obwarzanek_bajgiel.doc

(81 KB) Pobierz
Koniec czekolady

Żydowskiego bajgla nie myl z obwarzankiem

Bartłomiej Kuraś
2008-08-11, ostatnia aktualizacja 2008-08-12 10:03

 

 

Bajgiel - przypomina bułkę z niewielką dziurką w środku

 

Bajgiel - przypomina bułkę z niewielką dziurką w środku

Fot. Grażyna Makara / AG

Bajgiel - małopolskim produktem tradycyjnym. To pierwszy w powojennej Polsce żydowski produkt uznany za regionalny. Oprócz bajgla zarejestrowano też ser gazdowski i cztery inne produkty.

Obwarzanek

fot. Mateusz Skwarczek / AG

Obwarzanek

Rada do spraw produktów tradycyjnych małopolskiego urzędu marszałkowskiego pozytywnie rozpatrzyła wniosek o rejestrację złożony przez grupę krakowskich piekarzy. Teraz bajgiel trafi na listę produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa.

Prawną ochronę bajgiel pośrednio zawdzięcza... krakowskiemu obwarzankowi.

Nie rozróżniają bajgla od obwarzanka

- Pomysł wziął się stąd, że wielu naszych klientów nie rozróżnia obwarzanka od bajgla. Wskazują na obwarzanki, a proszą ekspedientki o bajgle - tłumaczy Kazimierz Czekaj, krakowski piekarz i radny wojewódzki. - Zaczęliśmy się zastanawiać, skąd to przywiązanie krakowian do nazwy bajgiel. I wyszło nam, że to nazwa przekazywana w Krakowie z pokolenia na pokolenie od czasów przedwojennych, kiedy na Kazimierzu można było dostać prawdziwe żydowskie bajgle. Postanowiliśmy więc, że po rejestracji obwarzanka jako małopolskiego produktu regionalnego, wystąpimy z podobnym wnioskiem o bajgla. W końcu ten rodzaj żydowskiego pieczywa od wieków był obecny na tym terenie - dodaje Czekaj.

Występując o rejestrację bajgla, krakowscy piekarze powołali się na przynajmniej czterowiekową tradycję wypiekania tego pieczywa na naszym terenie. - Istnieje dokument Gminy Żydowskiej z Kazimierza z 1610 roku, wtedy osobnego miasta koło Krakowa, mówiący o wydawaniu darmowych bajgli każdej kobiecie, która powiła dziecko - argumentuje Czekaj.

A czym różni się obwarzanek od bajgla?

- To są dwa zupełnie inne rodzaje pieczywa. Obwarzanek krakowski przypomina pierścień, utworzony ze splotu ciasta, z otworem w środku. Fakturę powierzchni tworzą sploty w formie spirali. Natomiast bajgle nie są plecione, bardziej przypominają bułki z niewielką dziurką w środku - precyzuje Czekaj.

Żeby każdy mógł sam przekonać się, jak pięknie obwarzanki różnią się od bajgli, krakowscy piekarze chcą sprzedawać te ostatnie na krakowskich ulicach, tak jak sprzedają już obwarzanki.

Bajgiel z gazdowskim serem pysznie smakuje

Bajgiel nie jest jedynym produktem, który wczoraj został uznany za tradycyjny. Rada postawiła wpisać na listę także: chleb jurajski, lody nowotarskie, chleb żarnowy z Łomnej, ciasteczka wyśmienite z Krakowa i ser gazdowski gołka.

Z zarejestrowania gazdowskiej gołki ucieszył się baca Kazimierz Furczoń z Leśnicy, położonej pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem, który tej wiosny jako pierwszy zaczął robić oscypki zgodnie z europejskimi normami. Czyli: o wrzecionowatym kształcie, wadze od 600 do 800 gramów, długości od 17 do 23 centymetrów, z przynajmniej 60-procentową zawartością owczego mleka.

- Ci bacowie, którzy nie spełniają tych norm, pucąc sery tylko z mleka krowiego, próbują podszywać się pod renomę oscypków, nazywając je uscypkami, scypkami, cypkami - oburza się Kazimierz Furczoń. - Teraz będą mogli robić w górach legalnie sery z mleka krowiego i taki ser nazywał się będzie gazdowska gołka. Turyści będą wiedzieli, że jak kupią oscypka, to będzie on z mleka owczego, a jak gołkę, to z krowiego - wyjaśnia baca.

- A taki żydowski bajgiel z gazdowskim serem to pysznie smakuje - zachwala radny Kazimierz Czekaj.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

Definicja obwarzanka krakowskiego według unijnego wniosku brzmi następująco: "Obwarzanek krakowski to wypiek przypominający pierścień, utworzony ze splotu ciasta, z otworem w środku. (...) Fakturę powierzchni tworzą sploty w formie spirali. Ma kolor jasnobrązowy z dużą skalą odcieni: od jasnozłocistego przez ciemnozłocisty, do jasnobrązowego z wyraźnym połyskiem. Jego średnica mieści się w przedziale 12-17 cm, grubość nieregularnego spiralnego splotu to zwykle 2-4 cm, a waga 80-120 g. W dotyku jest lekko twardy (...), w środku miękisz jest jasny, miękki i lekko wilgotny. (...) Smak może być zmieniany przez stosowanie różnych posypek: soli, sezamu, maku, czarnuszki, posypki ziołowej lub przyprawowej."

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin