Katecheza 10 - Matka Boża uczy kochać Jezusa.odt

(28 KB) Pobierz

Katecheza 10

 

Matka Boża uczy kochać Jezusa

Cel:

Uświadomienie dzieciom to, że Maryja bardzo kocha Jezusa i tylko Ona nauczy nas najlepiej ukochać Jezusa.

 

Pomoce:

Obrazki Matki Bożej z Dzieciątkiem; Maryja pod krzyżem, Maryja spotyka Jezusa na drodze krzyżowej

 

Wprowadzenie:

Nauczymy się dzisiaj takiej piosenki:

Sercem kocham Jezusa (2x)

Zawsze będę Go kochać,

Bo On pierwszy ukochał mnie

 

Katecheta wraz z dziećmi śpiewa, dobierając odpowiednie gesty.

           O Kim śpiewamy w tej piosence? Tak, o Jezusie, o tym, że kochamy Jezusa, kochamy Go sercem.

           Które z was kocha Jezusa? Tak, wiemy, że dzieci kochają najmocniej i najlepiej. Oprócz dzieci, kto jeszcze kocha Jezusa? - wypowiedzi dzieci.

Na pewno mama kocha Jezusa, tata, babcia...Wszyscy ludzie powinni kochać Jezusa, bo Jezus kocha nas wszystkich, tak jak śpiewamy w piosence – zaśpiewajmy ją jeszcze raz. Śpiew piosenki.

 

Rozwinięcie:

Jezusa ciągle uczymy się kochać, coraz więcej, mocniej,lepiej. Dlatego będę dużo mówiła wam              o Jezusie na każdym spotkaniu. Teraz powiem wam coś ważnego,bardzo ważnego. Przygotujcie uszy do słuchania, bo musicie to koniecznie zapamiętać: NAJLEPIEJ KOCHAĆ JEZUSA NAUCZY NAS MARYJA MATKA BOŻA.

Przecież to Jego Matka – Jezus to Jej Syn. Katecheta pokazuje obrazek Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Maryja bardzo kochała Jezusa, gdy był malutki, tuliła Go do swego serca, przewijała pieluszki, uczyła Go chodzić, mówić, modlić się. Jezus wołał do Maryi - „Mamusiu”. Maryja bardzo kochała Jezusa. Gdy Jezus był już dorosły, Matka Boża jak najlepsza mama wciąż się o Niego troszczyła. Gdy Jezus uzdrawiał chorych. Ona cieszyła się i dziękowała Bogu za ten cud. Gdy Jezusa bito                i popychano na drodze krzyżowej, Ona nie bała się tych żołnierzy, ale szła blisko Pana Jezusa, bo Go bardzo kochała. Katecheta pokazuje obrazek przedstawiający spotkanie Maryi na drodze krzyżowej. A jak Jezus umierał na Krzyżu, Matka Boża też tam była, stała pod krzyżem, blisko Pana  Jezusa.

    

Zastosowanie:

Matka Boża uczy nas przez to, że, kto kocha Jezusa, ten się niczego nie boi. Jest dzięki Jezusowi bardziej odważnym. Dzieci chętnie chodzą do kościoła , są grzeczne w domu i przedszkolu, bo mają gorące serduszka, które mocno kochają Pana Jezusa. Popatrzmy jeszcze raz na ten obrazek – Maryja trzyma na rękach Pana Jezusa, pokazuje Go nam i mówi: „On jest najważniejszy, kochajcie  Go z całego serca”. Znam takie piękne powiedzenie: PRZEZ MARYJĘ – DO JEZUSA!.

To pozdrowienie przypomina nam, że jeśli chcemy o coś prosić Jezusa, to najlepiej przez Ręce Maryi, bo Ona najlepiej przekaże Panu Jezusowi. To pozdrowienie przypomina nam również, że jeżeli chcemy kochać Jezusa, to najlepiej prosić o to Maryję – Jego matkę PRZEZ MARYJĘ – DO JEZUSA!. Nauczmy się tego pozdrowienia i czasem tak będziemy mówić. Dzieci siadają, lub stoją w kole – katecheta bierze piłkę i rzuca do poszczególnego dziecka i mówi:Przez Maryję – dziecko odpowiada: Do Jezusa.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin