Szklarski Alfred_Tomek Wilmowski_07_Tomek u zrodel Amazonki.rtf

(29295 KB) Pobierz
Szklarski Alfred_Tomek Wilmowski_07_Tomek u zrodel Amazonki


 

Alfred Szklarski

 

TOMEK
U ŹDEŁ
AMAZONKI

 

Tomek Wilmowski

tom 7


Spis treści:

 

 

Napad o świcie

Pedro Alvarez atakuje!

Na tropie zdrady

Spotkanie z Indianami Tikuna

Nad Rio Putumayo

Łowcy głów

Tchnienie śmierci

Upiorny las

Tomek przybywa do Brazylii

Na Amazonce

Spotkanie z przyjaciółmi

Nocna wyprawa

Dramatyczna walka

W obozie zbieraczy kauczuku

Polacy w Brazylii

Cubeo Ludzie, których nie ma

Pożegnalna uczta

Kraj złota i słca

Umierający Kampa

Droga do ruin miasta

Gniew bogów

Krwawa ofiara

Ucieczka


NAPAD O ŚWICIE

 

 

Nad północnozachodnią Brazylią, niemal u zbiegu jej granic z Peru i Kolumbią, czarne, ciężkie chmury przedwcześnie zakryły zachodzące ce. Duże krople deszczu zaszeleściły w stwinie amazońskiej selwy [wilgotny las międzyzwrotnikowy, porasta olbrzymie obszary dorzecza Amazonki]. W tej nie chwili nagle zamilkło monotonne brzęczenie cykad [(Cicadidae) piewiki włciwe, należą do grupy pluskwiaków. Żyją głównie w cieplejszych krajach. Żywią się sokami roślin. ugość rozpostartych skrzydeł niektórych gatunków dochodzi do 18 cm. Włciwością cykad jest zdolność wydawania dźwięw za pomocą narządu u nasady odwłoka] i świerszczy, zamarły przedwieczorne rozhowory papug. Gwałtowny podmuch wichru zakołysał koronami drzew, targnął poroślami zwisającymi jak festony.

W obozie zbieraczy kauczuku [Kauczuk jest jednym z najważniejszych surowców roślinnych. Wprowadzenie go do użytku miało ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu, zwłaszcza w motoryzacji, lotnictwie, elektrotechnice, technice sanitarnej. Ojczyzną kauczuku naturalnego są puszcze brazylijskie, w których wśd wielu gatunków roślin zawierających sok kauczukowy (lateks latex) duże drzewo Hevea brasiliensis zyskało znaczenie światowe; niższej jakości lateksu dostarczająwnież rosnące tam drzewa Manihot glaziovii i Hancornia speciosa. Brazylijski monopol na kauczuk naturalny zostałamany ok. 1880 roku, kiedy wywieziono nasiona Hevea i zasiano je w ówczesnych koloniach angielskich w Azji (Cejlon, Malakka), a potem w Indiach Holenderskich, upłynęło jednak z gó 30 lat, zanim kauczuk plantacyjny zyskał przewagę. Około dwustu gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych dwuliściennych w strefie międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej zawiera sok mleczny służący do wyrobu kauczuku. W Ameryce Środkowej i północnej części Ameryki Południowej lateksu dostarczają rodzime drzewa Sapium i Castilloa, w Azji oprócz kauczukowca brazylijskiego uprawia się drzewo Ficus elastica, a w Afryce Funtumia elastica], zbudowanym w pobliżu brzegu rzeki Putumayo [Rio Putumayo rzeka w północnozachodniej Ameryce Południowej. Posiada źa w północnowschodniej Kolumbii, przepływa Peru i Brazylię, gdzie wpada do Amazonki], zaczęła się gorączkowa krzątanina. Pospiesznie umacniano mieszkalne szałasy, chowano sprzęty, aby nadciągająca zawierucha nie wyrządziła zbyt wielkich szkód.

Rozgardiasz w obozie i deszcz mocno już szeleszczący w liściastym poszyciu dachu przerwały drzemkę smukłemu odzieńcowi, spoczywającemu na drewnianej pryczy. Ociężale unió się na łokciu. W izbie było mroczno, spojrzał więc w otwór drzwiowy, osłonięty stą, drucianą siatką: na dworze wnież już pociemniało.

John Nixon, bo tak nie zwał się ów ody mężczyzna, onią odgarnął moskitierę zawieszoną wokół pryczy, po czym wstał z legowiska. Chwiejnym krokiem podszedł do progu i otworzył urowe drzwi. Najpierw spojrzał w kierunku baraku, w którym gromadzono zbiory kauczuku. Wrota były zamknięte. Prawie nadzy Indianie w milczeniu krzątali się przy szałasach, w których zapewne już skryły się przed burzą ich kobiety i dzieci.

Aukoni! zawoł lekko ochrypłym osem Joh...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin