Scenariusz zintegrowanych zajęć całodniowych uczniów klasy II (Automatycznie zapisany).docx

(23 KB) Pobierz

                                                                    Natalia Tomaszewska

Scenariusz zintegrowanych zajęć całodniowych uczniów klasy II.

 

1.      Tytuł kręgu tematycznego: Podmuch wiosny.

2.      Temat dnia: Jakie kwiaty chronione zakwitają wiosną?

3.      Czas Trwania: 90 min

4.      Mapa mentalna pojęcia:

 

 

Krokus        Tulipan      Narcyz    Szafirek

 

             Kwiaty zakwitające wiosną

             Przebiśnieg   Przylaszczka   Zawilec

5.      Wykorzystanie Treści nauczania.

Edukacja polonistyczna: Rozmowa o oznakach nadchodzącej wiosny na podstawie opowiadania M. Jaworczakowej „Co zrobiłeś, Mikrusie”. Rozpoznawanie i nazywanie rodzajów zdań.

Edukacja środowiskowa: Oznaki nadchodzącej wiosny. Wiosenne kwiaty chronione.

Edukacja matematyczna: Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100.

6.      Strategie wg I. Adamek: Informacyjna(podająca), operacyjna(samodzielna, praktyczna)

7.      Umieszczenie zagadnienia w realiach czasowych. Co się dzieje wiosną? -> Jakie kwiaty chronione zakwitają wiosną? -> Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?

8.      Analiza przestrzeni problemu.

 

                                                 Przestrzeń problemu

Co już uczniowie wiedzą na podany temat?

Co wymaga wyjaśnienia?

Uczniowie rozpoznają kwiaty

Uczniowie nie wiedzą jakie kwiaty są pod ochroną.

Uczniowie wiedzą jak wygląda kwiat.

Uczniowie nie znają budowy kwiata.

Uczeń zna pojęcie ochrony środowiska.

Uczeń nie potrafi wymienić w jakich sytuacjach chronić środowisko.

 

9.      Propozycje rozwiązania problemu.

 

- Przedstawienie ilustracji kwiatów znajdujących się pod ochroną.

- Przedstawienie planszy przekroju kwiatu i wskazanie poszczególnych elementów      budowy.

- Przedstawienie krótkiego filmu o ochronie środowiska.

 

10.  Cele główne zajęć:

 

- Kształcenie umiejętności wypowiadania się na dany temat.

- Rozwijanie umiejętności układania i zapisywania zdań.

-Doskonalenia umiejętności nazywania rodzajów zdań ze względu na ich zakończenie.

-Wdrażanie do stosowania w praktyce poznanych zasad ortograficznych i gramatycznych.

-Pogłębianie umiejętności rozpoznawania i nazywania wiosennych kwiatów chronionych.

-Doskonalenie techniki rachunkowej w zakresie dodawania i odejmowania w zakresie 100.

 

11.  Cele operacyjne:

 

-Wykształci umiejętności formułowania wypowiedzi na temat tekstu literackiego.

-Wzbogaci słownictwa.

-Udoskonali techniki płynnego, biegłego i wyrazistego czytania.

-Udoskonali umiejętności rozpoznawania rodzajów zdań.

-Wykształci umiejętności układania i zapisywania zdań.

-Przypomni wiadomości o częściach mowy i wyodrębnianie ich.

-Utrwaleni pisownie wyrazów z trudnościami ortograficznymi ( ó, rz, ż)

-Wdroży do kształtnego i bezbłędnego pisma.

-Udoskonali umiejętności rozpoznawania i nazywania wiosennych kwiatów chronionych.

-Wdroży do wypowiedzi na temat ochrony przyrody.

-Wykształci umiejętności wypowiadania się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wczesną wiosną.

-Utrwali melodie i słowa piosenki pt. „Wiosna w błękitnej sukience”.

-Wdroży do sprawnego dokonywania obliczeń matematycznych.

-Udoskonali techniki rachunkowej w zakresie dodawania i odejmowania w zakresie 100.

 

12.  Metody pracy:

Rozmowa, swobodne wypowiedzi uczniów, praca z tekstem literackim, praca tekstem matematycznym, pokaz, praktycznego działania.

 

 

13.  Zasady pracy według W. Okonia:

1.Zasada systematyczności

2.Zasada poglądowości

3.Zasada samodzielności

4.Zasada związku teorii z praktyką

5.Zasada efektywności

6.Zasada przystępności

7.Zasada indywidualizacji i uspołecznienia

 

14.  Formy pracy:

Indywidualna i zbiorowa

 

15.  Środki dydaktyczne:

Podręcznik, ilustracje, karty pracy.

 

16.  Przebieg zajęć.

Temat

dnia

Rodzaj edukacji

Zintegrowane treści kształcenia oraz działania uczniów          (my-uczniowie)

Efekty dydaktyczno-wychowawcze(uczeń)

 

Edukacja polonistyczna

Edukacja przyrodnicza

1. Nawiązanie do zdobytych wiadomości;

a) głośne, indywidualne czytanie tekstu pt. „Wszystko przez ciocię” (podręcznik str. 23)

2. Nawiązanie do tematu lekcji;

a) układanie i zapisywanie zdań z rozsypani sylabowej

- odczytanie zdań

- przypomnienie zasad kształtnego i bezbłędnego pisma

- zapisanie zdań w zeszytach

b)rozwiązanie krzyżówki

- grupowe ustalanie haseł

- podanie rozwiązania jako tematu lekcji ( WIOSNA)

c) rozmowa na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną.

3. Wysłuchanie i analiza tekstu literackiego pt. „Co zrobiłeś, Mikrusie”;

a) wysłuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela

b) wypowiedzi uczniów na temat treści tekstu literackiego

1. Indywidualnie czyta tekst,

 

Układa i zapisuje zdania,

Odczytuje zdania

 

Przypomina zasady kształtnego i bezbłędnego pisania,

 

Zapisuje zdania w zeszycie

Rozwiązuje krzyżówkę

Podaje rozwiązanie krzyżówki

Rozmawia na temat zmian zachodzących w przyrodzie

Słucha i analzuje tekst

 

Słuca tekstu czytanego przez nauczyciela

 

Wypowiada się na temat tekstu

 

Edukacja przyrodnicza

4. Wypowiedzi na temat wiosennych kwiatów chronionych;

a) wymienienie kwiatów chronionych kwitnących wiosną

b)rozwiązanie zagadek przyrodniczych

- dobieranie ilustracji kwiatów do odczytanych zagadek( przylaszczka, zawilec, krokus,

przebiśnieg, sasanka, pierwiosnek)

c)poznajemy znaczenie ochrony przyrody w życiu człowieka

 

 

 

Wymienia kwiaty chronione

 

 

 

Rozwiązuje zagadki przyrodnicze

 

 

Dobiera ilustracje kwiatów do odczytanych zagadek

 

 

 

 

 

 

Poznaje znaczenie ochrony przyrody

 

Edukacja Polonistyczna

5. Układanie, zapisywanie i odczytywanie zdań. Określanie rodzajów zdań( podręcznik str. 30 ćw. 5)

a) odczytanie i wyjaśnienie polecenia

b) przypomnienie wiadomości o rodzajach zdań

c) przypomnienie zasad poprawnego pisma

d)praca samodzielna

e) głośne odczytanie wykonanego ćwiczenia
6. Ćwiczenia ortograficzno - gramatyczne

a) wyodrębnienie w tekście „Co zrobiłeś, Mikrusie” (podr. str. 29.) wyrazów z – rz- po

spółgłoskach

b) zasady pisowni z – ó – i –u ( karta pracy)

 

Układa, zapisuje i odczytuje zdania

 

 

Odczytuje i wyjaśnia polecenia

 

 

Przypomina zasady poprawnego pisma

 

Pracuje samodzielnie

Odczytuje wykonane ćwiczenie

 

Wyodrębnia w tekście wyrazy z rz po spółgłoskach

 

 

 

Edukacja muzyczna

Wykonywanie Piosenki pt. „ Wiosna w błękitnej sukience”

Śpiewa piosenkę

 

Edukacja matematyczna

Doskonalenie Dodawania i odejmowania liczb w zakresie 100. ( karty pracy)

Potrafi rozwiązywać zadania z dodawania i odejmowania w zakresie 100

 

17.     Samoocena i ocena uczniów jak podobały się zajęcia,
zadanie zadania domowego.

 

18.  Ewaluacja

Zadanie dzieciom pytań na temat przeprowadzonych zajęć:

- czy zajęcia się podobały

- co dzieci chciały by jeszcze zrealizować podczas takich zajęć

- co uczniowie zapamiętali z przeprowadzonych zajęć

 

19.  Zapis w...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin