przychody.doc

(43 KB) Pobierz
PRZYCHODY - otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość

 

PRZYCHODY - otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

 

Źródła przychodów

 

1.        stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta

2.        działalność wykonywana osobiście

3.        pozarolnicza działalność gospodarcza (w tym również wykonywanie wolnego zawodu z wyjątkiem działalności wykonywanej osobiście)

4.        działy specjalne produkcji rolnej

5.        nieruchomości lub ich części,

6.        najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej

7.        kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż w pkt 8 a) oraz c)

8.        sprzedaż lub zamiana:

a)       nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości

b)      spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

c)       prawa wieczystego użytkowania gruntów

d)      innych rzeczy

9.        inne źródła

 

********************************************************************************************

 

Koszty uzyskania przychodów

 

Kosztami będą najczęściej rozmaite wydatki, jakie ponosi osoba osiągająca przychody, w związku z funkcjonowaniem źródła przychodów. Mogą też mieć postać inną niż wydatek pieniężny.

Możliwość zaliczenia określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów wypływa bezpośrednio na wysokość dochodu, będącego podstawą opodatkowania a w konsekwencji – na wysokość obciążenia podatkowego.

Za koszty uzyskania przychodów uznaje się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkami, o których mowa w ustawie - a więc podstawowym kryterium uznania określonego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest jego cel.

 

Cztery systemy ustalania i uwzględniania kosztów uzyskania przychodów:

1.       system ustalania i uwzględniania kosztów rzeczywiście poniesionych i udokumentowanych (działalność gospodarcza)

2.       system uwzględniania kosztów w wysokości określonej kwotowo w ustawie (koszty ze stosunku pracy, st. służbowego)

3.       system ustalania kosztów w oparciu o ustawowy normatyw udziału kosztów w przychodzie - z możliwością uwzględnienia kosztów wyższych, rzeczywiście poniesionych (wskazanie jaki procent przychodów stanową koszty ich uzyskania)

4.       system pomijania kosztów uzyskania przychodów (ustawa w ogóle nie przewiduje możliwości uwzględniania poniesionych kosztów w celu uzyskania przychodów)

 

Dla uznania za koszt uzyskania przychodu potrzebne jest jednoczesne spełnienie trzech warunków:

1.       rzeczywiste poniesienie kosztu

2.       poniesienie kosztu w celu osiągnięcia przychodu

3.       nie umieszczenie danej kategorii kosztów w katalogu ustawy

 

Koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Wydatki na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Są nimi w tym przypadku odpisy z tytułu ich zużycia (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wysokość tych odpisów zależy od wartości początkowej środka trwałego oraz od stawki odpisów amortyzacyjnych. Stawki te (procentowe) ustala Minister Finansów.

Gdy wartość środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych nie przekracza 3.500zł podatnik może wydatek na nabycie lub ich wytworzenie zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów.

 

 

 

 

Zasady opodatkowania rodziny

 

Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Gdy małżonkowie:

1.       podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu

2.       między którymi istnieje wspólność majątkowa

3.       pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy

mogą być na swój wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, opodatkowani łącznie od sumy osiągniętych przez nich dochodów.

W tym przypadku podatek ustala się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

 

Od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

1.       dzieci małoletnie lub

2.       dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny lub

3.       dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów (z wyjątkiem dochodów zwolnionych od podatku dochodowego)

podatek może być ustalony na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów.

 

Złożenie łącznego zeznania podatkowego jest możliwe tylko do upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego tj. do 30 kwietnia.

 

Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców lub dochodów osób samotnie wychowujących dzieci, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierana pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków (chyba że są w separacji)

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin