komponety zanętowe.doc

(27 KB) Pobierz
Poprzednim razem pisałam o prawidłowym komponowaniu zanęt w zależności od rodzaju łowiska i spodziewanych w nim ryb

Poprzednim razem pisałam o prawidłowym komponowaniu zanęt w zależności od rodzaju łowiska i spodziewanych w nim ryb. Najprościej iść do sklepu i kupić gotową mieszankę. Jednak nie każdemu z nas to odpowiada. Z różnych zresztą względów. Jednym z nich to wysoka cena gotowych zanęt, innym – brak zaufania do świeżości zawartych w nich składników, co ma duży wpływ na rezultat połowów.

 

 

Przykładem mogą być mielone konopie, które nawet po wyprażeniu mają stosunkowo krótki okres gwarantujący ich przydatność. Kiedy zjełczeją będą odstraszać a nie zwabiać ryby. Prostym wyjściem jest komponowanie zanęt samemu. Nie jest to trudne, pod warunkiem, że zapoznamy się z właściwościami podstawowych składników. Jednym z najczęściej używanych jest tarta bułka, która po nawilżeniu bardzo zwiększa objętość. Przy komponowaniu zanęt leszczowych i karpiowych może być trochę grubsza, w pozostałych przypadkach powinna być drobno zmielona, granulacją przypominając mąkę. Nie posiada właściwości klejących.

·         Chlebem mielonym można czasem zastąpić bułkę. Należy jednak pamiętać, że ma tendencje do szybkiego kwaśnienia w wodzie.

·         Otręby pszenne - dodawane są najczęściej do zanęt dennych. Dzięki nim mieszanka nabiera „puszystości”. Nie kleją.

·         Kaszka kukurydziana – jeden z najczęściej dodawanych składników. Nie posiada tendencji klejących.

·         Płatki owsiane – składnik mocno klejący, głównie dodawany do zanęt dennych. W postaci zmielonej właściwości klejące zwiększają się jeszcze.

·         Mączka kukurydziana – lubią ją wszystkie ryby. Nie posiada właściwości klejących.

·         Mączka sojowa – słabo klejący przysmak uklejek.

·         Mąka pszenna – składnik bardzo silnie klejący.

·         Mielone biszkopty – mają tendencje klejące, po wyprażeniu tracą je. Przysmak wielu ryb.

·         Mielone herbatniki – są również przysmakiem wielu ryb. Bardzo silnie kleją pozostałe składniki zanęty.

·         Kasza manna – ma szczególne właściwości klejące.

·         Ziemniaki gotowane – popularny składnik zanęt dennych. Wabią duże ryby.

·         Pszenica – po ugotowaniu wabi liny, leszcze, płocie.

·         Siemię lniane (mielone) – przysmak wszystkich ryb karpiowatych. Uprażenie podnosi „atrakcyjność” tego dodatku i nadaje mu specyficzny zapach. Składnik klejący.

·         Siemię konopne – aromatyczny przysmak szczególnie płoci. Można dodawać w postaci mączki, po uprzednim uprażeniu lub gotowane w całości.

·         Kukurydza konserwowana – wabi ryby karpiowate.


Powyższe składniki to komponenty spożywcze. W skład zanęty powinny wejść jeszcze przynęty zanętowe np. białe robaczki (larwy muchy plujki), larwy ochotki, siekane dżdżownice oraz, o czym wspominałam poprzednio, składniki neutralne, dzięki którym możemy m.in. regulować „pracę” zanęty oraz nadać jej odpowiednią spoistość i ciężar.

·         Piasek – obciąża zanętę ale i rozprasza.

·         Glina – obciąża i skleja zanętę. Najlepiej używać w postaci suszonej i zmielonej mieszając z „suchą” zanętą i dopiero taką mieszankę nawilżać wodą.

·         Ziemia z kretowiska – obciąża i przyciemnia zanęty. Należy ja wcześniej przesiac.

Żwirek – obciąża zanętę. Dodany w większej ilości spowoduje szybkie wymywanie zanęty. _Poprzednim razem pisałam o prawidłowym komponowaniu zanęt w zależności od rodzaju łowiska i spodziewanych w nim ryb. Najprościej iść do sklepu i kupić gotową mieszankę. Jednak nie każdemu z nas to odpowiada. Z różnych zresztą względów. Jednym z nich to wysoka cena gotowych zanęt, innym – brak zaufania do świeżości zawartych w nich składników, co ma duży wpływ na rezultat połowów.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin