Bortoli G.- Śmierć Stalina.Doc

(3077 KB) Pobierz



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚMIERĆ STALINA

 

 

 

 

 

PRIX DES MAISONS DE LA PRESSE




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAMIĘCI BRATA STASZKA

 

tłumacz F. P.

3




 

 

 

 

 

PRZEDMOWA

 

Od 5 marca 1953 roku wiele rzeczy uległo zmianie, gdy umarł starzec w podmiej- skiej okolicy Moskwy. W tydzień po złożeniu go do grobu świat odczuł że nie jest ten sam.

Czy był, czy nie wytworem epoki, stał się sam epoką; Stalin i po Stalinie. Pano- wanie ogromne, szef o rozgłosie, o władzy niezmiernej. Strach i miłość, które on in- spirował, geniusz nadludzki, który mu przypisywano. Później, z dziś na jutro otchłań zapomnienia, ostrożne szepty. Najgorliwsi jego uczniowie udają, że nie znają swego mistrza. I jednocześnie denuncjują jego zbrodnie. I znowu cisza. Jego rodacy kluczą, by nie wymówić słowa Stalin, określają go wstydliwą parafrazą: „epoka kul- tu jednostki”.

Nikt nie umiał się tak maskować,jak on. Zrobił ze swej osoby mit, ze swojego królestwa jaskinię Platona cienie na murze. Wybudował zamek z mgły, który szo- kował świat.

Usiłowałem go odnaleźć. Przede wszystkim chciałem opisać to przejście z czasu

z jego czasu do innego, iść krok za krokiem przez ostatnie dni Stalina i pierwsze dni ery następnej. Przeszukiwałem uważnie w pismach, słuchałem świadków, wszystkich świadków. Tych, którzy go spotykali. I tych, którzy ścinali drzewa na Syberii i tych, którzy z jego woli znaleźli się bardzo nisko.

To panowanie zakończyło się przed 20 laty, ale jest jednym z najgorzej znanych w historii....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin