1.rtf

(3086 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

Prowadząca: Anna Dziuła

Data: 11.12.2014r.

Blok tematyczny: Moje zimowe święta.

Temat dnia: Świąteczne tradycje.

 

Cele ogólne:
- podtrzymywanie tradycji i zwyczajów dotyczących Świąt Bożego Narodzenia
- wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

Cele operacyjne:
dziecko:
reaguje na sygnały wzrokowe i słuchowe
- słucha uważnie czytanego tekstu oraz poleceń nauczyciela
- wciela się w rolę
- potrafi wykonać pracę plastyczną
- uczestniczy w zabawach ruchowych
- znają zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia

Metody pracy:
słowna, czynna, oglądowa

Formy pracy:
grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
płyta CD z nagraniem, odtwarzacz CD, zagadki związane z tematyką, treść opowieści o Świętym Mikołaju, szablon choinki i bombek, pudełko, pluszowy Mikołaj, gwiazda, bombki, opłatek, cukierki, choinka, aniołek, prezenty, płyta z kolędami, ciastka, pierniki, kolorowe kartki papieru, klej, nożyczki, kolorowe kredki, mazaki, wata.

 

Przebieg:

1. Powitanie przy muzyce.
Każde dziecko otrzymuje sylwetę choinkowej bombki w danym kolorze i przygląda  się jej z obu stron.
Gdy gra muzyka dzieci swobodnie pląsają po dywanie. Kiedy muzyka ucichnie, każdy musi odnaleźć osoby posiadające bombkę w takim samym kolorze i stanąć z nimi w małym kole.

2. Rozwiązywanie zagadek łączących się tematycznie ze świętami (załącznik 1).

3. Rozmowa na temat Świąt Bożego Narodzenia – tradycji świątecznych na podstawie własnych przeżyć dzieci:
- W jaki sposób dzieci przygotowujecie się do świąt?
- Co robią Wasi rodzice?
- Jakie znacie zwyczaje związane z Wigilią?
- Jak pomagacie Waszym rodzicom?
- Kiedy ubieracie choinkę w Waszych domach?
- Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?
- Kiedy zasiadamy do stołu wigilijnego?
- Kiedy otwieramy prezenty? itp.

4. Wprowadzenie do opowieści (załącznik 2):
Dzieciom Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim ze Świętym Mikołajem. Tuż przed świętami Mikołaj i jego pomocnicy mają najwięcej pracy. Spróbujmy na chwilę przenieść się do Laponii i podpatrzeć co teraz dzieje się u Świętego Mikołaja.  Słuchanie opowieści ruchowej „Bajka o Świętym Mikołaju” z aktywnym udziałem dzieci (dzieci są podzielone na cztery grupy: aniołki, renifery, krasnoludki, Mikołaje). Przy słowach: aniołki – machają skrzydełkami, renifery – stawiają rogi z palców dłoni nad głową, krasnoludki – składają z dłoni „czapeczki” nad głową, Mikołaj – wyciągają przed siebie ręce i splatając palce formują brzuch.

5. Rozmowa kierowana na temat opowieści:
Kto pomaga Świętemu Mikołajowi?
Co robią krasnoludki?
Co robi aniołek?
Co robią renifery?

6. Zabawa integracyjna "Przygotowania do świąt"
Nauczyciel włącza muzykę, podaje polecenia. Dzieci wcielają się w role. Zanim wyjdziemy na śnieg ubieramy buty, kurtkę, czapkę. (Dzieci naśladują te czynności). Wychodzimy na dwór i lepimy kule ze śniegu. Najpierw dużą, potem średnią i małą. Kule trzeba na siebie nałożyć i powstaje bałwan. Na śniegu robimy orła. Otrzepujemy ubranie i wracamy do przedszkola (nauczyciel demonstruje, wszystkie czynności). Po powrocie do domu robimy świąteczne ciasteczka. Na stolnicę sypiemy mąkę, wbijamy jajka, sypiemy cukier i proszek do pieczenia. Ugniatamy ciasto, wałkujemy, wykrawamy ciasteczka, dekorujemy i wkładamy do piekarnika, odczekujemy chwilę, wyjmujemy i częstujemy innych.

7. Zadanie dydaktyczne „Ubieramy choinkę” ( załącznik 3)
Dzieci otrzymują w kopertach  szablon choinki i bombek o różnej wielkości ( 4 małe, 3 średnie i 2 duże) układają bombki na szablonach według zasady: największe na dole, najmniejsze na górze, średnie po środku. Przeliczanie bombek, udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania:
- Czym różnią się bombki?
- Ile jest wszystkich bombek?
- Ile jest najmniejszych bombek?
- Ile jest średnich bombek?
- Ile jest najmniejszych bombek?

8. Zimowy masaż – zabawa relaksacyjna

Przyszła zima, mróz mocno szczypie

I maluje piękne wzory na szybie.

Za oknem z nieba śnieżek leci,

Na który bardzo czekają dzieci.

Będą wesoło rzucać ścieżkami

I zjeżdżać z wysokiej górki na pazurki.

9. „Zaczarowane pudełko”
Dzieci siedzą w kole. Prowadząca pokazuje „zaczarowane pudełko”, w którym ukryte są świąteczne skarby. Mówi, że lubi zaglądać do tego pudełka, bo skarby w nim ukryte przypominają jej o najpiękniejszych w roku świętach – Świętach Bożego Narodzenia. Pyta dzieci, czy chcą zobaczyć co w nim jest? Dzieci wyjmują po kolei „skarby”, nazywają je i określają, z którym momentem świąt są związane (Mikołaj, gwiazda, bombki, żłóbek, opłatek, cukierki, choinka, aniołek, prezenty, płyta z kolędami, ciastka, pierniki...).

10. Zabawa w słowa kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia
Nauczycielka rzuca piłkę do  dziecka, a ono podaje słowo, które wiąże się ze świętami, np. Mikołaj, prezenty, choinka, gwiazdka, śnieg, kolędy, aniołki, ciasto, kartki świąteczne itd.Jeżeli dzieci mają problemy z podawaniem słów, nauczyciel stosuje podpowiedzi, na przykład: ubieramy ją w kolorowe ozdoby, znajdujemy je pod choinką, wieszamy ją na czubku choinki, ozdabiamy nimi choinkę, przynosi prezenty itp.

11. „Świąteczne pocztówki” – praca plastyczna – wykonanie własnych kartek świątecznych, wklejanie życzeń w środku kart.

Załącznik 1
Przyniesioną z lasu
pięknie wystroimy
na niej najpiękniejsze
bombki powiesimy. / choinka/

Te złote – lubią nosić panie
te papierowe choinka dostanie./ łańcuchy /

Pudełeczka i paczuszki,
torebki i paczki
w groszki, gwiazdki
oraz w małe szlaczki.
W środku pewnie coś miłego
od Świętego dla każdego./ prezenty /

W paseczki, gwiazdeczki,
błyszczące, matowe.
Podłużne, okrągłe,
stare i nowe.
Dzisiaj ozdobią
gałązki świerkowe./ bombki /

Jakie to święta
gwiazdka zaczyna
a w żłobie leży
mała Dziecina?/ Boże Narodzenie /

Załącznik 2
Tam gdzie polarna świeci zorza, na końcu świata za morzami, gdzie śnieg zasypał wszystkie drogi, mieszka Mikołaj z aniołkami. Tam na choinkach migocą gwiazdy, Mikołaj mieszka w chatce małej. Krasnale pasą renifery na śnieżnych łąkach, na polach białych. Tak jak rodzynki w świątecznym cieście, gwiazdy migocą między chmurami. Dzieją się cuda, plotą się baśnie, kolęda pachnie migdałami. Przywieź dobry Mikołaju pod naszą choinkę, dla mnie pieska, rower, piłkę a dla mamy szminkę. Jeszcze konia na biegunach dla mojego brata i samochód, który bardzo chciałby mieć mój tata. A dla dziadka przywieź proszę książkę z obrazkami, dziadek będzie mi z niej czytał bajki wieczorami. Daleka droga w zimowym lesie, a sanie takie wielkie. Przed reniferem aniołek niesie maleńką latarenkę. Sypią się piórka z anielskich skrzydeł i słodko pachnie kolędą. Razem z aniołkiem święty Mikołaj w noc wigilijną przybędą.
 

Załącznik 3
 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin