i1_Warsztat stolarski.doc

(53 KB) Pobierz
INSTRUKCJA BHP

INSTRUKCJA BHP

W WARSZTATACH STOLARSKICH

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE

W warsztatach stolarskich może być zatrudniony pracownik który:

·       posiada wykształcenie zawodowe lub odpowiednie przeszkolenie,

·       ukończył 18 lat i ma dobry stan zdrowia,

·       do obowiązków każdego pracownika należy zapoznanie się z treścią niniejszej instrukcji, jak również z treścią instrukcji ogólnej oraz przestrzeganie stosowania zawartych w nich przepisów i wszelkich środków zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy.

 

STANOWISKA ROBOCZE

1.           Stanowiska robocze powinny być rozmieszczone wzdłuż dróg transportowych tak, aby dowóz materiałów i odbiór gotowej produkcji nie utrudniał wykonywania pracy na innych stanowiskach roboczych.

2.           Nie wolno zastawiać przedmiotami dróg i przejść między stanowiskami.

3.           Na 1 metr powierzchni hali produkcyjnej powierzchnia okien powinna wynosić 0,15 m2. Lampy przenośne oświetlenia miejscowego przy obrabiarkach powinny być zasilane prądem o napięciu nie wyższym niż 24 V.

4.           Temperatura w pomieszczeniach, w których wykonuje się prace meblarskie powinna wynosić 17-19 °C.

5.           Przy obrabiarkach i ich napędzie należy stosować w miarę możliwości smarowanie samoczynne. Jeżeli to niemożliwe wówczas smarowanie może być wykonywane podczas  postoju obrabiarek.

6.           Pył drzewny, trociny i wióry powinny być chwytane możliwie w miejscu ich powstawania i odprowadzane w sposób zapobiegający ich gromadzeniu się i szkodliwemu działaniu na organizm.

7.           Należy ściśle przestrzegać aby urządzenia do wyłączania obrabiarek oraz urządzenia do ich natychmiastowego zatrzymywania były łatwo dostępne ze stanowiska roboczego, sprawne i zabezpieczone przed przypadkowym użyciem.

8.           Urządzenia zatrzymujące takich obrabiarek, które mogą być obsługiwane przez więcej niż jednego pracownika muszą być łatwo dostępne z dwu przeciwległych końców obrabiarki.

9.           Wykonywanie prac remontowych jest możliwe tylko przy wyłączonej maszynie i umieszczeniu w miejscach widocznych czytelnych tablic z napisem „Naprawa - nie uruchamiać”.

 

OBSŁUGA MASZYN

Do obowiązków pracowników zatrudnionych przy obrabiarkach do drewna należy przestrzeganie niżej wymienionych zasad:

1.        Pracownicy zatrudnieni przy obrabiarkach powinni mieć podczas pracy całkowicie zakryte włosy oraz odzież bez odstających i zwisających części jak: poły, krawaty, chustki itp. Rękawy ubrania powinny być spięte przy napięstkach lub zawinięte powyżej łokcia.

2.        Pracownik uruchamiający obrabiarkę zobowiązany jest przed jej uruchomieniem sprawdzić dokładnie czy uruchomienie nie grozi wypadkiem. Jeżeli natomiast przy jednej obrabiarce pracuje więcej niż jedna osoba, to przed uruchomieniem obrabiarki pracownik odpowiedzialny za jej obsługę, zobowiązany jest uprzedzić wszelkie pozostałe osoby przy czym każda z tych osób w swym zakresie zobowiązana jest stwierdzić, czy obrabiarka może być uruchomiona bez spowodowania wypadku.

3.        Nie wolno odwracać uwagi pracownika podczas pracy na obrabiarce, pracownik musi mieć skupioną całkowicie uwagę na wykonywanej czynności.

4.        Przed opuszczeniem miejsca pracy obsługujący powinien unieruchomić obrabiarkę.

5.        Przedmiot obrabiany powinien być tak zamocowany, aby jego wyrwanie w czasie obróbki nie było możliwe.

6.        Hamowanie obrabiarki ręką przy użyciu jakichkolwiek przedmiotów jest niedozwolone.

7.        W czasie mechanicznej obróbki nie wolno sprawdzać dłonią dokładności obróbki, wymiarów przedmiotu obrabianego i dokonywać innych podobnych czynności.

8.        Przy obróbce materiału o znacznej długości należy stosować odpowiednie podstawki. Przy obrabiarce kombinowane narzędzia nie pracujące powinny być usunięte bądź osłonięte.

9.        Usuwanie wiórów i ścinków z obrabiarek oraz urządzeń pozostających w ruchu jest wzbronione. Usuwania wiórów należy dokonywać przy pomocy pędzli, szczotek, haczyków i innych narzędzi w sposób szybki i skuteczny. Ręczne usuwanie wiórów jest zabronione.

 

ZALECENIA BEZPIECZNEJ PRACY

Wiertarki

1.        Uchwyty narzędzi powinny być bez części wystających.

2.        Do zamocowania obrabianego przedmiotu na stole wiertarki należy stosować zaciski - gniazdka i inne odpowiednie przyrządy. Przedmiotów wierconych nie wolno trzymać rękami.

3.        Nie wolno pracować na wiertarce w rękawiczkach lub z dłonie owiniętą bandażem o wystających końcach.

4.        W czasie wiercenia nie wolno zmieniać położenia wiertarki poziemej.

Tokarki

Tokarze powinni pracować w przyłbicach lub okularach ochronnych względnie stosować ekrany przeciwodpryskowe.

Strugarki

1.        Nie wolno strugać materiału, którego odległość jest mniejsza od odległości między osiami przedniego i tylnego walca posuwowego.

2.        Przed wałkami podawczymi należy umieścić osłony zapobiegające wciąganiu rąk.

Wyrówniarki

1.        Przy ustawianiu i mocowaniu noży wał nożowy musi być zablokowany. Po zamocowaniu narzędzia pamiętać o odblokowaniu wału.

2.        Należy zabezpieczyć wał nożowy odpowiednimi osłonami.

3.        Obrabianie krótkich przedmiotów jest zabronione.

Czopiarki

Należy zabezpieczyć w osłony głowice i noże czopiarek.

Gryzarki

1.        Przedmiot obrabiany powinien być zabezpieczony przed odbiciem lub odrzutem oraz dokładnie przymocowany do szablonu.

2.        Powierzchnię stołu należy zmywać naftą.

              Piły tarczowe             

1.        Do pracy należy używać pił, które nie posiadają pęknięć i uszkodzeń, piła musi być osadzona silnie i pewnie, nie może posiadać żadnych luzów.

2.        Należy przestrzegać by nie pracujące zęby pił tarczowych nad i pod stołem były osłonięte.

3.        Zabronione jest ustawianie prowadnicy w czasie pracy piły.

Piły taśmowe

1.        Nie wolno pracować piłą nadpękniętą, źle zalutowaną, posiadającą załamania.

2.        Górne koło taśmowe musi być tak ustawione aby zęby piły podczas pracy byty wysunięte poza wieniec koła.

3.        Przy nadawaniu przedmiotom kształtów o liniach krzywych lub falistych należy stosować obrysowania i używać tylko prowadnic rolkowych.

 

PRACE RĘCZNE

1.        Przestrzegać aby narzędzia pracy ręcznej były w odpowiedniej sprawności technicznej. Zabrania się używania takich narzędzi jak: sklepanych młotków i przecinaków (z grzybkiem), rozwidlonych kluczy, pilników i dłut bez uchwytów, rozkalibrowanych cęgów.

2.        Narzędzia ręczne winny być ułożone w taki sposób, aby byty w bezpośrednim zasięgu rąk pracownika.

Zatwierdzam

Zgłoś jeśli naruszono regulamin