SCENARIUSZ ZAJĘĆ Skromna choinka.docx

(17 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 4- LETNICH

PROWADZĄCA: Katarzyna Rakowska

DATA: 12.12.2013r.

GRUPA: 4- latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „Święta tuż- tuż

TEMAT: „Skromna choinka- inscenizacja utworu J. Dmowskiej „Legenda o choince” z wykorzystaniem kukiełek

 

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

              - uważnie wysłucha opowiadania przedstawionego przez n-la

- odpowie na pytania dotyczące treści

- wyrazi śmiało swoje myśli, opowie o uczuciach

- zaśpiewa kolędę z innymi dziećmi, zachowując tempo i rytm

- weźmie aktywny udział w zabawie przy akompaniamencie muzycznym

- będzie starało się mówić wyraźnie

 

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

              - wykona zadanie wspólnie z kolegami

              - nie będzie przerywać wypowiedzi innych

              - będzie w skupieniu uczestniczyło w zajęciach

METODY PRACY:

              - zadań stawianych do wykonania

              - słowna

              - oglądowa (pokaz)

FORMY PRACY:

              - grupowa (praca z całą grupą)

              - indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Kukiełki (palma, oliwka, choinka, żłóbek, aniołek), teatrzyk, choinka, ozdoby choinkowe, nagrania- piosenki powitanki, piosenki „Wesoła choinka”, kolęd

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.      „Czas rozpocząć już zabawę”- przywitanie się dzieci z n-lką piosenką- powitanką

2.      Rozwiązanie zagadki słownej /choinka/

Zagadka:
       Przyszła do nas z lasu
       Teraz jest zielona,
       Lecz gdy przyjdą święta,
       Będzie wystrojona.

I.            CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.      Inscenizacja utworu J. Dmowskiej „Legenda o choince” z wykorzystaniem kukiełek

2.      Odpowiedź na pytania dotyczące wysłuchanej legendy:

·         Dlaczego choinka była smutna?

·         czy podobało Wam się zachowanie palmy i oliwki?

·         Co sprawiło, że choinka była szczęśliwa i pełna blasku?

3.      „Tajemniczy gość”- zaproszenie do sali tajemniczego gościa- choinki. Rozmowa o choince. Określenie czy choinka jest skromna, czy wystrojona. Zaproponowanie pomysłu na „ośmielenie” choinki.

4.      „Ubieramy choinkę”- zaproszenie dzieci do wspólnego ubierania choinki.

5.      „Łańcuch choinkowy”- podając sobie ręce utworzą wspólny, długi „łańcuch choinkowy” i będą się nim poruszały po Sali przy akompaniamencie piosenki „Wesoła choinka”.

II.         CZĘŚĆ KOŃCOWA

1.      Dzieci gromadzą się wokół choinki, opisują choinkę (czy jest skromna czy wystrojona, wyrażają swoją opinię).

2.      Wspólne odśpiewanie wybranej przez dzieci kolędy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin