katecheza 16 - kto ty jesteś - Polak mały.odt

(29 KB) Pobierz

Katecheza 16

 

Kto ty jesteś – Polak mały

Cel:

Uczymy dzieci kochać Ojczyznę

 

Pomoce:

Ilustracje lub przeźrocza przedstawiające polskie krajobrazy; godło Polski; różnokolorowe i biało – czerwone chorągiewki.

 

Wprowadzenie:

W słoneczny, piękny dzień dzieci wyszły do parku na spacer. Między drzewami leżało dużo kolorowych liści. Można  zrobić z nich bukiet,, więc dzieci rozbiegły się, aby zebrać najpiękniejsze. Krzyś miał całą garść, ale jeszcze szukał dużych, pięknych liści. Zza wielkiego drzewa wyszedł inny chłopczyk, który też szukał kolorowych liści.

           Kto ty jesteś? -zapytał Krzyś

           Bo ja nazywam się Krzyś

           Jestem Arturo – odpowiedział chłopiec

           chyba Artur – poprawił odpowiedź Krzysio

           Nie, ja jestem Arturo. Mieszkam w Rzymie, jestem Włochem, a przyjechałem do babci, do Polski.

           Aja jestem Polakiem, tu jest moja Ojczyzna – pochwalił się Krzyś.

Och, ile tu niezrozumiałych słów: Włoch, Polak, Ojczyzna. Zaraz je wyjaśnimy.

 

Rozwinięcie:

Każdy mądry człowiek wie, jak się nazywa i gdzie mieszka. Myślę,ze każde obecne tu dziecko już wie: jakie nosi imię, jak się nazywa i zna swój adres, to znaczy wie, gdzie mieszka. Wszystkie nasze domy są w jednej ziemi, w jednym kraju, któremu na imię POLSKA. Mieszka też w niej tatuś i mama i dziadzio i caca rodzina, dlatego nazywamy go Ojczyzną. Ojczyzna – to taki wielki dom               i wielka rodzina. Dla Arturo są Włochy, bo on się urodził i mieszka z rodzina w ziemi włoskie.

A my cieszymy się, że naszą Ojczyzną jest Polska – jesteśmy Polakami. Polska i Polacy mają swój znak. Pewno już o nim wiecie. Jest to sztandar biało – czerwony i biały orzeł na czerwonym polu. To jest godło Polski – katecheta pokazuje godło i flagę Polski. Jest obok krzyża w naszej sali.                  I muszę wam jeszcze powiedzieć, jak piękna jest nasza ziemia Ojczysta. Bardzo wielu ludzi przyjeżdża z zagranicy, żeby ją zobaczyć. Są w niej śliczne góry ośnieżone zimą, ozdobione zielenią drzew w lecie. Katecheta razem z dziećmi ogląda slajdy lub zdjęcia w albumie. Są w niej szumiące rzeki z rybami i morze Bałtyckie z bursztynami i z muszlami, z ciepłym piaskiem na plaży. Są lasy pełne rozśpiewanych ptaków – słuchamy przez chwilę nagrań ptaków – i łąki pachnące kwiatami i ziołami. Są pola urodzajne, które nas karmią chlebem, rożnymi owocami – katecheta pokazuje owoce. Jest bardzo dużo pięknych kościołów i kapliczek przy drogach. Jak nie kochać tak pięknej ziemi, jak się nią nie cieszyć.

Więc nawet małe dziecko wie , gdy je zapytamy:

- Kto ty jesteś? - Polak mały.
- Jaki znak twój?- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz? - Między swymi.

- W jakim kraju?- W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?- Mą ojczyzną.
- Czym zdobyta?- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?- W Boga wierzę.
- Czym ty dla niej?- Wdzięczne dziecię
- Coś jej winien?- Oddać życie."
 


Zastosowanie:

Ale za Ojczyznę trzeba się także modlić, aby było w niej dobrze. Aby wszyscy Polacy byli dobrzy              i radośni, by nie było ludzi bez pracy i bezrobotnych. Dorośli proszą o to w kościele, śpiewając taką pieśń:

Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki
Otaczał blaskiem potęgi i chwały,
Coś ją osłaniał tarczą swej opieki
Od nieszczęść, które przygnębić ją miały!

Przed Twe ołtarze zanosim błaganie:
Ojczyznę wolną pobłogosław Panie! x2

 

Teraz popatrzcie na dziwny bukiet, który wam przygotowałam. Nie jest ani z kwiatów, ani z liści jesiennych. W dużym flakonie stoi dużo kolorowych chorągiewek. Które są polskie? - wybierzemy  je. Gdy zaśpiewamy jeszcze raz refren pieśni za Ojczyznę, podczas słów: Ojczyznę wolną pobłogosław Panie! - podniesiemy biało – czerwone chorągiewki do góry.

Każdy w domu niech zrobi biało – czerwoną chorągiewkę. Postawimy ją w oknie, gdy będzie święto naszej ukochanej Ojczyzny.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin