Badania znamion na skórze.docx

(106 KB) Pobierz

Badania znamion na skórze

Chodzi o możliwość zdiagnozowania czerniaka.

Badania znamion na skórze. Bezpłatna akcja w 60 miastachFoto: istock Badania znamion na skórze. Bezpłatna akcja w 60 miastach

0 ‹ wróć

·         Ze względu na jasną karnację aż 70 proc. Polaków znajduje się w grupie osób najbardziej zagrożonych czerniakiem

·         We wczesnej diagnostyce nowotworu ogromną rolę ogrywa regularne obserwowanie i badanie znamion na skórze

·         Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem złośliwym skóry – odpowiada za 80 proc. zgonów w powodu tej grupy nowotworów

Na badania mogą zgłaszać się wszyscy chętni. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy, których można dokonać w ciągu siedmiu dni przed planowanym badaniem w danym mieście, w tym samym miejscu, w którym odbywać się będzie akcja.

- Profilaktyka to najprostsze i najtańsze działanie prozdrowotne. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej zaczniemy ją leczyć. Skóra jest największym organem naszego ciała, który w dodatku chroni nasz organizm przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego troska o stan skóry to nie tylko troska o wygląd zewnętrzny, ale o zdrowie całego organizmu – komentuje dermatolog i wenerolog Katarzyna Butkiewicz z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Ciągły wzrost zachorowań na czerniaka

Jak przypominają organizatorzy akcji, czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem złośliwym skóry – odpowiada za 80 proc. zgonów w powodu tej grupy nowotworów. Ze względu na jasną karnację aż 70 proc. Polaków znajduje się w grupie osób najbardziej zagrożonych czerniakiem.

REKLAMA

Co ważne, w Polsce obserwuje się ciągły wzrost zachorowań na czerniaka, zwłaszcza w grupie młodych kobiet w wieku 20-44 lata. Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że w 2015 r. liczba zachorowań na czerniaka w naszym kraju wyniosła łącznie 3,6 tys., a liczba zgonów ponad 1,4 tys. Tymczasem wcześnie wykryty czerniak może być wyleczony nawet w blisko 100 proc. przypadków.

Raz w miesiącu powinniśmy dokładnie sami obejrzeć swoją skórę – zarówno stare, jak i nowe znamiona. Aby ułatwić nam samobadanie eksperci opracowali specjalne kryteria oznaczone pierwszymi pięcioma literami alfabetu – ABCDE. Litera A ma przypominać, że czerniak jest asymetryczny, litera B wskazuje, że ma poszarpane, nieregularne i nieostre brzegi, litera C ma zwrócić uwagę, że bardzo istotną cechą czerniaka jest kolor - od jasnobrązowego do czarnego, ale też czerwony czy biały. Litera D odpowiada średnicy znamienia – nasze podejrzenie powinny wzbudzić zwłaszcza zmiany o średnicy powyżej 5-6 mm, z kolei litera E oznacza "ewolucję", czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Raz do roku powinniśmy przebadać swoją skórę u lekarza – dermatologa, onkologa, chirurga - który dysponuje dermatoskopem, czyli podświetlaną lupą umożliwiającą dokładniejsze obejrzenie znamion.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin