mechatronika.rtf

(241 KB) Pobierz

1.       Co to jest mechatronika? Zastosowania mechatroniki

 

Mechatronika jest synergicznym połączeniem mechaniki precyzyjnej, elektronicznych układów sterujących i informatyki w celu projektowania, wytwarzania i eksploatacji inteligentnych systemów automatyki. Mechatronika nie jest tożsama ani z automatyką, ani robotyką, czy też automatyzacją produkcji. Mechatronika może być uznana za nowoczesne ujęcie technik automatyzacji dla szeroko rozumianych potrzeb inżynierii i edukacji. Można przyjąć, że mechatronika jest interdyscyplinarną dziedziną nauki i techniki zajmującą się generalnie problemami mechaniki, elektroniki i informatyki. Jednak zawiera ona także wiele obszarów para-mechatronicznych, które tworzą fundament mechatroniki i pokrywają wiele znanych dyscyplin, takich jak: elektrotechnika, energoelektronika, technika cyfrowa, technika mikroprocesorowa, techniki regulacyjne i inne.

 

2.       7 nawyków skutecznego działania Stephen R. Covey

 

·         proaktywny - zaakceptuj fakt, że jesteś odpowiedzialny za własne życie.

Od podejmowanych prze Ciebie decyzji zależą Twoje sukcesy i porażki. Czas przyjąć

odpowiedzialność z własne życie. Bą otwarty na nowe metody pracy

·         Zaczynaj z wizją końca - Zacznij świadomie wyznaczać sobie konkretne cele. Bez celu nie podejmuj dział. Pamiętaj o planowaniu! Wyznaczaj sobie cele krótko i długoterminowe.

·         Najpierw rzeczy najważniejsze - Sprawy ważne umieszczaj na początku listy dział i dbaj

o ich wykonanie. Zamykaj rozpoczęte działania. Określaj priorytety,a później planuj tak, by rzeczy ważniejsze miały priorytet przed pilnymi.

·         Myśl w kategoriach wygrana-wygrana - Nie koncentruj się wyłącznie na sobie. Zastanawiaj się, czego może oczekiwać druga strona oraz jakie wdroż rozwiązania, aby usatysfakcjonowane zostały obie strony. Zasada odwołuje się do poszukiwania takich rozwiązań, które stwarzają obopólne korzyści.

·         Staraj się najpierw zrozumieć, później być zrozumianym - Rozumienie innych sprzyja efektywnej współpracy, ale też tworzy naszą wiedzę o otoczeniu i o świecie. Staraj się najpierw zrozumieć, później być zrozumiany. Dzięki takiemu zachowaniu dużo łatwiej znaleźć rozwiązanie problemu, a także dużo łatwiej dotrzeć do takiej osoby i przekazać jej własną wiadomość w taki sposób aby uzyskać zrozumienie.

·         Synergia - współpracuj dążąc do osiągnięcia celu. kreatywny i szukaj inspiracji w innych - takie podejście pozwala na osiągnięcie zdecydowanie więcej niż w przypadku samodzielnego działania.

·         Ostrzenie piły - Ta zasada zakłada konieczność rozwoju człowieka we wszystkich ważnych obszarach: duchowym, fizycznym, społecznym i umysłowym. Ostrzenie piły to nawyk, który sprawia, że człowiek stale utrzymuje rozwój każdego z obszarów.

 

3.       Narzędzia kreatywności (mind mapping, burza mózgów, strategia Walta Dysneya)

 

·         Mind Mapping - szczególny rodzaj notowania, mający według jego twórców zwiększać efektywność pracy i zapamiętywania oraz aktywować intuicję dzięki wykorzystaniu synergicznej współpracy obu półkul mózgowych. Metoda została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony'ego i Barry'ego Buzana.Celem mind mappingu jest podniesienie efektywności pracy a proces nauki i zapamiętywania uczynienie prostszym, szybszym i przyjemniejszym. Sprzyja myśleniu twórczemu, wielokierunkowemu, a nie nudnemu i odtwórczemu. Aczkolwiek twórcy metody nie przedstawili żadnych badań potwierdzających te tezy.

·         Burza zgów - technika wywodząca się z psychologii społecznej, która ma na celu doskonalenie decyzji grupowych. Burza mózgów jest również formą dyskusji dydaktycznej, wykorzystywaną jako jedna z metod nauczania. Zalicza sięwczas do metod aktywizujących, która stanowi podgrupę metod problemowych. W pierwszym etapie osoby uczestniczące zachęcane są do swobodnego zgłaszania pomysłów i wymiany pogląw z zastrzeżeniem braku jakiegokolwiek krytycyzmu. Wszystkie pomysły są zapisywane, bą sesja rejestrowana jest na taśmie. W drugim etapie ekspert lub grupa ekspertów nieuczestniczących w pierwszym etapie przegląda jego wyniki i stara się odsiać idee mające sens.

·         Strategia Walta Dysneya - Walt Disney posługiwał się podczas planowania swoich przedsięwzięć bardzo charakterystyczną strategią, która została później zmodelowana przez twórców NLP i nazwana jego imieniem. Disney, podczas planowania swoich dział przechodził przez 3 etapy: marzyciela, realisty i krytyka

a)       Marzyciel

Na początku uruchamiał swoją wyobraźnię, rozbudzał by stworzyć fantastyczne i wyolbrzymione wizje swoich celów. Wyobraż sobie np. wspaniały DisneyLand w wymarzonej lokalizacji, mnówstwo dzieciaków i ich rodziców odwiedzających codziennie kolorowy świat bajkowych cudów. Kiedy już nasycił się wizją, przechodził do kolejnego etapu.

b)       Realista

Zastanawiał się teraz, ile z tego wszystkiego, co sobie wymarzył jest realne do zrealizowania. Czy dysponuje wystarczającymi zasobami, czasem, ludźmi. W jakiej skali to przedsięwzięcie można uznać za realne. Kiedy miał już pełny i konkretny obraz swojego celu, przechodził do ostatniego etapu.

c)       Krytyk

Na tym etapie starał się znaleźć potencjalne przeszkody i utrudnienia stojące na drodze do realizacji tego przedsięwzięcia. Szukałabych punktów swojego planu i miejsc, gdzie jest pewne prawdopodobieństwo niepowodzenia.

 

4.       Zarządzenie projektami kompetencje w.g. PMBoK, diagramy: WBS, Pert i Gantt

 

·         PMBoK jest uznanym międzynarodowym standardem w obszarze zarządzania projektami. Standard ten jest rozwijany przez Project Management Institute, Inc. Obejmujeon opis procesów, metod oraz technik stosowanych przez praktyków zarządzania projektami. Standard oparty jest na pięciu grupach procesów zarządzania projektami: procesach inicjowania, planowania, realizacji, monitorowania i kontroli oraz zakończenia. Obejmuje on także dziewięć obszarów wiedzy, niezbędnych do efektywnego zarządzania projektami: zadziądzaie integralnością projektu, zarządzanie zakresem, zarządzanie czasem, zarządzanie kosztami, zarządzanie jakością, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie komunikacją, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie zaopatrzeniem.

 

·         WBS - Jest to technika bardzo popularna, gdyż tworzenie struktury prac WBS zmusza do starannego przemyślenia dział w projekcie. WBS jest hierarchiczną strukturą dział prowadzących do uzyskania określonych produktów. Po wyróżnieniu najważniejszych grup zadań (zadania 1. poziomu) dekomponuje się je na zadania bardziej szczegółowe (niższego rzędu), aż do uzyskania potrzebnego poziomu szczegółowości. Przy tworzeniu WBS niezbędne jest stosowanie następujących zasad:

a)       Wynikami czynności są produkty;

b)       Każda czynność powinna prowadzić do powstania jakiegoś rezultatu (zwykle produktu - technicznego lub zarządczego);

c)       Każdy produkt musi mieć choć jedną czynność, która prowadzi do jego wytworzenia;

d)       Czynności składają się na strukturę hierarchiczną (zwykle planowanie postę...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin