2009 KWP Kielce - Misja Świętokrzyskiej Policji 2010-2012.doc

(269 KB) Pobierz
Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach

 

MISJA ŚWIĘTOKRZYSKIEJ POLICJI:

„Systematycznie poprawiając skuteczność, służymy społeczeństwu zapewniając bezpieczeństwo i porządek publiczny, zgodnie z zasadami demokratycznego państwa prawa.
Jesteśmy Waszą Policją, razem tworzymy bezpieczne województwo świętokrzyskie.”

 

Strategia Wojewódzka Policji Świętokrzyskiej

na lata 2010-2012

 

„Strategia Wojewódzka Policji Świętokrzyskiej na lata 2010-2012” jest głównym dokumentem planistycznym, obowiązującym w jednostkach i komórkach organizacyjnych Policji na terenie województwa świętokrzyskiego przez najbliższe trzy lata. Strategia wskazuje najważniejsze zadania, sposób ich realizacji i oceny.
Jej realizacja służyć ma usprawnieniu pracy Policji świętokrzyskiej, profesjonalizacji, a w konsekwencji utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa jak i społecznej oceny pracy Policji.

Województwo Świętokrzyskie jest jednym z najbezpieczniejszych regionów
w kraju. Wskazują na to opinie mieszkańców wyrażone w prowadzonych na terenie województwa badaniach społecznych jak również policyjne dane statystyczne.
Wg ostatnich badań społecznych opublikowanych w 2009 roku, swoje miejsce zamieszkania uznało za bezpieczne ok. 82% ankietowanych. Odczucia mieszkańców potwierdzają dane statystyczne dot. zagrożenia przestępczością kryminalną
w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik ten wyniósł 1163,7 i był jednym
z najniższych w kraju. Podobnie analiza rozwoju przestępczości w ciągu ostatnich pięciu lat, pozwala zauważyć pozytywne trendy przejawiające się w postaci spadku przestępczości kryminalnej w 7 podstawowych kategoriach tj. kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, rozbój i wymuszenie rozbójnicze, uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, uszkodzenie mienia. W tym samym okresie liczba przestępstw kryminalnych spadła o ok. 30% tj. do poziomu 14 796 przestępstw w roku 2009. Systematycznie wzrasta również wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw kryminalnych i w 2009 roku był najwyższy od 5 lat -  62,4%.
W dalszym ciągu największy odsetek stanowią kradzieże i kradzieże z włamaniem, które stanowią ponad 40% ogólnej liczby przestępstw kryminalnych.

Szczególną grupą osób popełniających przestępstwa są nieletni. Są oni sprawcami 13% ogólnej liczby przestępstw. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat odnotowano niewielki spadek przestępczości popełnianej przez nieletnich. W 2009 roku dokonali oni 1240 czynów karalnych. Są to w większości kradzieże, czyny chuligańskie i przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W celu ograniczenia przestępczości nieletnich, niezmiernie istotna jest współpraca Policji
innymi instytucjami zarówno w zakresie ujawniania sprawców i osób zagrożonych demoralizacją jak i szeroko rozumianej profilaktyki.

Z roku na rok zwiększa się liczba ujawnionych przestępstw narkotykowych.
W roku 2009 odnotowano ich 4638, co stanowi wzrost o 2700 w porównaniu do roku 2005. Na wysokim poziomie utrzymuje się wskaźnik wykrywalności sprawców
– w 2009 roku wyniósł 98,8%. Szczególnie istotnym jest ujawnianie producentów
i dystrybutorów środków odurzających w celu ograniczenia ich dostępności.
W ostatnim roku na terenie województwa świętokrzyskiego policjanci zabezpieczyli ponad 15 kg amfetaminy i marihuany, ponad 2700 tabletek ekstazy oraz ponad 1400 roślin konopi indyjskiej.

W celu zwiększenia efektywności działań, w garnizonie świętokrzyskim do realizacji zagadnień związanych z przestępczością nieletnich oraz narkotykową, powołano specjalistyczne zespoły.

Kolejnym, ważnym elementem jest stan bezpieczeństwa na drogach województwa świętokrzyskiego. Analizując dane statystyczne, od kilku lat systematycznie spada liczba wypadków drogowych oraz osób zabitych i rannych.
W roku 2009 odnotowano 1744 wypadki drogowe – to mniej o 171 w porównaniu do roku 2005. Jednocześnie zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych o 52 osoby
(w 2009 r. – 176) i rannych o 325 osób (2009 r. – 2275).

Nadal dużym zagrożeniem są nietrzeźwi kierujący. W 2009 roku ujawniono 6839 pijanych kierowców.              

 

Celem Policji świętokrzyskiej na lata 2010 – 2012 jest dalsza poprawa realnego poczucia bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności m.in. poprzez jej angażowanie do wskazywania najważniejszych problemów i wspólnego ich rozwiązywania, zacieśnienia współpracy dzielnicowych z mieszkańcami oraz aktywizowanie samorządów lokalnych do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Niezbędnym do tego jest również dostosowywanie własnych struktur organizacyjnych do zmieniających się zagrożeń i oczekiwań społecznych, a także ciągła profesjonalizacja pracy.

 

W celu osiągnięcia przyjętych założeń, Policja świętokrzyska będzie m.in. realizowała priorytety i zadania wskazane przez Komendanta Głównego Policji.

 

 

Priorytety i zadania ustanowione dla wszystkich komend wojewódzkich (stołecznej) Policji przez Komendanta Głównego Policji.

 

 

1.     Wzrost zadowolenia obywateli z jakości pracy policjantów oraz eliminowania zachowań szczególnie uciążliwych społecznie.

 

Zadania:

 

·      zwiększenie liczby policjantów pełniących służbę o charakterze patrolowo -interwencyjnym oraz obchodowym;

·      poprawa efektywności współpracy pomiędzy służbą prewencyjną (patrolowo interwencyjną, dzielnicowi) a kryminalną przede wszystkim poprzez zaktywizowanie w tym obszarze przełożonych w tych służbach;

·      realizacja oczekiwań społecznych w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępstw oraz zachowań najbardziej uciążliwych społecznie, tj. niszczenie mienia, przestępczości rozbójniczej, kradzieży z włamaniami, bójek i pobić.

 

2.     Poprawa bezpieczeństwa w związku z przebiegiem masowych imprez sportowych.

 

Zadania:

 

·      podniesienie efektywności w zakresie zabezpieczenia masowych imprez sportowych.

 

3.     Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

Zadania:

 

·      zwiększenie liczby policjantów RD pełniących służbę na drodze;

·      dostosowanie właściwych proporcji reakcji policjantów RD na popełniane naruszania przez określonych użytkowników drogi (kierowca – pieszy)
w stosunku do występującego zagrożenia (wypadków drogowych) w tym obszarze.

 

4.     Poprawa sprawności działań Policji w obszarze obsługi zdarzeń
i działań wykrywczych.

 

Zadania:

 

·      poprawa efektywności działań wykrywczych;

·      optymalne wykorzystanie sił i środków będących w dyspozycji dyżurnego, zapewniających prawidłową obsługę.

 

5.     Zwiększenie poziomu zadowolenia policjantów i pracowników Policji poprzez zapewnienie optymalnych warunków do realizacji zadań.

 

Zadania:

 

·      wprowadzenie własnych usprawni mających na celu ograniczenie biurokracji;

·      poprawa satysfakcji ze służby i pracy policjantów i pracowników Policji;

·      poprawa warunków pracy policjantów i pracowników Policji.

 

Wnioski z diagnozy lokalnej przeprowadzonej przez Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.

 

W celu przygotowania Strategii Wojewódzkiej Policji Świętokrzyskiej na lata 2010 – 2012 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach został powołany zespół, którego zadaniem było dokonanie diagnozy zagrożenia przestępczością oraz ustalenie priorytetów i zadań lokalnych. Zespół w swojej pracy wykorzystał dane statystyczne za lata 2005 – 2009 dotyczące przestępczości na terenie województwa świętokrzyskiego, wyniki Polskich Badań Przestępczości I, II i III edycji przeprowadzone przez konsorcjum trzech ośrodków badawczych (CBOS, DGA PBS, TNS OBOP) oraz dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Cennym źródłem pozyskania informacji dotyczących zagrożeń przestępczością jest bezpośredni kontakt z lokalną społecznością. Z inicjatywy Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach od dwóch lat na terenie każdego powiatu są organizowane spotkania z udziałem administracji rządowej i samorządowej, Policji, instytucji pomocowych, organizacji pozarządowych, przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańców danego rejonu pod nazwą „Debaty Społeczne.

