Katecheza 14 - Niech Ci Bóg błogosławi.odt

(28 KB) Pobierz

Katecheza 14

 

Niech Ci Bóg błogosławi

Cele:

1. Wyjaśniamy , że błogosławić to prosić dla kogoś o Bożą pomoc i życzyć mu dobrze.

2. Wychowujemy do świadomego uczestnictwa w błogosławieństwach udzielanych w rodzinach chrześcijańskich.

 

Po katechezie dziecko:

         wie, co to znaczy błogosławić

         potrafi powiedzieć, kto błogosławi.

 

Środki dydaktyczne:

Zdjęcie Ojca świętego lub kapłana udzielającego błogosławieństwa podczas Mszy świętej, nagranie piosenki: „szczęść Boże...”  ilustracje: rodzice błogosławiące dzieci, kreślący znak krzyża nad chlebem, modlący się przed posiłkiem.

 

Wprowadzenie:

Posłuchajcie uważnie piosenki – katecheta puszcza z magnetofonu piosenkę szczęść Boże...-                               a potem powiecie mi jakie słowa powtarzają się najczęściej w tej piosence – wszyscy słuchają                             w całości. Najczęściej powtarzały się słowa „Szczęść Boże'

- Kiedy mówimy do innych „szczęść Boże?” |(gdy spotykamy kogoś pracującego, gdy chcemy przywitać kogoś) – zależy od zwyczaju w danym regionie.

Gdy mówimy do kogoś szczęść Boże, to znaczy, że chcemy, aby dobry Bóg był z nim, aby mu pomagał i błogosławił we wszystkim.

 

Rozwinięcie:

Opowiadanie: Posłuchajcie, co pewnej niedzieli przydarzyło się małemu Marcinkowi. Tato zabrał Marcina do kościoła na Mszę świętą. Gdy tato podchodził blisko ołtarza, aby przyjąć Komunię święta, zabrał Marcina ze sobą. Marcin nie mógł jeszcze przyjąć komunii świętej, bo był za mały, ale ksiądz, gdy zobaczył takie małe dziecko uczynił znak krzyża na jego czole i powiedział, co to znaczy błogosławić?”

Błogosławić, to znaczy prosić kogoś o pomoc Bożą, znaczy życzyć Mu dobrze, chcieć aby on był radosny, szczęśliwy. Tym,który daje nam wszystko, co najlepsze jest Bóg. To On daje nam nowy dzień, gdy budzimy się ze snu, On daje nam piękny świat, kochanych rodziców i wszystko co mamy. W ten sposób dobry Bóg nam błogosławi.

 

2.Katecheta pokazuje ilustracje błogosławiącego Ojca świętego albo kapłana. W kościele na zakończenie Mszy świętej błogosławi nam mówiąc: Niech Was Bóg błogosławi: w Imię Ojca                     i Syna i Ducha Świętego. Amen. - to znaczy że życzy nam, aby dobry Bóg nas strzegł, chronił od zła i prowadził nas prostą drogą do nieba

 

Katecheta pokazuje błogosławiących rodziców. Oprócz rodziców błogosławią nam rodzice. Mama               i tata po raz pierwszy postawili znak krzyża na naszym czole po waszym narodzeniu i prosili dobrego Boga, aby zawsze miał nas w swojej opiece.

Z pewnością i teraz rodzice czynią wam znak krzyża na czole. W rodzinie Pawła jest taki zwyczaj, że każdego dnia, po dobranocce, zanim Paweł pójdzie spać, modli się razem z mamą i tatą. Na zakończenie modlitwy rodzice całują swego syna, błogosławią na dobranoc i czynią znak krzyża na czole – w ten sposób życzą mu dobrej spokojnej nocy. Paweł czuje się wtedy bezpiecznie, niczego się nie boi i śpi spokojnie.

           A kogo z was rodzice błogosławią na dobranoc? - wypowiedzi dzieci.

 

4. W moim domu rodzinnym babcia piekła chleb. Wyciągała duże, pachnące bochenki z pieca. Zanim jednak zaczęła kroić chleb, kreśliła na chlebie duży znak krzyża – w ten sposób dziękowała  dobremu Bogu za Jego dary i prosiła, aby na naszym stole nigdy nie zabrakło chleba. A kiedy siadaliśmy wspólnie do stołu, tato zaczął modlitwę przed jedzeniem. Błogosławił pokarm                       i dziękował dobremu Bogu za Jego dary

           U kogo z was w domu modlicie się wspólnie z rodzicami przed jedzeniem? - wypowiedzi dzieci.

           Kiedy rodzice błogosławią swoje dzieci? - wypowiedzi dzieci. Można omówić błogosławieństwo i pożegnanie przed podróżą – zwłaszcza daleką, błogosławieństwo syna idącego do wojska lub błogosławieństwo i poświęcenie mieszkania w czasie wizyty duszpasterskiej kapłana.

           Co to znaczy komuś błogosławić? (prosić o pomoc Bożą dla niego, życzyć mu dobrze)

           Kto może nam błogosławić? (każdy, kto dobrze nam życzy: kapłan, rodzice....)

 

Zakończenie:

Jak dobry jest Bóg, Który nam błogosławi poprzez kapłana, poprzez rodziców oraz innych ludzi. Dzisiaj, na zakończenie naszego spotkania, Bóg pobłogosławi wam przeze mnie. Dzieci podchodzą, katecheta czyni znak krzyża na czole każdego dziecka, wypowiadając słowa błogosławieństwa.

 

Dla rodziców:

Proszę pobłogosławić swoje dziecko przed snem.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin