Katecheza 1 - Radość wspólnego przebywania.odt

(28 KB) Pobierz

Katecheza 1

 

Radość wspólnego przebywania

 

Cel: wzajemne poznanie się i zapamiętanie imion. Budzenie w dzieciach  poczucie radości płynącej z faktu wspólnego przebywania w przedszkolu i obecności wśród nich Jezusa. Rozwijanie poczucia przynależności do grupy.

 

Pomoce: Niezbyt duża , dobrze tocząca się piłka

 

Wprowadzenie: katecheta kieruje do dzieci ciepłe słowa powitania i wyraża swoją radość, że jest wśród nich.

Bardzo się cieszę, że jestem tu dziś z Wami. Może niektóre z was mnie znają, widziały mnie a może znają moje imię katecheta przedstawia się. Za chwilę każde z was wymieni swoje imię, żebyście mogli się poznać.

              Usiądźcie w kole i zacieśnijcie krąg – zabawa „tocząca się piłka” Będę powoli toczyć piłkę do każdego z was. Dziecko,które złapie piłkę swoimi rękami, wypowie swoje imię, a wtedy wspólnie powtórzymy je, dodając: „Zosiu, cieszymy się, że jesteś z nami”. Potem dziecko to potoczy piłkę w stronę kolegi i tak dalej. Powtarzamy tak długo,aż każde dziecko dostanie piłkę        i wypowie swoje imię. Można zaakceptować fakt, że niektóre dzieci dostały piłę kilkakrotnie. Ważne jest, by nikt nie został pominięty. Teraz stańcie w kole i chwyćcie się za ręce. Powtarzajcie za mną słowa:

           Stańmy ramię przy ramieniu,

           Możemy być wielcy w oka mgnieniu – podnosimy ręce trzymając się za nie

           Możemy też być mali – ręce w dół.

           Ale nigdy nie jesteśmy sami – zwracamy się  do sąsiada najpierw z prawej, potem z lewej, ściskamy jego dłoń i uśmiechamy się do niego. Powtarzamy kilka razy.

 

Rozwinięcie:

Cz to w domu, przedszkolu, czy na podwórku – nigdy nie jesteśmy sami; jest z nami mama, tata, brat, siostra, babcia, dziadziu, koleżanka, kolega, pani w przedszkolu, i wiele innych ludzi. Ale też jest z nami KTOŚ! Chociaż Go nie widzimy, to jest z nami.

           Czy wiecie,kto to taki? - wypowiedzi dzieci. Tak, to Pan Jezus. Choć Go nie widać, to jest tutaj  z nami. Mówi o tym piosenka, której się nauczymy (Jezus jest tu).

 

Jezus jest tu (2x) – dzieci tworzą koło i w nim idą.

O wznieśmy ręce, wielbiąc Jego imię – wznoszą ręce w górę.

Jezus jest tu – dzieci tworzą koło.

 

Zastosowanie

Pan Jezus jest z nami, dlatego każde nasze spotkanie będziemy rozpoczynać i kończyć słowami: „Panie Jezu, cieszymy się, że jesteś z nami!” - to będzie nasza modlitwa na zakończenie naszego spotkania. Dzieci powtarzają te słowa nawet 3 razy. Po modlitwie następuje praca dzieci w zeszycie ćwiczeń. Mają za zadanie dorysować siebie w kręgu dzieci, wśród których obecny jest także Pan Jezus. Po wykonaniu pracy katecheta kończy spotkanie pozdrowieniem chrześcijańskim. To zadanie dzieci mogą wykonać w domu. Pożegnajmy się słowami „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Na wieki wieków amen.

            

Zgłoś jeśli naruszono regulamin