 

Celem spotkań jest:

 

·      zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społecznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa;

·      wymiana informacji o istniejących zagrożeniach;

·      wypracowanie wspólnych metod działania oraz przedsięwzięć zmierzających do ograniczenia występujących zagrożeń;

·      zaktywizowanie społeczności do tworzenia lokalnych koalicji na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

 

Najczęściej zgłaszane przez uczestników Debat Społecznych wnioski dotyczyły:

 

·         problemów związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym (postulowano o zwiększenie kontroli stanu trzeźwości uczestników ruchu drogowego, wzmożenie działań z Inspekcją Transportu Drogowego dot. kontroli samochodów ciężarowych –TIRów, kontroli kierowców quadów i motocykli);

·         zwiększenia liczby patroli policyjnych w pobliżu szkół, dyskotek i lokali gastronomicznych;

·         kontroli miejsc przebywania młodzieży, szczególnie w porach wieczorowo – nocnych;

·         zwiększenia liczby patroli służb patrolowo – interwencyjnych oraz ruchu drogowego w czasie dni wolnych od nauki, w soboty i niedziele.

 

W trakcie debat społecznych przeprowadzono ankietę dot. poczucia bezpieczeństwa obywateli w miejscu ich zamieszkania. Ankiety wypełniło 1099 osób. 90,6% respondentów oceniło, że czuje się bezpiecznie (lub raczej bezpiecznie)
w swojej miejscowości. W miejscu zamieszkania respondenci najbardziej obawiają się brawurowej jazdy na drogach osiedlowych, nietrzeźwych kierujących, agresywnej młodzieży i zachowań chuligańskich niejednokrotnie popełnianych pod wpływem alkoholu. Jako miejsca najbardziej zagrożone zdarzeniami kryminalnymi wskazano osiedla mieszkaniowe, lokale gastronomiczne i dyskoteki, okolice sklepów, przystanki autobusowe oraz parki.

              Oceniając pracę Policji ponad 48% ankietowanych wskazało widoczny wzrost liczby patroli skierowanych do służby, a 40% uznało, że został on utrzymany na takim samym poziomie jak w roku 2008. Wzrost poprawy stanu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania pozytywnie oceniło 39,5%, natomiast 46,7% uznało, że się nie zmienił. 68,8% badanych zaznaczyło, że zna swojego dzielnicowego bądź wie jak nawiązać
z nim kontakt. 51,2% dobrze ocenia jego pracę.

             

              Kolejnym źródłem informacji dotyczącym oceny pracy Policji
woj. świętokrzyskiego były badania społeczne, które dotyczyły:

 

·         poziomu bezpieczeństwa mieszkańców spacerujących w swojej okolicy po zmroku (w 2008 roku 82,1% badanych odpowiedziało, że czuje się bezpiecznie, w 2007 roku – 76,5%, w 2006 roku – 73%);

·         społecznej oceny pracy policjantów pełniących służbę w okolicy miejsca zamieszkania obywateli (w 2008 roku, 80,8% badanych pozytywnie oceniło pracę policjantów, w 2007 roku – 64,3%, 2006 roku -  77%);

·         poziomu skuteczności Policji w walce z przestępczością w okolicy miejsca zamieszkania (w 2008 roku 77,4% badanych oceniło skuteczność Policji,
w 2007 roku  – 59%, a w 2006 – 64%).

 

Powyższe dane świadczą o tym, że Policja świętokrzyska jest bardzo wysoko oceniana przez lokalne społeczeństwo i posiada duży mandat zaufania społecznego, dlatego jednym z zakładanych zadań na latach 2010 – 2012, obok ograniczania przestępczości na terenie województwa, jest utrzymanie wysokiego zaufania społecznego.

 

Zagrożenia wynikające z analizy danych statystycznych dot. przestępczości oraz wiedza uzyskana w trakcie debat społecznych posłużyła do wypracowania niżej wymienionych priorytetów i zadań lokalnych.

 

 

Priorytety i zadania lokalne Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach na lata 2010 - 2012:

 

1.   Angażowanie społeczności lokalnych w diagnozowanie i rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin