Co wyleczy korzeń kuzu cz.2.docx

(6 KB) Pobierz
Co wyleczy korzeń kuzu? - strona 2 - Zdrowie & Fitness - WP.PL.docx

Co wyleczy korzeń kuzu?

 

 

Cenne związki

W kuzu, jeśli chodzi o flawonoidy, znajduje się nie tylko daidzeina, ale również m.in. pueraryna i genisteina. Flawonoidom przypisuje się szereg właściwości prozdrowotnych. Wspomniana pueraryna to bardzo cenny izoflawonoid (jest go aż 80 proc. w całej puli tych związków). Ze względu na ich obecność korzeń kuzu wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Znane jest także działania antybakteryjne i przeciwgrzybicze tych izoflawonoidów.

Z kolei genisteina nazywana jest fitohormonem młodości. Działa przeciwnowotworowo, niszczy pasożyty, a w organizmie zachowuje się podobnie do estrogenu, dlatego niektóre kobiety stosują ją zamiast hormonalnej terapii zastępczej, co może m.in. złagodzić przykre objawy menopauzy. Wszystkie flawonoidy obecne w korzeniu kuzu spowalniają procesy starzenia i chronią przed ciężkimi chorobami (w tym nowotworami), a także regulują krążenie krwi i korzystnie wpływają na układ trawienny.Dr Jadwiga Pietkiewicz w pracy poświęconej kuzu pisze: „Roślina ta może służyć jako źródło naturalnych czynników o własnościach antykarcinogennych, antybakteryjnych,

przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych. Może być wykorzystywana w leczeniu choroby alkoholowej ze względu na hamowanie różnych skutków działania etanolu, zwłaszcza w mózgu. Poznanie pewnych mechanizmów regulacji układu nagrody w centralnym systemie nerwowym przez izoflawonoidy obecne w kudzu wskazuje na możliwość szerszej walki z uzależnieniami, co ma niebagatelne znaczenie społeczne”.

Nie dla wszystkich

 

Spożywanie sproszkowanego korzenia kuzu poprawia nastrój i pomaga zwalczyć stres, zmęczenie oraz się wyciszyć. Reguluje apetyt, oczyszcza organizm. Nie zawiera laktozy ani glutenu. Ma odczyn zasadowy, dlatego jest silnym preparatem odkwaszającym. Korzeń kuzu nie jest jednak wskazany w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących (brak danych dotyczących bezpieczeństwa). Spożywanie kuzu nasila działanie leków przeciwzakrzepowych. Ze względu na działanie estrogenopodobne korzenia kuzu nie należy stosować w chorobach hormonozależnych (takich jak np. nowotwór jajników, piersi czy endometrioza).

W sklepach ze zdrową żywnością, zielarskich oraz aptekach korzeń kuzu dostaniemy pod trzema postaciami: jako ekstrakt z korzenia kuzu, sproszkowany korzeń oraz skrobię z korzenia kuzu. Tę ostatnią można stosować zamiast skrobi kukurydzianej czy żelatyny jako substancję wiążącą oraz zagęszczającą – w takiej formie jest bezpieczna dla dzieci. Sproszkowany korzeń oraz ekstrakt zwykle dostępne są w formie kapsułek (można je otworzyć i np. dodać do dania)

Korzystałam z: „Bioaktywne izoflawonoidy: genisteina, daidzeina, daidzyna i pueraryna z ołownika łatkowatego (Pueraria lobata, kudzu)”, dr Jadwiga Pietkiewicz, Katedra i Zakład Biochemii Lekarskiej Akademia Medyczna we Wrocławiu

Ewa Podsiadły-Natorska

 

 


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin