Katecheza 22 - Boże Narodzenie w DOMU.odt

(29 KB) Pobierz

Katecheza 22

 

Boże Narodzenie w domu

 

Cel:

Przygotowujemy dzieci do przeżywania świąt Bożego Narodzenia w domu – wigilia, opłatek, choinka, kolędy.

 

Pomoce:

Obrazek - stół wigilijny, opłatek, choinka; książeczka z kolędami dla dzieci.

 

Wprowadzenie:

- Które dziecko pamięta, jakie zbliżają się święta?

           Czekamy na największego gościa – na kogo czekamy? Tak, na Pana Jezusa, który w święta Bożego Narodzenia chce na nowo narodzić się w moim i twoim sercu.

- A jakie to serce musi być? Co trzeba zrobić, żeby przygotować serce dla Jezusa?

Wstańmy, połóżmy rękę na sercu – Jezu, jak ono bije, jak ono czeka na Ciebie – Przyjdź Panie Jezu do mojego serca, a ja to serce przygotuję – dobrocią, modlitwą.

NIE W ŻŁÓBECZKU – NIE NA SIANIE

W SERCU MYM ZAMIESZKAJ PANIE.

 

Rozwinięcie:

Już za kilka dni będzie taki wieczór, święty wieczór wigilijny – tak się będzie nazywać. W domu będzie wszystko przygotowane, posprzątane, choinka ubrana, ozdobiona, rozświetlona. Katecheta pokazuje ilustracje z choinką.

Wy też – wszyscy już świątecznie ubrani,będziemy w ten wieczór wigilijny podchodzić do okna – patrzyć na niebo i szukać gwiazdki – pierwszej gwiazdki – pokazać rysunek.

Tak! Bo kiedy w ten święty wieczór wigilijny zobaczymy na niebie pierwszą gwiazdkę, to będzie znak, że można – trzeba gdzieś pójść, zasiąść. Gdzie? Tak – do stołu wigilijnego. Prezentacja obrazka.

Stół nakryty białym obrusem, świąteczna gałązka... biały opłatek

Opłatek – to jest chleb, tylko inaczej pieczony – święty chleb. Będziemy się nim dzielić i składać życzenia. Na znak, że, kochamy rodziców, rodzeństwo, wszystkich ludzi, weźmiemy do ręki opłatek i podzielimy się i podzielimy się nim ze wszystkimi domownikami. Dzielić się opłatkiem to tak jakby powiedzieć drugiej osobie: „Ja ciebie kocham, jesteś mi drogi”. Ja też was kocham – jesteście mi drodzy, dlatego teraz tu na sali podzielimy się opłatkiem. Katecheta dzieli się z każdym dzieckiem opłatkiem.

A w święty wieczór wigilijny będziecie się dzielić opłatkiem i składać życzenia w domu z całą rodziną. Bo w ten wieczór wigilijny musimy pokazać że się kochamybo to jest ostatnie czekanie na Jezusa – małe Dzieciątko. W tę noc przyjdzie Jezus, narodzi się. Przyjdzie do naszego serca. Tylko jakie to musi być serce? Zaśpiewajmy wspólnie piosenkę Józefie stajenki nie szukaj.

 

Zastosowanie:

Patrzę na was, chłopcy i dziewczynki i myślę sobie – jacy wy jesteście mądrzy, tyle rzeczy potraficie zapamiętać:

           że będą święta ..... Bożego Narodzenia

           w domu będzie ubrana.........   choinka

           będziemy dzielić się..........  opłatkiem. I będziemy jeszcze śpiewać bardzo piękne kolędy. Można pokazać śpiewnik z kolędami w wersji dla dzieci

Są tutaj takie wierszyki, które się śpiewa – nazywają się kolędy.

Kolędy – to wesołe i skoczne, jak do tańca, inne są trochę smutne, o kłopotach Maryi i Józefa szukających miejsca w Betlejem, jeszcze inne są kołysanką do snu Dziecinie. Ale wszystkie są bardzo piękne. Od dobrego śpiewania rozgrzewa się serce i kocha mocniej Pana Jezusa.

Kiedy cała rodzina: tatuś, mamusia, siostrzyczka, braciszek, babcia, dziadzio, może ciocia, wujek – usiądą przy stole – zaśpiewajcie kolędę – koniecznie śpiewajcie! Będzie to wasz dar dla Jezusa,              a w domu zrobi się jeszcze piękniej i radośniej. Jeszcze raz was zapytam – to będzie trudne pytanie – zagadka:

           Dlaczego obchodzimy święta Bożego Narodzenia?

           Dlaczego wpatrujemy się w pierwszą gwiazdkę?

           Dlaczego jest choinka?

           Dlaczego śpiewamy kolędy? 

      BO JEZUS SIĘ NARODZIŁ!!!

            

 

            

Zgłoś jeśli naruszono regulamin