsz- dzieci wracają ze spaceru po toruńskim lesie/parku i wykonują kilka głębokich wdechów nosem i wydechów ustami.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin