Rekordowa czarna dziura.rtf

(1 KB) Pobierz

 

 

Rekordowa czarna dziura, która zjadła aż 17 miliardów słońc

 

To największa ze znalezionych dotąd czarnych dziur we Wszechświecie. Znajduje się w galaktyce NGC 1277 w odległości 220 mln lat świetlnych w konstelacji Perseusza. Ma średnicę aż 11 razy większą niż rozmiar orbity Neptuna.

Wykryto ją za pomocą teleskopu obserwatorium McDonalda w Teksasie (USA). Z szacunków astronomów wynika, że w tej czarnej dziurze mieści się aż 14 proc. masy całej macierzystej galaktyki, blisko 60 proc. centralnego galaktycznego zgrubienia. To nietypowo dużo. Niemal każda galaktyka ma w swoim centrum olbrzymią czarną dziurę, także nasza Droga Mleczna, ale zwykle stanowią one nikły ułamek - ledwie promil - masy gwiazd.

 

Co więcej, galaktyka NGC 1277 jest dość niewielka (należy do klasy galaktyk soczewkowatych o typie pośrednim między galaktykami eliptycznymi i spiralnymi, ma więc spłaszczone jądro, otoczone płaskim dyskiem, ale bez widocznej spiralnej struktury). Znajduje się w Gromadzie w Perseuszu, zbiorowisku ponad tysiąca galaktyk.

 

 

Z obserwacji wynika, że zamieszkują ją bardzo stare gwiazdy liczące ponad 8 mld lat, nie zachodzą już tam procesy gwiazdotwórcze. Rekordowa czarna dziura także zapewne pochodzi sprzed miliardów lat. Pod znakiem zapytania stawia ona dotychczasowe teorie tworzenia się galaktycznych czarnych dziur, które w zasadzie wykluczają narodziny takich kosmicznych behemotów.

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin