Lk_Plac budowy i praca na wysokości.doc

(271 KB) Pobierz
PRACA ZALICZENIOWA

 

PRACA ZALICZENIOWA

 

-  ZARZĄDZANIE KADRAMI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temat:   Wykorzystanie techniki list kontrolnych do analizy dwóch stanowisk pracy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                        Wykonali:

 

Anna Kędzierska           nr indeksu : 4205

                                                           Maciej Malec                 nr indeksu : 4227

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lista kontrolna to narzędzie wspomagające ocenę przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to instrument pracy zarówno inspektora Państwowej Inspekcji Pracy,        jak i pracodawcy oraz wspierających go profesjonalnych doradców.

 

Przestrzeganie przepisów prawa pracy, a w szczególności zapewnienie pracownikom bezpiecznych                           i higienicznych warunków pracy, jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy.

Problem ochrony pracownika w procesie pracy ma nie tylko aspekt humanitarny, ale również ekonomiczny. Każda złotówka wydana na poprawę warunków pracy przynosi w efekcie zysk pracodawcy i dlatego ważne jest, aby właściciele zakładów (pracodawcy) znali i stosowali przepisy oraz wiedzieli, gdzie występują rozbieżności między stanem prawnym, a faktycznym.

 

 

Czynniki zagrożeń  zawodowych przy wykonywaniu  robót budowlanych

 

 

„Człowiek w środowisku pracy może być narażony na oddziaływanie różnorodnych czynników zagrażających jego zdrowiu i życiu.
Z punktu widzenia ich oddziaływania na organizm człowieka czynniki te dzieli się na: niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe.
Zależnie od stężenia lub natężenia, czynniki uciążliwe mogą stać się szkodliwymi (zagrażającymi zdrowiu) lub niebezpiecznymi (zagrażającymi życiu).
W aspekcie ich natury, czynniki środowiska pracy dzieli się, zgodnie z obowiązującą w normach klasyfikacją, na czynniki fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne.
Praca w warunkach ekspozycji na oddziaływanie wymienionych czynników stwarza możliwość wystąpienia niekorzystnych skutków dla zdrowia i życia człowieka, a prawdopodobieństwo i zakres wystąpienia tych następstw określa się jako ryzyko zawodowe…” [„Ocena ryzyka zawodowego” – podstawy metodyczne, pod red. W. M. Zawieski]

             Ryzyko zawodowe, związane z wykonywaną pracą wynika więc z narażenia pracownika na działanie czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych występujących na stanowisku pracy.

Czynnik niebezpieczny to czynnik, którego oddziaływanie może prowadzić do urazu lub innego istotnego natychmiastowego pogorszenia stanu zdrowia człowieka bądź do zejścia śmiertelnego.

Czynnik szkodliwy oznacza czynnik, którego oddziaływanie może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia człowieka.

Czynnik uciążliwy nie stanowi wprawdzie zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka, lecz utrudnia pracę lub przyczynia się w inny istotny sposób do obniżenia jego zdolności do wykonywania pracy lub innej działalności bądź wpływa na zmniejszenie wydajności.

W zależności od poziomu oddziaływania lub innych warunków czynnik uciążliwy może stać się szkodliwym, a szkodliwy - niebezpiecznym.

           Wykonywanie robót budowlanych wiąże się z narażeniem pracowników na oddziaływanie większości powyższych czynników, stwarza wiele potencjalnych możliwości występowania groźnych wypadków przy pracy i wymaga zachowywania na co dzień szczególnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, regulowanych na ogół  stosownymi aktami prawnymi.

Do czynników niebezpiecznych powodujących najczęściej urazy, należą przede wszystkim                        czynniki mechaniczne, takie jak:

  ruchome, a głównie wirujące, części maszyn i innych urządzeń oraz narzędzia
  poruszające się środki transportu
  ostre wystające elementy
  spadające elementy
  śliskie, nierówne powierzchnie
  ograniczone przestrzenie (dojścia, przejścia, dostępy).

    Do czynników niebezpiecznych należy również zaliczyć prąd elektryczny oraz wybuch urządzeń ciśnieniowych (butli, kotłów, zbiorników), przewodów i instalacji gazowej, mieszanin gazu z powietrzem. Zagrożenie wybuchem może być związane z nieprawidłową obsługą urządzeń i nieszczelnością przewodów i połączeń, a także niesprawnością aparatury kontrolno-pomiarowej i urządzeń zabezpieczających.

  Podstawowe wymagania i środki ochrony zbiorowej przed potencjalnymi zagrożeniami, które mogą powodować czynniki mechaniczne oraz prąd elektryczny, omówiono w działach dotyczących maszyn              i urządzeń oraz poszczególnych robót budowlanych.

   Do szkodliwych czynników, które mogą występować na budowie należą czynniki fizyczne - hałas, drgania mechaniczne, niska temperatura, wysoka wilgotność powietrza oraz nieprawidłowe oświetlenie, a także czynniki chemiczne - środki do impregnacji drewna, rozpuszczalniki, dymy asfaltów oraz pyły, w tym rakotwórczy dla człowieka azbest.

Pomiary czynników chemicznych i fizycznych wykonują laboratoria:

  Inspekcji Sanitarnej
  jednostek badawczo-rozwojowych w dziedzinie medycyny pracy
  Centralnego Instytutu Ochrony Pracy
 laboratoria akredytowane zgodnie z przepisami o badaniach i certyfikacji lub upoważnione przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego

           Do czynników uciążliwych, występujących przy robotach budowlanych można zaliczyć: podnoszenie i przenoszenie ciężarów, wymuszoną pozycję ciała oraz stres.
Praca, w której podnoszenie i przenoszenie ciężarów jest stałą czynnością, może być przyczyną nadmiernego zmęczenia fizycznego, przeciążenia mięśni, stawów, a przede wszystkim kręgosłupa. Skutkami mogą być: wycieńczenie organizmu, zmniejszenie wydolności fizycznej, zwiększenie podatności na wypadki, powstawanie urazów ścięgien i kręgosłupa.
Środkiem prowadzącym do zapobiegania niekorzystnym skutkom dźwigania jest przestrzeganie norm dźwigania ciężarów z uwzględnieniem różnic w wydolności indywidualnej lub poszczególnych grup pracowników (młodociani, kobiety). W zapobieganiu skutkom nadmiernego wysiłku ważne jest określenie prawidłowych sposobów podnoszenia i przenoszenia ciężarów na poszczególnych stanowiskach pracy oraz szkolenie pracowników w zakresie bezpiecznej techniki dźwigania. Należy dążyć do ograniczenia               i wyeliminowania ręcznego przenoszenia ciężarów, np. przez stosowanie urządzeń transportowych (wózków, podnośników).
Wymuszona pozycja ciała podczas wykonywania pracy powoduje szybkie zmęczenie fizyczne, zmniejszenie wydajności pracy, obniżenie tempa i jakości pracy. Niekorzystnym elementem tej uciążliwości jest możliwość przyzwyczajenia się do złej pozycji przy pracy, co po latach może doprowadzić do utrwalonych zmian organicznych, np. trwałego garbienia się, nierównomiernego rozrostu pewnych grup mięśniowych, skrzywienia kręgosłupa. W skrajnych przypadkach wymuszona pozycja przy pracy uniemożliwia wykonywanie tej pracy przez dłuższy czas (np. praca z podniesionymi rękami).
Zapobieganie skutkom wymuszonej pozycji ciała to przede wszystkim kontrola stanowisk pracy i ich optymalizacja za pomocą środków technicznych i organizacyjnych, prowadzona z aktywnym uczestnictwem samych pracowników.

        Stres może powodować zmęczenie i zmniejszenie wydolności umysłowej i psychicznej, zmniejszenie odporności na choroby, zmniejszenie sprawności wzroku, słuchu oraz precyzji czynności manualnych.             W konsekwencji prowadzi do zwiększenia ilości błędów popełnianych w pracy, mylnych decyzji, złej oceny stanu bezpieczeństwa oraz braku motywacji do pracy. Przyczyny powstawania stresu to: zła organizacja pracy, zbyt szybkie i wymuszone tempo pracy, zwłaszcza monotonnej, zbyt duża ilość pracy oraz złe stosunki międzyludzkie.
Środki prowadzące do zmniejszenia stresu w pracy to: stałe doskonalenie organizacji pracy, włączanie pracowników do optymalizacji własnych stanowisk pracy, wyrabianie postawy zaangażowania                           i pozytywnych motywacji do pracy, umiejętności pracy zespołowej oraz podnoszenie kwalifikacji kierowników w zakresie metod kształtowania stosunków międzyludzkich.

 

 

 

Lista kontrolna

Bhp na placu budowy

Nr rej: _ 7563_  / K _ 45 _ / LK 64 / 2002

Nazwa i adres zakładu pracy (wykonawcy) : PROFILBUD , CHRZANOW UL. WODNA 15

Adres budowy: UL. PARKOWA 17

Rodzaj budowy:

Dane dotyczące zatrudnienia (na budowie)

Pracujących 128

Zatrudnionych 128

Kobiet 32

Młodocianych 5

 

REGON: |5|5|5|5|5|5|5|5|5| / |3|3|3|3|3|

 

 

lp.

Pytanie dotyczące badanego zagadnienia

Odpowiedź

Liczba

Ilość

TAK

NIE

NIE DOTYCZY

pracowników P

stanow. pracy S

urządzeń U

Godzin G

Dni D

Kwota K

1

2

3

4

5

6

7

D1

Przygotowanie i organizacja budowy:

 

 

 

 

 

1

Czy jest opracowany projekt organizacji robót?

  X

 

 

 

 

2

Czy projekt organizacji robót jest dostosowany do rodzaju, wielkości, złożoności inwestycji/ budowy oraz zawiera projekt zagospodarowania placu budowy?

  X

 

 

 

 

3

Czy w projekcie organizacji robót określono bezpieczny sposób prowadzenia robót budowlano-montażowych (m.in. poprzez zastosowanie środków ochronnych)?

  

  X

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin