Niemożliwe! Odkryto dwie nowe cząstki.docx

(6 KB) Pobierz
Niemożliwe! Odkryto dwie nowe cząstki - Nauka - polskieradio.pl.docx

Niemożliwe! Odkryto dwie nowe cząstki

 

 

Wydawało się, że fizyka cząstek nie może nas już specjalnie zaskoczyć. Bozon Higgsa był jak zwieńczenie wielu lat prac, świat cząstek miał być przewidywalny. Otóż: nie jest.

Chromodynamika kwantowa (QCD) to model silnych wiązań jądrowych. Głosi, że kwarki i gluony wiążą się ze sobą, tworząc mezony i bariony. Sądziliśmy, że znamy niemal wszystkie możliwe kombinacje.

W 2003 roku w japońskim laboratorium KEK odkryto nową cząstkę, która nie mieściła się w modelu QCD. Od dziesięciu lat trwały próby wyjaśnienia, czym jest. Nie oznaczało to, że QCD jest błędy jako taki, a jedynie, że potrzebna jest jego korekta.

W 2009 roku pojawiły się kolejne komplikacje. Naukowcy z Fermilab z eksperymentu CDF ogłosili odkrycie kolejnej nieznanej cząstki Y(4140).

W końcu do akcji wkroczył LHC i eksperymenty “Beauty” (LHCb) oraz CMS. Potwierdziły one znalezisko Fermilab, a CMS dodatkowo wykrył w Y(4140) kolejną nową strukturę, która świadczyła, że Y może składać się z dwóch cząstek.

Zespół pracujący w ramach eksperymentu CMS kontynuował analizy i właśnie zgłosił do publikacji w prasie naukowej artykuł o tym, że nieznana wcześniej cząstka Y(4140) dostrzeżona w Fermilab rzeczywiście istnieje.

Badacze z CERN prezentują też dowody na istnienie kolejnej nieznanej cząstki. Potrzeba dalszych badań, aby ustalić jej tożsamość.

Okazuje się jednak, że Model Standardowy ciągle ma asy w rękawie. I nie zawaha się ich użyć.

 

(ew/fromquarkstoquasars.com)

 

 


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin