SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 5.docx

(17 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH

 

PROWADZĄCA: Katarzyna Rakowska

DATA: 26.11.2013r.

GRUPA: 5- latki

TEMAT: „W co się bawić gdy na dworze plucha”- rozwiązywanie i układanie zagadek

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

              - rozpozna i nazwie odgłosy przyrody,

              - rozwiązuje zagadki słowne,

              - nazwie głoski w nagłosie i wygłosie,

              - wymieni kolejne głoski w wyrazach jednosylabowych i dłuższych,

              - rozpozna wyrazy wprowadzone do czytania globalnego w powiązaniu z obrazkiem
             (Jaś S.)

              - potrafi zastosować instrumenty perkusyjne dla zilustrowania zjawisk przyrody,
              rytmu piosenki,

              - wyznacza wynik dodawania i odejmowania w zakresie 10, pomagając sobie 
              liczeniem na liczmanach,

              - zauważa powtarzające się sekwencje i kontynuuje występujące w danym układzie
              regularności,

              - potrafi za pomocą liczebników porządkowych określić miejsce przedmiotu,

              - reaguje prawidłowo ruchem na zmiany metrum w czasie zabaw z akompaniamentem
             muzycznym,

- umie dokładnie narysować po linii i wykropkowanym śladzie,

              - posługuje się sprawnie nożyczkami, wycinając wzory po wyznaczonej linii.

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

              - rozumie kierowane do niego polecenia i wykonuje je zgodnie z oczekiwaniami,

              - słucha uważnie poleceń i wypowiedzi innych,

- aktywnie uczestniczy w zajęciach.

METODY PRACY:

              - zadań stawianych do wykonania,

              - oglądowa (pokaz).

FORMY PRACY:

              - grupowa (praca z całą grupą),

              - indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Nagranie piosenek (marsz, „Czas rozpocząć już zabawę”, odgłos deszczu, „Deszczowa orkiestra”, „Wiatr, parasolki, mgła” ), treść zagadek, obrazki- rozwiązania zagadek, tablica magnetyczna,  karty pracy do rysowania po śladzie, pisaki, instrumenty (bębenki, butelki- grzechotki, trójkąty), dywaniki, liczmany (kropelki, chmurki dla każdego dziecka), liczmany dla n-lki, parasolki, kolorowe chusteczki, nożyczki, upominki dla dzieci.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.            CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.      Wejście dzieci do sali przy akompaniamencie muzyki marszowej.

2.      Przywitanie Rodziców i zaproszenie do wspólnej zabawy przy piosence- powitance „Czas rozpocząć już zabawę”

 

II.         CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.      Dzieci rozwiążą zagadkę słuchową- deszcz. Następnie odpowiedzą na pytania dotyczące obecnej pory roku- jesieni.

2.      Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z jesienną pogodą. W odgadniętych wyrazach dzieci dokonają analizy słuchowej- wskażą głoski w nagłosie, wygłosie, podejmą próbę podziału wyrazów na głoski.

o       Podejmie próbę odczytania wyrazu- Jaś S.

3.      „Deszczowa orkiestra”- instrumentalizacja piosenki.

4.      „Deszczyk”- zagadki matematyczne. Dzieci wysłuchają opowiadania n-lki i zilustrują jego treść przy użyciu liczmanów.

5.      „Deszczowe kropelki”- dzieci ułożą zagadki- rytmy. Następnie przy pomocy liczebników porządkowych wskażą odpowiednie kropelki.

6.      „Wiatr, parasolki, mgła”- inscenizacja utworu muzycznego

7.      „Kolorowe parasole”- dzieci przy użyciu flamastrów narysują po śladzie. Następnie wytną parasolki wg wzoru.

 

III.       CZĘŚĆ KOŃCOWA

1.      Podsumowanie zajęć- rozmowa z dziećmi na temat zajęć

2.      Podziękowanie Rodzicom za udział w zajęciach

Zgłoś jeśli naruszono regulamin