LAI – leaf area index; indeks powierzchni liściowej; sumaryczne pole powierzchni wszystkich liści w drzewostanie do jednostki powierzchni gruntu. m2m2; ha/ha. LAI wynosi 2 tzn., że na 1m2 gruntu występują 2m2 igieł. LAI bez obrywania igieł możemy obliczyć dzięki LAI 2000, lub analizatora elektronicznego.
SLA – specific leaf area; specyficzna powierzchnia liścia; pole powierzchni liścia dzielone przez jego suchą masę. g/cm3 kg/cm3 g/m3 kg/m3
Produkcja pierwotna netto – energia (lub węgiel) wiązana w fotosyntezie – energia (lub węgiel) tracone w procesie oddychania w jednostce czasu.
Produkcja pierwotna brutto – energia (lub węgiel) wiązana w procesie fotosyntezy w jednostce czasu.
Zależność między PPN a PPB: PPN = PPB - R(oddychanie)
Najbardziej produktywne ekosystemy – ocean arktyczny, lasy borealne, zrzucające liście, iglaste strefy umiarkowanej.
Mało produktywne ekosystemy – oceany w strefie tropikalnej; morze sargassowe;
Strefa eufotyczna – powierzchniowa strefa zbiorników wodnych, w której nad rozkładem martwej materii i oddychaniem przeważa produkcja pierwotna. Dostępność światła, tlenu i biogenów sprawia, iż jest to strefa bogata w fitoplankton. Dolna granica strefy eufotycznej to głębokość, do jakiej dociera 1% promieniowania fotosyntetycznie czynnego.
Stan biomasy – ilość biomasy na określonej powierzchni. Tona/hektar, kg/cm , g/cm , Mg/hektar.
Tempo produkcji biomasy – masa/powierzchnia/czas; kg/m /h, g/cm /s, g/m /h,
Fotosynteza – synteza związków organicznych na bazie związków nieorganicznych (O2,CO2) z wykorzystaniem energii promienowania słonecznego i chlorofilu.
Promieniowanie fotosyntetycznie czynne (PAR) – 380-710 nm (nanometrów).
Metoda woreczków ściółkowych – obliczanie tempa rozkładu biomasy; do woreczków wkładamy np. 20g liści lipy, zostawiamy w lesie w różnych miejscach i sprawdzamy w jakim czasie się rozkładają, zaznaczamy na wykresie.
Dekompozycja biomasy - rozkład biomasy; Dekompozycja dokonywana przez rośliny - produktami przemiany są: CO2 i woda. Rośliny rozkładają połowę materii organicznej, powstałej w procesie fotosyntezy. To największa w biosferze grupa destruentów. Dekompozycja dokonywana przez konsumenta - znaczna część skonsumowanej materii opuszcza ciało rośliny lub mięsożercy w postaci CO2, wody i jednego z produktów przemian białkowych: amoniaku, kwasu moczowego lub mocznika. Kał jest rozdrobniony, co ułatwia dostęp mikroorganizmów do substratu.
Materia allochtoniczna – materia nie produkowana w danym ekosystemie, pochodząca z zewnątrz (innego ekosystemu).
Materia autochtoniczna - substancje nieorganiczne i organiczne produkowane wewnątrz określonego ekosystemu.
Fitocenoza – zbiorowisko roślinne
Zespół roślinny – asocjacja roślinna, fitoasocjacja; Jest to naturalne zbiorowisko roślinne o charakterystycznym, określonym składzie gatunkowym i charakterystycznej kombinacji gatunków.
Nekromasa – martwy materiał organiczny.
Sapropel – martwe szczątki na dnie zbiorników wodnych.
Saprofity - inaczej roztocza, które zaliczamy do bakterii grzybów, które żyją w przewodzie pokarmowym zwierząt. Także sarpotrofy i mikrokonsumenci.
Saprobionty - organizmy żyjące wśród rozkładającej się materii organicznej (polisaprobionty, mezosaprobionty, oligosaprobion-ty)
Monofagi – zwierzęta wyspecjalizowane w odżywianiem się jednym rodzajem pokarmu.
Nekrofagi – zwierzęta odżywiające się padliną;
Sukcesja pierwotna - rozwój ekosystemu od zera: nagromadzenie i segregacja puli pierwiastków, powstawanie gleby, następstwa gatunków.
Klimaks - ostatnie, stabilne stadium rozwoju sukcesji.
Sukcesja wtórna - odtwarzanie ekosystemu po jego wcześniejszym zaburzeniu. Rodzaje ekosystemów: jezioro, las, step, ocean.
Pierśnica – średnica drzewa na wysokości 1,30m. Klupa=pierśnicomierz.
Siedlisko – ogół warunków klimatycznych i glebowych w konkretnych warunkach położenia geograficznego i topograficznego.
Zwarcie – stopień wykorzystania przestrzeni przez korony drzew.
Podrost – młode drzewka od 0,5 metra do 1/3 wysokości drzewostanu, powstałe w sposób naturalny z siewek.
Akumulacja biomasy – siewki+ korzenie+części podziemne+runo+ścisła etc.
Trzebież – zabieg pielęgnacyjny w ramach hodowli lasu; wywożenie biomasy.
Korzenie drobne <2mm średnicy, pobierają z gleby wodę i makro- i mikroelementy.
Litter traps – „pułapki na ściołę”; mają określoną powierzchnię, umieszczamy je w lesie 1stycznia, pod koniec stycznia kontrolujemy. Masa opadających igieł, wzrost.
rzabqa