ubezpieczenia spoleczne.doc

(162 KB) Pobierz
IV

IV. SYSTEM FINANSOWY UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

 

 

 

Formy realizacji zabezpieczenia społecznego.

 

¨      ubezpieczenia społeczne zabezpiecza obywateli przed niedostatkiem spowodowanym utratą zdolności do pracy na skutek wieku, choroby lub inwalidztwa. Dostępne dla ubezpieczonych warunek: opłacanie składek. Ubezpieczenie ma charakter powszechny, dotyczy pracowników i ich rodzin. Dotyczy także członków spółdzielni, rzemieślników, a także rolników. Przedmiotem zabezpieczenia jest zdolność do pracy i zarobkowania oraz zdrowie i życie ubezpieczonego. Wysokość ubezpieczenia i składek jest uzależniona od wynagrodzenia za pracę - nie dotyczy to rzemieślników i rolników indywidualnych.

¨      opieka społeczna pomoc speczna ma umożlić osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia. Celem pomocy społecznej jest zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienia im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka. Pomoc sp. powinna w miarę możliwości doprowadzić do życiowego usamodzielnienia osób oraz integracji ze środowiskiem. pomocy udziela się z powodu: ubóstwa, sieroctwa, bezdomności,potrzeby ochrony macierzyństwa, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, alkoholizmu i narkomanii, klęski żywiołowej lub ekologicznej.

 

Źródła finansowania działalności ubezpieczeniowej :

 

1.      Składki

2.      Uzupełniające budżet fundusze celowe ubezpieczeń społecznych, np: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Emerytalno Rentowy Rolników, Fundusz Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych, Fundusz Pracy

 

Systemy ubezpieczeń społecznych

 

1.      System repartycyjny osoby pracujące opłacają składki, które są przeznaczane na finansowanie bieżących emerytur.

Wady: Duża wrażliwość na proces starzenia się społeczeństwa i bezrobocie prowadzi to do większego obciążenia osób pracujących. Uzależnienie od nacisków politycznych.

Zalety: Mała wrażliwość na kryzysy rynków finansowych i zjawiska inflacji.

 

2.      System kapitałowy każdy pracownik wpłaca składki na własne konto w funduszu emerytalnym, który potem będzie wypłacał emeryturę.

Wady: Podatność na inflację i kryzysy obserwowane na rynkach finansowych

Zalety: Odporność na starzenie się społeczeństwa i bezrobocie.

 

3.      System mieszany

Zalety dywersyfikacja ryzyka

W Polsce został taki zbudowany. 62.5% obowiązkowego systemu emerytalnego jest finansowane przez system kapitałowy na początku. Potem będzie finansowany w równych częściach przez I filar czyli sys. repartycyjny i II filar kapitałowy.

Do reformy system działał jako repartycyjny, czyli oparty na umowie pokoleniowej. Pracujący wpłacali składki do wspólnej kasy, z której potem były wypłacane emerytury.. Podstawą finansowania była składka 45% płacy brutto. Stary system nie zachęcał do płacenia wysokich składek, gdyż wysokość emerytury miała raczej niewielki związek z wpłacanymi wcześniej pieniędzmi.

Stary system okazał się mało efektywny z kilku przyczyn:

-            zaległości z poprzednich lat

-            niski wiek emerytalny

-            mało ostre  kryteria rent inwalidzkich i szerokie uprawnienia dla różnych branż i grup zawodowych

Konsekwencje: trudności z wypłacalnością FUS

Dodatkowo przyczyniły się takie zjawiska: spadek liczby zatrudnionych, szybki przyrost liczby nowych emerytów oraz wzrost faktycznej  wartości emerytur w stosunku do płac realnych.

W Polsce szybko rosły wydatki z tytułu świadczeń emerytalno-rentowych w 1997r było to 15,4% PKB, wobec średniej dla Unii Europejskiej 11%. Gdyby utrzymać funkcjonujący system repartycyjny to wydatki na emerytów i rencistów wyniosłyby 22% PKB w 2006r 27% PKB 2050r. To by zmusiło do podwyższenia składek na ZUS, które i tak należą do najwyższych w Europie W 1981r. składka wynosiła 25%, w 1989 38% a potem 45%. Wysokie stawki powodowały szerzenie się szarej strefy. prasownicy nie dostrzegali związku między płaconą składką, a przyszła emeryturą., natomiast dla pracodawcy nie płacenie składek powodował zmniejszenie kosztów.

 

Podstawy prawne nowego systemu ubezpieczeń społecznych:

 

1.      Ustawa z 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza nowe rodzaje ubezpieczeń

2.      Ustawa z 1998 o emeryturach i rentach z Fuduszu Ubezpieczeń Społecznych

3.      Ustawa z 1997 o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych

4.      Ustawa z 1997 o pracowniczych programach emerytalnych (III filar)

5.      Ustawa z 1997 o wykorzystaniu wpływów z prywatyzacji części mienia Skarbu Państwa na cele związane z reformą ubezpieczeń społecznych. zabezpiecza interesy obecnych emerytów i osób powyżej 50 lat, których nowy system już nie obejmuje.

6.      Ustawa z 1997 o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym zmienia ona zasadniczo finansowanie i organizację opieki zdrowotnej. reguluje powstanie i funkcjonowanie  Kas Chorych.

 

 

Rodzaje ubezpieczeń społecznych.

 

1.      Ubezpieczenie emerytalne wypłacanie emerytur

¨      Ubezpieczenie rentowe finansowanie  rent z tytułu niezdolności do pracy, ale także renty rodzinne, szkoleniowe, dodatki pielęgnacyjne i zasiłki pogrzebowe

¨      Ubezpieczenie chorobowe finansowanie wypłaty zasiłków chorobowych 9 W przypadku pracowników począwszy od 36 dnia niezdolności do pracy) zasiłki opiekuńcze, zasiłki porodowe, świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki wyrównawcze

2.      Ubezpieczenie wypadkowe finansowanie wypłat rent z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, a także zasiłki chorobowe i renty rodzinne.

Według tego podziału utworzona jest struktura Funduszu Ubezpieczeń Społecznych , składa się on z:

Fundusz emerytalny (finansowanie  I filaru), rentowy, chorobowy i wypadkowy. Dodatkowo utworzony został fundusz rezerwowy dla ubezpieczeń rentowych, chorobowych i wypadkowych. Będzie on tworzony z nadwyżek tych funduszy  i inwestowany głównie w papiery dłużne Skarbu Państwa. Wykorzystywany jedynie na uzupełnianie niedoborów w wymienionych funduszach.

 

 

 

Cele przebudowy systemu ubezpieczeń społecznych

 

1.      Cele socjalne dążenie do utrzymania, a nawet wzrostu świadczeń ze względu na trudne warunki życia emerytów i rencistów. Realizacja reformy ma wpływ na dążenie do równowagi wydatków społecznych pozwoli to na zwiększenie wydatków na edukację i opiekę zdrowotną.żenie do równowagi nakładów na system emerytalno rento...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin